Oenzetowscy inspektorzy będą mogli wymienić kamery monitoringu w irańskich zakładach atomowych

TVN24 | Świat

15 grudnia 2021, 20:24

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zawarła porozumienie z Iranem w sprawie wymiany kamer kontrolnych zainstalowanych w zakładach Tesa w Karadżu w pobliżu Teheranu. Zakłady produkują części do wirówek służących do wzbogacania uranu.

"Porozumienie z Iranem w sprawie wymiany kamer monitorujących w obiekcie Karadż jest ważnym krokiem naprzód dla działań weryfikacyjnych i monitorujących Agencji w Iranie" - oświadczyła MAEA w środowym komunikacie. "Umożliwi nam to przywrócenie niezbędnej ciągłości informacji o tym obiekcie" - dodała MAEA, precyzując, że nowe kamery zostaną zainstalowane "w nadchodzącym dniach".

Oenzetowscy inspektorzy będą mogli wymienić kamery monitoringu w irańskich zakładach atomowych

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wcześniej rząd Iranu konsekwentnie przez kilka miesięcy odmawiał konserwatorom sprzętu MAEA wstępu do zakładów.

Atak przypisany Izraelowi

Jedna kamera została zniszczona, a jedna uszkodzona w czerwcu w ataku na obiekt Tesa, którego sprawcy nie zostali wykryci. Iran przypisał atak Izraelowi, po czym usunął stamtąd wszystkie cztery kamery MAEA, uniemożliwiając Agencji prowadzenie dalszego monitoringu w ośrodku.

Ośrodek Tesa zajmuje się produkcją części do zaawansowanych wirówek - maszyn wzbogacających uran. MAEA wyrażała obawy, że odmowa Iranu wpuszczenia tam konserwatorów sprzętu może świadczyć o tym, że odbywają się tam prace nad budową bomby atomowej.

Umowa nuklearna

Umowa nuklearna z 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. W zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Nowe sankcje gospodarcze na Iran nałożył w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump, wycofując Waszyngton z porozumienia nuklearnego z Iranem. Kolejny prezydent, Joe Biden, zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Podziel się
Tagi:IranUSAMAEARaporty:Porozumienie atomowe na krawędzi upadku
Podziel się