Najlepiej zabezpieczone samochody osobowe przed złodziejem

Ilu klientów kupujących nowe czy używane auta zastanawia się, jak został zabezpieczony przed kradzieżą wybrany przez nich model? Praktyka pokazuje, że takie przemyślenia pojawiają się rzadko. A przecież ma to bardzo istotne znaczenie. Nawet, jeśli przyszły użytkownik dysponuje na co dzień własną posesją czy garażem albo parkuje na zamkniętym osiedlu lub na parkingu strzeżonym, to przecież wcześniej czy później i tak znajdzie się w sytuacji, gdy jego samochód będzie narażony na kontakt z amatorami cudzej własności. Wystarczy, że wybierze się na zakupy, do restauracji czy z wizytą do rodziny, a jego auto pozostanie na ulicy.

Złodzieje wcale nie muszą brać na celownik samego samochodu. Wystarczy, że zainteresuje ich to, co znajduje się we wnętrzu. Jeśli zabezpieczenia są słabe, to kłopot gotowy. Znika pojazd albo cenne rzeczy z bagażnika. Dobre zamki i trudne do sforsowania szyby mogą odstraszyć intruzów albo przynajmniej zabrać im sporo cennego czasu. Okazuje się, że między poszczególnymi modelami istnieją spore różnice, które czynią je łatwiejszymi lub trudniejszymi do otwarcia i uruchomienia. Wystarczy zajrzeć do danych organizacji Thatcham, działającej na zasadzie non profit od 1969 r. i stanowiącej wyrocznię w dziedzinie zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Metodyka „złodziejskich” testów Thatcham jest bardzo rozbudowana, a ich kryteria uznawane są za najbardziej rygorystyczne na świecie.

W badaniach uwzględnia się liczbę i rodzaj zabezpieczeń przed kradzieżą, takich jak blokada zapłonu i kolumny kierownicy, zewnętrzne zamki i ich mechanizmy, systemy elektroniczne (alarm oraz immobiliser), znaki identyfikacyjne pojazdu, drugi mechaniczny system zabezpieczeń, szyby, zarządzanie podzespołami, możliwość skopiowania kluczyka i pozyskanie informacji o kodzie i elementy dodatkowe (blokowanie tylnej kanapy lub bagażnika). Uwzględniane jest również zabezpieczenie przed włamaniem na podstawie oceny wszystkich wymienionych wcześniej elementów.

Najlepiej zabezpieczone samochody osobowe przed złodziejem

Raporty Thatcham bardzo precyzyjnie odnoszą się do różnych wersji wyposażeniowych tego samego modelu, bowiem poziom zabezpieczenia poszczególnych wersji bywa bardzo różny. Na stronie internetowej organizacji Thatcham można sprawdzić wynik osiągnięty w testach przez konkretny model. Oceny są pokazane przejrzyście, w formie gwiazdek. Im więcej gwiazdek, tym lepiej wypadły testy. W profilu każdego modelu wprowadzony jest również link, prowadzący do jego wyników w próbach zderzeniowych Euro NCAP. By dowiedzieć się, jakie samochody są najlepsze w dziedzinie zabezpieczeń przed kradzieżą, wystarczy zapoznać się z listą nagród Car Security Award. Powstaje ona na podstawie danych dostarczonych przez Thatcham, przy współpracy z Departamentem Transportu i firmami ubezpieczeniowymi w Wielkiej Brytanii. Najnowsze wydanie listy nagrodzonych stanowi doskonałe źródło informacji dla tych wszystkich, którzy planują kupno nowego samochodu. Ci, którzy decydują się na zakup auta używanego mogą sięgnąć do starszych zestawień, by zyskać cenną wiedzę o wybranym modelu.

Więcej na temat zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w obecnie produkowanych samochodach w bieżącym numerze miesięcznika "Motosalon".

Więcej na temat aut z napędem 4x4 w raporcie "4x4 rośnie w siłę" w bieżącym numerze miesięcznika "Motosalon".Więcej na temat aut z napędem 4x4 w raporcie "4x4 rośnie w siłę" w bieżącym numerze miesięcznika "Motosalon".

Najlepiej zabezpieczone samochody osoboweMałe i miejskie 1.Audi A1 2.Volkswagen Polo wersje SEL, GTI i R-Line 3.Seat Ibiza (oprócz wersji E) Kompakty1.Volkswagen Beetle (2012) 2.Volvo C30 3.Audi A3 Klasa średnia 1.Citroen C5 Exclusive 2.Volkswagen Passat/Passat CC 3.Vauxhall/Opel Insignia Klasa średnia premium 1.Audi A4 2.Audi A5 Sportback 3.Infiniti G 4.Volvo S60/V60 Kompaktowe minivany 1.Citroen C4 Picasso Exclusive 2.Volkswagen Golf Plus (oprócz wersji S) 3.Volkswagen Touran 4.Volkswagen Caddy Maxi Minivany 1.Volkswagen Sharan 2.Seat Alhambra 3.Volkswagen Caravelle 4.Chevrolet Orlando Proekologiczne 1.Vauxhall Ampera 2.Toyota Prius T3 i T Spirit z panelem słonecznym 3.Seat Ibiza 1.2 CR TDI 75PS Ecomotive stop-start 4.Toyota Prius T4 i T Spirit 5.Lexus CT CT200hCrossovery1.Audi Q3 2.Volkswagen Tiguan 3.Mini Countryman Kabriolety1.Audi A5 Cabriolet 1st 2.Audi R8 Spyder 3.Porsche Boxster (MY2012) 4.Porsche 911 Carrera Cabriolet (MY2012) Sportowe i „hot-hatch” 1.Audi A8 W12 Quattro 2.Mercedes-Benz CL Coupe 3.Audi A5 Coupe 4.Audi S4 5.Audi R8 Coupe Kompaktowe 4x4 1.Audi Q5 2.Land Rover Range Rover Evoque 3.BMW X3 4.Infiniti EX Duże 4x4 1.Toyota Land Cruiser V8 2.Audi Q7 3.Porsche Cayenne Klasa średnia wyższa1.Citroen C6 2.Audi A6 - A7 3.Infiniti M Series 4.Volvo S80 5.Mercedes-Benz CLS-Class Luksusowe1.Volkswagen Phaeton 2.Audi A8 3.Mercedes-Benz S-Klasa Najlepsi producenci1. Volkswagen UK 2. Audi UK 3. Volvo Cars UK Ltd 4. Mazda Motors UK Ltd