Wianek na drzwi. Jesienny, świąteczny, ślubny. Kiedy wieszać wianek na drzwi?

Wianek zobaczymy częściej na drzwiach wejściowych domu, rzadziej spotyka się wianki na drzwiach mieszkań w bloku. Wianek na drzwiach może być po prostu ozdobą. Ale też może nawiązywać do tradycji, np. chrześcijańskiej. Albo być sygnałem, że w tym domu ma właśnie miejsce jakieś ważne wydarzenia.

Wianek na drzwi – w Skandynawii, w USA, w Polsce

Skąd przyszedł do nas zwyczaj wieszania na drzwiach wianków? Ma on skandynawskie korzenie i w tej część Europy narodził się jako związany z adwentem. Wianki wieszano na drzwiach już na początku tego okresu i miały informować, że mieszkańcy domu szykują się właśnie do Świąt Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowe wianki wieszają na drzwiach także Amerykanie – przed świętami i w ich czasie wejścia do amerykańskich domów są zresztą upiększane na różne sposoby. Ale trzeba dodać, że mieszkańcy USA dekorują drzwi także z innych okazji oraz bez nich. Najprawdopodobniej polskie zainteresowanie przystrajaniem drzwi wiankami wzięło się właśnie z tradycji amerykańskiej – m.in. filmów i ogólnego zainteresowania tamtejszą kulturą.

Kiedy wiesza się wianki na drzwi? Wielkanoc i Boże Narodzenie

Wianek na drzwiach może się pojawić z okazji świąt. Wspomniane już wianki adwentowe czy bożonarodzeniowe zwykle są wykonane z gałązek drzew iglastych, przystrojone bombkami, kwiatami gwiazdy betlejemskiej, czerwonymi kokardami i innymi ozdobami, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem.

Ale wieńce, choć rzadziej, są także wieszane na drzwiach wejściowych z okazji Wielkanocy – często dominuje w nich zieleń, kolor wiosny, mogą pojawić się bazie, pierwsze wiosenne kwiaty, ale też typowo wielkanocne akcenty jak pisanki czy figurki wielkanocnych zajączków lub piskląt.

Wianek na drzwi z okazji ślubu lub narodzin dziecka

Drzwi wejściowe do domu można też ozdobić wiankiem jako symbolem wyjątkowego wydarzenia, jakie ma tu miejsce. Może to być ślub – wtedy wianek będzie najczęściej biały lub w innych delikatnych, jasnych kolorach, w kształcie serca, z ozdobami imitującymi obrączki, gołąbki itp.

Wianek na drzwi. Jesienny, świąteczny, ślubny. Kiedy wieszać wianek na drzwi?

Wianek na drzwiach wejściowych może też informować o narodzinach dziecka – wianek różowy, jeśli urodziła się dziewczynka lub jasnoniebieski, jeżeli na świat przyszedł chłopiec. Takie wianki są dodatkowo dekorowane kokardami, małymi bucikami, grzechotkami i innymi tego typu ozdobami.

Jesienny, wiosenny, czyli wianek na drzwi bez okazji

Wianek możemy na drzwiach powiesić także zupełnie bez okazji, tylko po to, by udekorować wejście do domu. Wianek z ulubionych kwiatów, roślin sezonowych, elegancki, rustykalny – ograniczeniem jest chyba tylko fantazja mieszkańców domu. Ale warto pamiętać także o tym, by wianek pasował do drzwi, na których jest powieszony i komponował się z otoczeniem, np. z roślinami, które stoją przy wejściu, materiałem, z którego zrobione są drzwi itp. Powinien być też odpowiedniej wielkości – dobrze widoczny, ale nie przytłaczający.

Wianek na drzwi – naturalny czy sztuczny

Sztuczny wianek na drzwi musi być wysokiej jakości i wyglądać naturalnie, inaczej będzie szpecił zamiast ozdabiać. Jest trwalszy niż zrobiony ze świeżych kwiatów, ale warto pamiętać, że on także się zużyje - wyblaknie w słońcu, zakurzy się, swoje zrobią deszcze i wiatry. Sztuczny wianek na drzwi nie jest więc inwestycją na lata.

Wianek zrobiony z naturalnych roślin to jeszcze bardziej krótkotrwała radość – kwiaty zwiędną i będą wyglądać smutno, a chyba nie o to chodzi. Może więc najlepiej sprawdzi się wianek na drzwi z roślin suszonych, bardziej trwały, a jednocześnie naturalny, co jest ważne choćby z ekologicznego punktu widzenia.

Ile kosztuje wianek na drzwi? A może zrobić wianek własnoręcznie?

Wianek na drzwi może kosztować nawet kilkaset złotych. Ale da się go także zrobić własnoręcznie i wtedy koszty będą nieporównywalnie niższe. W internecie jest sporo tutoriali w przystępny sposób tłumaczących, jak zrobić wianek na drzwi. To może być zabawa dla całej rodzony, a frajda z przystrojenia wejścia wiankiem własnej roboty będzie bezcenna.

Zobacz także: