Jak rozmieścić kamery w domu?

Mój dom to moja twierdza – zwykło mawiać się o swoim domu, do którego wracamy każdego dnia po kilku godzinach spędzonych w szkole, na uczelni lub w pracy. To właśnie ściany domu zapewniają azyl, gwarantując komfort i bezpieczeństwo całej rodziny. W trosce o dobro najbliższych warto zwiększyć poziom zabezpieczeń w domu, decydując się na monitoring. Gdzie najlepiej umieścić kamery, by maksymalnie wykorzystać potencjał urządzeń monitorujących? O tym decyduje kilka istotnych czynników.

Estetyka i dyskrecja

Decydując się na monitoring domu, należy wziąć pod uwagę względy estetyczne. Kamery muszą być dyskretnie ukryte, aby włamywacze nie zorientowali się, że są obserwowani. Nagranie z takiego monitoringu niejednokrotnie stanowi dowód dla ubezpieczyciela, a także dla policji, która rozpocznie poszukiwania sprawców i skradzionego mienia. Równie dobrym rozwiązaniem będą działania prewencyjne. Jedną z kamer można pozostawić w widocznym miejscu, aby odstraszała ewentualnych rabusiów.

Monitoring przestrzeni domowej

Jeszcze przed zakupem kamer, dobrze jest poważnie zastanowić się, które pomieszczenia mają podlegać monitorowaniu. Warto w tym celu zwołać ekipę montującą, która podpowie, w jakich punktach domu najlepiej rozmieścić kamery. Współczesne rozwiązania dają naprawdę wiele możliwości. Kamery można ustawić w miejscach umożliwiających obserwowanie dwóch pomieszczeń jednocześnie. Rozmieszczenie sprzętu powinno umożliwić przybliżanie obrazu, a także śledzenie poruszających się osób. Istotną kwestią jest odległość od obiektów, które będą podlegać monitorowaniu. Wówczas należy dopasować do niej możliwości sprzętu, aby przybliżony obraz był czytelny.

Tę samą zasadę stosuje się przy monitoringu zewnętrznym. Strategiczne punkty wokół obiektu obejmują zazwyczaj wejście główne, okna, drzwi garażowe oraz bramę. W przypadku dużej posesji, kamery można zamontować również na płocie. Rozstaw kamer powinien eliminować problem niemonitorowanych miejsc.

Podłączenie kamer

Istnieje kilka możliwości podłączenia kamer, dlatego warto zapoznać się z możliwościami i wybrać tę najdogodniejszą dla użytkowników, również od strony estetycznej. Sprzęt monitorujący można połączyć bezprzewodowo poprzez wykorzystanie sieci WiFi. W takim wypadku należy zadbać o odpowiednią prędkość przesyłu danych i dobry zasięg sieci bezprzewodowej, aby mieć stabilny obraz dobrej jakości.

Kamery mogą być zasilane zasilaczem, który bezpośrednio połączony jest z kamerą. W takiej sytuacji należy zadbać, aby gniazdko sieci energetycznej znajdowało się w dostatecznej odległości od kamery monitorującej. Drugim rozwiązaniem jest zasilanie centralne. Wówczas wszystkie kamery podłączone są do jednego kabla, którym będzie płynąć zarówno zasilanie, jak i obraz audio/video.

Monitoring domu to znakomity pomysł na dopełnienie pozostałych form bezpieczeństwa, takich jak system alarmowy czy ochrona obiektu przez firmę zewnętrzną. Spośród wszystkich metod, kamery zagwarantują najpełniejszy zestaw informacji o wszelkich zdarzeniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wideorejestratory24.pl/pl/n/Monitoring-domu-dlaczego-warto-w-niego-zainwestowac/130