Ubiquiti Networks: kamera IP, punkt dostępowy i switch

Ubiquiti Networks UniFi G3
By mieć wszystko pod kontrolą, za dnia i nocą!

Kamery wideo do nadzoru wydają się w dzisiejszych czasach wręcz niezbędne. Czy to by monitorować szkołę, czy firmę, czy też nasz dom, tego typu kamera zapewnia bezpieczeństwo i może okazać się bezcenna w razie niebezpieczeństwa. UniFi G3 jest przedstawicielką tego rodzaju urządzeń. I reprezentuje je godnie.

Instalacja urządzenia jest banalnie prosta. Po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania na komputerze podpiętym do tej samej sieci do kamera urządzenie jest od razu gotowe do pracy i zarządzania. Nie jest wymagana właściwie żadna wiedza o protokołach sieciowych, numerach IP czy innych takich „bzdetach”. To urządzenie po prostu działa: w kilka minut od wyjęciu kamery z pudełka już możemy oglądać strumień wideo na naszym laptopie.

Sama kamera rejestruje obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080p, ale jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca na przechowywanie nagrań, możliwe jest ich zapisywanie w trzech różnych rozdzielczościach. Zwłaszcza, że nie będziemy musieli martwić się o kadr: system mocowania kamery pozwala na ustawienie jej właściwie pod dowolnym kątem. No i nie zapominajmy o module do rejestrowania obrazu w podczerwieni, dzięki czemu kamera zarejestruje również całkiem wyraźny obraz nocą, bez konieczności „wsparcia” ze strony sztucznego oświetlenia.

Co ciekawe, za całość zapłacimy relatywnie niewielkie pieniądze, około 750 złotych. Trudno będzie nam znaleźć urządzenie w podobnej cenie o równie wysokich możliwościach i równie łatwej obsłudze.

Podstawowe dane techniczne:

Ubiquiti Networks: kamera IP, punkt dostępowy i switch

Ubiquiti Networks UniFi UAP-AC-PRO
Elegancki wygląd, świetna szybkość i duży zasięg

A jeśli kamerę G3 zamontowaliśmy za daleko, żeby móc podłączyć ją do naszej sieci bezprzewodowej, na ratunek pojawia się kolejny gadżet od Ubiquiti. Chodzi o UniFi UAP-AC-PRO, czyli punkt dostępowy, którego zasięg, według zapewnień producenta, to aż 120 metrów. Oczywiście na taki wynik możemy liczyć tylko w warunkach idealnych, niemniej jednak punk dostępowy Ubiquity nadal powinien poradzić sobie tam, gdzie nie radzi sobie już zwykły ruter. Poza tym, punkt dostępowy oferuje o wiele większe możliwości.

Po otworzeniu pudełka, naszym oczom ukaże się sprzęty przypominający kształtem mini-frisbee. Okrągła obudowa z białego plastiku nie będzie rzucać się za bardzo w oczy, dzięki czemu punkt dostępowy spełni swoją rolę bez zbędnego rzucania się w oczy, co dla niektórych może okazać się bardzo ważnym kryterium podczas wyboru sprzętu tego typu. Miłym akcentem jest również to, że producent dorzuca w pudełku wszystkie potrzebne śruby i uchwyty, dzięki którym UAP-AC-PRO zamontujemy zarówno na ścianie, jak i na suficie.

Sama konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta i odbywa się błyskawicznie. Wykonując po kolei wszystkie kroki opisane w instrukcji, punkt dostępowy UniFi „odpalimy” w niecały kwadrans. UAP-AC-PRO obsługuje bezprzewodowy standard 802.11ac i do obsługi nie wymaga hardware’owego kontrolera – wszystkie ustawienia możemy zmienić z poziomu komputera z zainstalowanym Mac OS, Windowsem, czy Linuxem. Jeśli chodzi o szybkość transferu danych, to górna granica wynosi 1300 Mbps (przy częstotliwości 5 GHz) – taki transfer osiągniemy oczywiście przy wyłączonej sieci dla gości (Guest network) oraz przy pojedynczym SSID obsługiwanym przez punkt dostępowy. Po uruchomieniu większej liczby obsługiwanych połączeń, szybkość transferu zmniejszy się.

Producent podaje, że UniFi UAP-AC-PRO jest urządzeniem, które może być montowane na zewnątrz. Z instrukcji wynika jednak, że dolna granica temperaturowego zakresu działania punktu dostępowego kończy się przy -10 st. Celsjusza. Oznacza to, że w Polsce opcja montażu na zewnątrz jest dość mocno ograniczona.

Podstawowe dane techniczne:

Ubiquiti Networks EdgeSwitch 16 150W (ES-16-150W)
Wygodne zarządzanie siecią

Switch rackowy EdgeSwitch 16 150W należy do innej linii produktów Ubiquiti Networks, noszącej nazwę EdgeMAX. Należą do niej zaawansowane urządzenia dla firm, które chcą zbudować zaawansowaną strukturę sieciową lub rozbudować istniejącą sieć LAN. Służą do tego m.in. właśnie urządzenia typu switch, takie jak w pełni zarządzalny EdgeSwitch 16.

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie wyposażone jest w 16 Gigabitowych portów typu RJ45, ale oprócz tego znajdziemy też w nim 2 porty SFP (przepustowość do 1 Gb/s). Całkowita, sumaryczna przepustowość to zatem 18 Gb/s (bez strat pakietowych), zaś maksymalny pobór mocy wynosi 150 W. Urządzenie nadaje się do montażu w szafie serwerowej typu rack (19 cali) – w komplecie dostajemy wszystkie potrzebne śruby koszyczkowe i uchwyty montażowe, a także standardowy kabel zasilający i instrukcję.

Warto podkreślić, że EdgeSwitch 16 150W oferuje możliwość zasilania podłączonych urządzeń poprzez skrętkę komputerową (Power over Ethernet, czyli PoE), przy równoczesnym przesyle danych. A zatem urządzenia takie jak opisany wcześniej punkt dostępowy czy kamera IP – po podłączeniu do tego switcha – nie będą wymagały dodatkowego zasilania. Na dodatek wszystko dzieje się automatycznie: EdgeSwitch sam wykrywa urządzenia zasilane 802.3af/at. Natomiast w przypadku urządzeń zasilanych pasywnym PoE 24V, konieczne jest ręczne włączenie zasilania w trybie 24V PoE przy użyciu interfejsu konfiguracyjnego EdgeSwitch dostępnego z poziomu przeglądarki WWW.

Reklama

Podstawowe dane techniczne: