Przygotowanie aluminium do malowania krok po kroku | Budujemy Dom
Etap pierwszy - ocenia stanu powierzchni aluminiowej
W przypadku powierzchni już pomalowanej ocena stanu technicznego obejmuje zlokalizowanie wszelkich miejsc, w których farba odstaje lub łuszczy się. Powierzchnia aluminium nie musi być idealnie doczyszczona ze starych powłok malarskich, ale ewentualne pozostałości farby muszą dokładnie przylegać do podłoża. W przeciwnym wypadku nie należy ich pokrywać nową warstwą farby.
Najprostszy test przylegania polega na starannym przyklejeniu kawałka zwykłej taśmy klejącej do powierzchni aluminium z resztkami starej powłoki malarskiej, a następnie na jej energicznym oderwaniu. Jakiekolwiek ślady farby na taśmie oznaczają, że powierzchnia wymaga doczyszczenia.
Ocena podłoża aluminium przygotowywanego do pomalowania obejmuje również ocenę chropowatości powierzchni, która powinna być w końcowym efekcie wygładzona, co znacznie poprawia wygląd wierzchniej warstwy lakieru.
Etap drugi - czyszczenie powierzchni aluminiowej
Etap ten obejmuje usunięcie z aluminiowego podłoża wszelkich powierzchniowych zabrudzeń przy użyciu powszechnie dostępnych detergentów, ale także przede wszystkim na odtłuszczaniu, które najlepiej przeprowadzić przy użyciu preparatów przeznaczonych specjalnie do aluminium. Powierzchnie zatłuszczone albo te z innymi uporczywymi zabrudzeniami muszą być starannie oczyszczone, ponieważ malowanie aluminium (dla dobrego efektu) wymaga idealnie czystej i możliwie gładkiej powierzchni.
Usuwanie starej farby z aluminium. Zależnie od stanu, w jakim znajduje się aluminiowa powierzchnia przygotowywana do malowania, lakier można z niej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej, szlifierki lub papieru ściernego. Jeżeli stara farba łuszczy się i miejscowo odspaja od danego podłoża, wystarczające bywa skierowanie strumienia wody pod ciśnieniem i odpowiednim kątem, aby dobrze doczyścić całą powierzchnię. W przypadku, kiedy stara warstwa farby mocniej przylega do aluminium, konieczne jest zwykle użycie szlifierki z odpowiedniej grubości papierem ściernym. W miarę usuwania starej powłoki malarskiej, należy zwiększać gradację papieru, aby nie naruszyć struktury samego metalu i pozostawić powierzchnię idealnie gładką do malowania.
Pełna oferta farb do aluminium dostępna jest na stronie Polifarb ŁódźUsuwanie farby proszkowej z aluminium. Malowanie proszkowe daje bardzo trwałe i twarde powierzchnie, które w związku z tym stawiają większy opór w przypadku konieczności usunięcia starej farby z tak pomalowanego aluminiowego podłoża. Jest kilka sposobów na usunięcie farby proszkowej z aluminium.
Etap trzeci - malowanie oczyszczonej powierzchni aluminiowej
Aplikowanie farby na aluminium można przeprowadzić dwojako – nakładając wcześniej warstwę podkładu ułatwiającego przywieranie wierzchniej powłoki lub poprzez zastosowanie od razu gruntoemalii do metalu, która nie wymaga żadnych dodatkowych warstw podkładowych.
Do nałożenia farby można użyć dowolnego narzędzia (wałki, pędzle, pistolety natryskowe) w zależności od wielkości przedmiotu i jego geometrii.
Do wnętrz odpowiednie są akrylowe gruntoemalie – bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt. Fot. Polifarb ŁódźAluminium może zostać pokryte warstwą bezbarwnego lakieru podkreślającego naturalny wygląd metalu. Charakterystyczna srebrna powierzchnia z lustrzanym połyskiem jest często pożądanym efektem końcowym obróbki powierzchni aluminiowej. Powstaje w wyniku długotrwałego polerowania przy użyciu past lub filcu polerskiego. Lakierowanie polerowanego aluminium bezbarwnym lakierem może dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, ale niekiedy może też osłabić lustrzany efekt polerowania. Alternatywą jest twarda kwarcowa powłoka ceramiczna, stosowana najczęściej do zabezpieczania felg samochodowych, zachowująca i przedłużająca efekt polerowanego aluminium.
Etap czwarty - oczekiwanie na wyschnięcie pomalowanej powierzchni aluminiowej
Pomalowaną powierzchnię aluminium należy zostawić do całkowitego wyschnięcia w czasie przewidzianym dla danej farby przez jej producenta. Niedopuszczalne jest skracanie tego czasu, a zwłaszcza duże obciążanie świeżo pomalowanego podłoża. Na niedokładnie utwardzonej powierzchni farby mogą bowiem powstać ślady eksploatacji powodujące uszkodzenia powłoki i niską trwałość zabezpieczenia.
Wiele problemów, jakie mogą „objawić się” na malowanej powierzchni, ma charakter uniwersalny i dotyczy większości materiałów i farb (czy raczej zasad ich odpowiedniego traktowania czy stosowania). W przypadku malowania aluminium prace przygotowawcze są jednak szczególnie ważne. Błędy popełnione na tym etapie mogą zniweczyć bowiem efekt końcowy. Te najczęściej popełniane to niedostateczne oczyszczenie i/lub odtłuszczenie powierzchni oraz nieprawidłowe warunki aplikacji farby (niewłaściwa temperatura i wilgotność wydłużają lub nadmiernie skracają czas schnięcia, co przekłada się na końcową trwałość powłoki).
źródło i zdjęcia: Polifarb Łódź
PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!