Ceny mieszkań Warszawa. Ceny w stolicy przekroczyły 14 tys. za metr! Co dalej? Prognozy 2022

2022-02-0313:29

Ceny mieszkań w Warszawie to temat gorących dyskusji, a dokładnie ich ciągły wzrost. Mimo to nie brakuje chętnych do zakupu mieszkania w stolicy. W IV kwartale 2021 średnie ceny mieszkań w Warszawie wzrosły aż o 13%. Mało tego, w ostatnich kwartałach popyt znacząco wyprzedził podaż mieszkań, a to oznacza, że mieszkań deweloperskich w Warszawie jest coraz mniej. Ile mieszkań w stolicy w ostatnim czasie wprowadzono do sprzedaży? Ile aktualnie kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Spis treści

  1. Ceny mieszkań Warszawa IV kwartał 2021 - ile kosztuje mieszkanie w stolicy?
  2. Oferta mieszkaniowa w Warszawie III kwartał 2021
  3. Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Warszawie?
  4. Ceny mieszkań Warszawa na rynku wtórnym
  5. Ceny mieszkań w Warszawie a pandemia
  6. Czy ceny mieszkań w Warszawie w 2022 spadną, czy będą jeszcze droższe?

Ceny mieszkań Warszawa IV kwartał 2021 - ile kosztuje mieszkanie w stolicy?

Według danych Expandera w IV kwartale 2021 za mieszkanie w Warszawie wielkości do 35 m² trzeba było zapłacić 14 167 zł (+13%), 35-60 m² - 12 182 zł (+12%), powyżej 65 m² - 11 842 zł (+14%).

Oferta mieszkaniowa w Warszawie III kwartał 2021

W III kwartale 2021 roku w Warszawie odnotowano drugą najniższą ofertę mieszkaniową od 2015 roku. Spadła też znacząco sprzedaż i znów wzrosły ceny mieszkań.

Poniżej dokładna analiza przeprowadzona na koniec III kwartału 2021 przez REDNET Consulting:

Czytaj też:

Przypomnijmy, że pod koniec I kwartału 2021 na rynku pierwotnym było dostępnych w Warszawie około 10,7 tys. mieszkań. Najwięcej mieszkań oferowały dzielnice: Białołęka, Wola, Mokotów, następnie Praga-Południe oraz Ursus. Jak wynika z obliczeń specjalistów CBRE, przez pierwsze 3 miesiące 2021 w Warszawie sprzedano 6,7 tys. mieszkań. W II kwartale 2021 za mieszkania w Warszawie, które pozostały w ofercie trzeba było zapłacić 11,5 tys./m². W ciągu sześciu miesięcy 2021 roku średnie tempo wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym wyniosło 6%. Odnotowano także niewielki miesięczny wzrost cen mieszkań i dużą liczbę pozytywnie rozpatrzonych wniosków o kredyt hipoteczny.

Analiza cen mieszkań - rynek wtórny, Warszawa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Ceny mieszkań Warszawa. Ceny w stolicy przekroczyły 14 tys. za metr! Co dalej? Prognozy 2022

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Warszawie?

Nawet kilkunastoprocentowa różnica w cenach mieszkań wynika z lokalizacji nieruchomości. Wciąż w czołówce najbardziej popularnych i pożądanych dzielnic znajdują się: Śródmieście, Wola, Mokotów, Wilanów i Ochota. W przypadku pierwszych czterech lokalizacji mediana wzrostu cen w pierwszym półroczu wynosiła od 5% do 10%. W porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku. Największą różnicę w ofertowych cenach mieszkań zanotowano w Wawrze, gdzie średnia cena wzrosła o 17%. Niezmiennie najtańsze mieszkania w Warszawie to te na Białołęce. Warto też wziąć pod uwagę ofertę mieszkań na rynku wtórnym, choć ich ceny też bardzo szybko rosną.

Ceny mieszkań Warszawa na rynku wtórnym

Jeśli chcemy kupić mieszkanie i nie zrujnować budżetu, pod uwagę powinniśmy wziąć zakup mieszkania na rynku wtórnym z prawobrzeżnej Warszawy. Tu są najniższe ceny za m². Chodzi m.in. o Rembertów, Białołękę i Wesołą. Nieco drożej jest w Ursusie oraz na Targówku i we Włochach. Ponadto doradcy Metrohouse polecają Bemowo, Bielany oraz Pragę Południe.

W drugą stronę, według analiz przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Metrohouse, na rynku wtórnym najwięcej płacimy za mieszkania w centrum stolicy. Z doświadczeń firmy wynika, że Warszawy nadal chcą mieszkać w ścisłym centrum miasta. To trend niepopularny już w innych stolicach europejskich. Na drugim miejscu jest Wola. Wysoka pozycja to prawdopodobnie zasługa intensywnego rozwoju dzielnicy oraz bardzo dobra komunikacja z centrum miasta. Powyżej 10 tys. za m² trzeba zapłacić również w Wilanowie, na Mokotowie oraz Ochocie. To dzielnice, które uchodzą za prestiżowe, są od zawsze popularne wśród potencjalnych nabywców. To jednak trochę myląca opinia, bo w rzeczywistości rozpiętość cenowa i standard mieszkań w tych dzielnicach bywa bardzo różny. Tu również można zamieszkać w blokowisku.

Polecany artykuł:

Ceny mieszkań w Polsce. Mieszkania coraz droższe. Dlaczego ceny rosną? Prognozy…

Ceny mieszkań w Warszawie a pandemia

Choć wraz z wybuchem epidemii Covid-19 przewidywane scenariusze zwiastowały spadek cen mieszkań nawet o 10-20%, słabszy okres na rynku nieruchomości okazał się chwilowy. Już w maju 2020 sytuacja zaczęła się powoli stabilizować, a kupujący coraz śmielej korzystali z możliwości obejrzenia nieruchomości. W pierwszym półroczu 2021 przeciętna cena za m² na warszawskim rynku wtórnym wynosiła ponad 11,5 tys. zł. W analogicznym okresie 2020 r. za m² trzeba było zapłacić średnio 10,8 tys. zł, co oznacza, że zanotowano 7% wzrost. Aktualnie za mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić nawet ponad 14 tys. zł, a to oznacza wzrosty o 13%.

Dane NBP potwierdzają, że pomimo obaw pojawiających się na początku pandemii, popyt na mieszkania jest wysoki, a cały rynek mieszkaniowy zachowuje się dość stabilnie, choć popyt znacząco wyprzedza podaż. Powody są przynajmniej trzy:

Historia pokazuje, że inwestorzy długoterminowi mogą liczyć na wzrost cen mieszkań wyższy niż inflacja. Na wynajmie w dużych miastach – choć mniej niż przed rokiem – można zarobić przez rok kwotę odpowiadającą 4-5% wartości mieszkania. Poza tym, to nieruchomości są uznawane za bezpieczną inwestycję. Wszystko to składa się na wysoki popyt na mieszkania w okresie pandemii

Polecany artykuł:

Specustawa mieszkaniowa z dużymi ułatwieniami dla inwestycji mieszkaniowych. Pr…

Czy ceny mieszkań w Warszawie w 2022 spadną, czy będą jeszcze droższe?

Ponieważ zainteresowanie mieszkaniami w Warszawie jest bardzo duże, nic nie wskazuje na to, żeby ceny spadły. Duża część inwestorów traktuje zakup mieszkania jako lokatę kapitału, bo jest to, mimo mniejszego zainteresowania najmem w czasie pandemii, wciąż stabilna inwestycja. Ponadto w ostatnim czasie obserwujemy duże zainteresowanie funduszy inwestycyjnych rynkiem mieszkaniowym. Wykupują one całe osiedla, aby sprzedać je później z zyskiem. To powoduje, że nowych mieszkań na rynku zaczyna brakować i są coraz droższe. Czytaj więcej na temat inwestycji funduszy TUTAJ.

Mimo wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym obserwuje się duże zainteresowanie nieruchomościami z „drugiej ręki”. To powoduje, że zarówno nabywcy, jak i sprzedający, mogą zaspokoić swoje potrzeby i korzystnie sfinalizować transakcję kupna-sprzedaży.

Przewiduje się, że wzrost cen może trochę wyhamowywać w najbliższych miesiącach, ale ceny nadal będą rosły. Głównie ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych, usług, a także brak działek do budowy nowych osiedli. Z jednej strony podwyżki stóp procentowych mogą hamować popyt i ściągać ceny w dół. Z drugiej, zaostrzenie konfliktu zbrojnego na Ukrainie może wpłynąć na wzrost cen. Ewentualny napływ dużej fali imigrantów, mógłby istotnie podnieść koszty najmu i w rezultacie przełożyłoby się na wzrost popytu inwestycyjnego na mieszkania.

Nie bez wpływu na ceny mieszkań w Polsce oraz w stolicy będą zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem, ale też szybki wzrost wynagrodzeń. Niedługo ruszy też program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Wszystkie te elementy będą miały wpływ na sytuację na runku nieruchomości w 2022 roku.

Czytaj też:

Polecany artykuł:

Ceny materiałów budowlanych dalej idą w górę. Które w styczniu 2022 zdrożały na…Marzena SarniewiczMarta Balcerowska