Bojler elektryczny - co wybrać i jak podłączyć?

Czego dowiesz się z artykułu?

Jakie są rodzaje bojlerów elektrycznych?

Podstawowy podział tych urządzeń to bojlery przepływowe i pojemnościowe.

Bojlery przepływowe charakteryzują się:

Bojler pojemnościowy nagrzewa wodę na bieżąco w miarę zużycia.

Bojler elektryczny przepływowy podgrzewa wodę na zapas. (fot. Stiebel Eltron)Pojemnościowy ogrzewacz wody sprawdzi się m.in. w łazience. (fot. Kospel)

Ze względu na budowę możemy wyróżnić:

Bojlery elektryczne różnią się też ze względu na rodzaj użytej izolacji termicznej: mogą być ocieplane pianką poliuretanową, gąbką lub styropianem. W sprzedaży znajdziemy też bojlery nieizolowane.

Czy użytkowanie bojlera elektrycznego jest ekonomiczne?

To, czy bojler elektryczny będzie ekonomiczny, zależy od jego rodzaju, typu izolacji oraz tego, czy jest wspomagany panelami fotowoltaicznymi, czy też jedyne źródło energii pochodzi z sieci.

Ekonomiczny bojler w łazience powinien być dostosowany wielkością do liczby osób zamieszkujących w domu. Podłączenie bojlera elektrycznego wymaga też przeliczenia, ile wody zużywamy.

Pamiętaj, że jeśli bojler nie grzeje wody na bieżąco, a Ty źle wyliczysz zużycie wody, wówczas może się okazać, że któremuś z domowników zabraknie ciepłej wody i będzie on musiał poczekać, aż woda w zbiorniku się nagrzeje.

Dla czterech domowników zazwyczaj wystarczy bojler o pojemności 120 litrów, ale wszystko zależy od indywidualnych różnic i przyzwyczajeń.

Dla rodziny 2+2 zazwyczaj wystarczy bojler o pojemności 120 litrów. (fot. Galmet)

Bojler w kuchni może mieć mniejszą pojemność - do mycia naczyń nie potrzeba tak dużo wody, jak do kąpieli. Aby nie marnować energii elektrycznej, warto wybrać model bojlera z regulacją temperatury.

Kolejnym ekonomicznym rozwiązaniem jest termostat, który będzie utrzymywał wodę w bojlerze na optymalnym poziomie i nie pozwoli jej wystygnąć. Moc bojlera to równie ważny parametr - im większa moc, tym większe zużycie prądu. Dla czterech osób wystarczy bojler o mocy około 4,5 kW.

Jak zamontować bojler elektryczny?

Aby podłączyć bojler trzeba sprawdzić, czy są do tego odpowiednie warunki:

Montaż bojlera elektrycznego w sześciu prostych krokach:

  1. Zamontowanie stelaża (do kupienia w komplecie z bojlerem).
  2. Zawieszenie zbiornika.
  3. Podłączenie rur (w przypadku bojlerów dwupłaszczowych należy użyć sztywnych połączeń).
  4. Rury są podłączane według indywidualnych schematów, zależnych od instalacji w domu.
  5. Puszczenie wody do obiegu.
  6. Podłączenie zasilania.

Czy warto kupić bojler elektryczny?

Z całą pewnością bojler elektryczny jest bezpieczny w użytkowaniu. Jeśli jego moc i pojemność zostały odpowiednio dobrane do potrzeb rodziny, wówczas będzie on ekonomicznym rozwiązaniem. Ceny bojlerów są bardzo różne. Pionowe wersje są najdroższe, zaś za poziomy bojler z wężownicą zapłacisz najmniej - ceny zaczynają się od ok. 600 zł.

Redakcja BD

fot. otwierająca: Termet