Wianek na drzwi. Jesienny, świąteczny, ślubny. Kiedy wieszać wianek na drzwi?

Wianek na drzwi. Jesienny, świąteczny, ślubny. Kiedy wieszać wianek na drzwi?

Wianek zobaczymy częściej na drzwiach wejściowych domu, rzadziej spotyka się wianki na drzwiach mieszkań w bloku. Wianek na drzwiach może być po prostu ozdobą. Ale też może nawiązywać do tradycji, np. chrześcijańskiej. Albo być sygnałem, że w tym domu ma właśnie miejsce jakieś ważne wydarzenia.

Wianek na drzwi – w Skandynawii, w USA, w Polsce

Skąd przyszedł do nas zwyczaj wieszania na drzwiach wianków? Ma on skandynawskie korzenie i w tej część Europy narodził się jako związany z adwentem. Wianki wieszano na drzwiach już na początku tego okresu i miały informować, że mieszkańcy domu szykują się właśnie do Świąt Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowe wianki wieszają na drzwiach także Amerykanie – przed świętami i w ich czasie wejścia do amerykańskich domów są zresztą upiększane na różne sposoby. Ale trzeba dodać, że mieszkańcy USA dekorują drzwi także z innych okazji oraz bez nich. Najprawdopodobniej polskie zainteresowanie przystrajaniem drzwi wiankami wzięło się właśnie z tradycji amerykańskiej – m.in. filmów i ogólnego zainteresowania tamtejszą kulturą.

Kiedy wiesza się wianki na drzwi? Wielkanoc i Boże Narodzenie

Wianek na drzwiach może się pojawić z okazji świąt. Wspomniane już wianki adwentowe czy bożonarodzeniowe zwykle są wykonane z gałązek drzew iglastych, przystrojone bombkami, kwiatami gwiazdy betlejemskiej, czerwonymi kokardami i innymi ozdobami, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem.

Ale wieńce, choć rzadziej, są także wieszane na drzwiach wejściowych z okazji Wielkanocy – często dominuje w nich zieleń, kolor wiosny, mogą pojawić się bazie, pierwsze wiosenne kwiaty, ale też typowo wielkanocne akcenty jak pisanki czy figurki wielkanocnych zajączków lub piskląt.

Wianek na drzwi z okazji ślubu lub narodzin dziecka

Drzwi wejściowe do domu można też ozdobić wiankiem jako symbolem wyjątkowego wydarzenia, jakie ma tu miejsce. Może to być ślub – wtedy wianek będzie najczęściej biały lub w innych delikatnych, jasnych kolorach, w kształcie serca, z ozdobami imitującymi obrączki, gołąbki itp.

Wianek na drzwi. Jesienny, świąteczny, ślubny. Kiedy wieszać wianek na drzwi?

Wianek na drzwiach wejściowych może też informować o narodzinach dziecka – wianek różowy, jeśli urodziła się dziewczynka lub jasnoniebieski, jeżeli na świat przyszedł chłopiec. Takie wianki są dodatkowo dekorowane kokardami, małymi bucikami, grzechotkami i innymi tego typu ozdobami.

Jesienny, wiosenny, czyli wianek na drzwi bez okazji

Wianek możemy na drzwiach powiesić także zupełnie bez okazji, tylko po to, by udekorować wejście do domu. Wianek z ulubionych kwiatów, roślin sezonowych, elegancki, rustykalny – ograniczeniem jest chyba tylko fantazja mieszkańców domu. Ale warto pamiętać także o tym, by wianek pasował do drzwi, na których jest powieszony i komponował się z otoczeniem, np. z roślinami, które stoją przy wejściu, materiałem, z którego zrobione są drzwi itp. Powinien być też odpowiedniej wielkości – dobrze widoczny, ale nie przytłaczający.

Wianek na drzwi – naturalny czy sztuczny

Sztuczny wianek na drzwi musi być wysokiej jakości i wyglądać naturalnie, inaczej będzie szpecił zamiast ozdabiać. Jest trwalszy niż zrobiony ze świeżych kwiatów, ale warto pamiętać, że on także się zużyje - wyblaknie w słońcu, zakurzy się, swoje zrobią deszcze i wiatry. Sztuczny wianek na drzwi nie jest więc inwestycją na lata.

Wianek zrobiony z naturalnych roślin to jeszcze bardziej krótkotrwała radość – kwiaty zwiędną i będą wyglądać smutno, a chyba nie o to chodzi. Może więc najlepiej sprawdzi się wianek na drzwi z roślin suszonych, bardziej trwały, a jednocześnie naturalny, co jest ważne choćby z ekologicznego punktu widzenia.

Ile kosztuje wianek na drzwi? A może zrobić wianek własnoręcznie?

Wianek na drzwi może kosztować nawet kilkaset złotych. Ale da się go także zrobić własnoręcznie i wtedy koszty będą nieporównywalnie niższe. W internecie jest sporo tutoriali w przystępny sposób tłumaczących, jak zrobić wianek na drzwi. To może być zabawa dla całej rodzony, a frajda z przystrojenia wejścia wiankiem własnej roboty będzie bezcenna.

Zobacz także: