Pieniądze Autocasco a szkoda parkingowa. Nie zawsze opłaci się zgłosić

Ubezpieczyciele przyznają kierowcom zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli właściciel pojazdu zgłosi szkodę z AC, negatywnie wpłynie to na wysokość składki przy odnowieniu polisy. Może on stracić część wypracowanych zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy praktycznie w każdym przypadku, w którym likwiduje szkodę z polisy autocasco.

Reklama

Warto sprawdzić: Gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód. Ranking OC 2021

Sposobem na zachowanie zgromadzonych zniżek w AC za przebieg ubezpieczenia, mimo wystąpienia szkód, może być wykupienie/skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia do AC, tzw. gwarancji zniżek lub ochrony zniżek.

– Niestety, jest to produkt proponowany tylko przez nieliczne firmy. Oferta może być skierowana tylko do wybranej grupy kierowców (np. przedłużających umowę AC, bezszkodowych), a umowa zawiera zazwyczaj ograniczenia dotyczące wartości szkody czy liczby szkód, np. ochrona obejmuje tylko pierwszą szkodę – tłumaczy Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Jest to szczególnie polecana opcja w przypadku, kiedy mamy kilka pojazdów, choć nie tylko wtedy.

Reklama

– O tym dodatku powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które udostępniają samochód innym, np. dzieciom. Przy zakupie ochrony należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel odrębnie traktuje zdarzenia w OC i AC – wskazuje Damian Andruszkiewicz, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych klienta indywidualnego w Compensie.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie OC. Kiedy można nie kupić polisy

Gwarancja zachowania zniżek działa tylko w towarzystwie, z którym klient zawarł umowę.

Pieniądze Autocasco a szkoda parkingowa. Nie zawsze opłaci się zgłosić

– Wykupienie takiej opcji nie zmienia faktu, że szkoda z autocasco jest odnotowywana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Właśnie dlatego zmiana aktualnego ubezpieczyciela na towarzystwo, które nie gwarantuje utrzymania zniżek po szkodzie, może mieć negatywny wpływ na składkę AC – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Każda szkoda, bez względu na jej rodzaj, skutkuje zmianą posiadanej zniżki za dotychczasowy przebieg ubezpieczenia.

– Nie prowadzimy rozróżnienia na szkody parkingowe i inne. Zadrapania czy stłuczki na parkingu, gdy zostaną zgłoszone, będą miały taki sam wpływ na historię polisowo-szkodową jak incydent na drodze – podaje Krzysztof Kipert, ekspert ubezpieczeń komunikacyjnych w PZU.

Reklama

Zgłoszenie każdej szkody i wypłata odszkodowania powoduje zmniejszenie zniżki – nie zawsze jest to całkowita jej utrata. Wysokość zmiany wypracowanej zniżki jest uzależniona od długości posiadanego okresu bezszkodowej jazdy. W przypadku klientów z długim bezszkodowym okresem ubezpieczenia zmiana wysokości zniżki następuje w innym stopniu niż w przypadku klientów z krótką historią ubezpieczenia.

– Warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia, np. szyby, które występując jako odrębny produkt, daje możliwości naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu bez wpływu na posiadane zniżki w ubezpieczeniu AC – radzi Marek Dmytryk, ekspert z Wienera.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie samochodu. Spore kłopoty ze szkodą całkowitą

Ubezpieczonym nie zawsze opłaca się zgłaszanie towarzystwu szkód parkingowych, gdyż utrata zniżek kosztowałaby ich więcej niż naprawa auta, zwłaszcza gdy przeprowadzają ją w warsztacie zaprzyjaźnionego pana Kazia, a nie w autoryzowanym serwisie.

– W ostatnim okresie zaobserwowaliśmy spadek zgłaszania szkód tzw. drobnych. Zauważyliśmy, że małe zarysowania powłoki lakierniczej (czyli uszkodzenia występujące najczęściej na parkingu) są często nienaprawiane przez klientów lub starają się oni przywrócić stan pojazdu przed zdarzeniem we własnym zakresie – mówi Marek Dmytryk.