Zadaszenie tarasu - 3 kroki do wykonania konstrukcji

Krok 1. Miejsce styku z podłożem

Pracę przy wykonaniu zadaszenia tarasu należy rozpocząć od zdefiniowania miejsca styku konstrukcji z podłożem. Na naszym tarasie może być już wylana posadzka, może być położona kostka lub deski kompozytowe, może też być to wciąż surowe, czyli miękkie podłoże czekające na zagospodarowanie. Od tego, co mamy pod stopami zależy, w jaki sposób zamocujemy filary naszego dachu.

Konfigurator konstrukcji tarasu

Wylewka betonowa pozwala na bezpośrednie przymocowanie filarów za pośrednictwem metalowej stopy. To najwygodniejsza i najszybsza metoda.

Jeśli podłoże wykonane zostało z kostki brukowej, należy usunąć w miejscu styku jej kwadratowy fragment, o wymiarach około 40 cm na 40 cm. Następnie trzeba wykopać dół na głębokość przemarzania (jest to od minimum 80 cm w strefie I, do 140 cm w strefie IV), wylać i uzbroić beton lub wpuścić gotowe betonowe stopy. Wysokość betonowej stopy nie powinna być wyższa, niż podstawa kostki brukowej. Pozwoli to na ponowne ułożenie kostki z delikatną obróbką.

Podobnie należy postąpić w przypadku miękkiego surowego podłoża. Jeżeli mamy taras z kompozytu, powinniśmy skorzystać ze specjalistycznych łączników, szeroko dostępnych na polskim rynku.

Wybierając metalową podstawę, warto pamiętać, że występuje w dwóch typach: jako zewnętrzna lub ukryta. Podstawy zewnętrzne są solidne i łatwe w montażu, a ukryte pozwalają na schowanie ich w słupie, ale wymagają więcej uwagi przy instalowaniu.

Nowoczesne zadaszenie tarasu

Krok 2. Montaż konstrukcji

Wiemy już, jak można przytwierdzić konstrukcję zadaszenia tarasu do gruntu. A co z samą konstrukcją?

Zadaszenie tarasu - 3 kroki do wykonania konstrukcji

Odpowiednie przekroje należy dopasować do zamierzonej wielkości konstrukcji oraz poszycia dachu. Zakładając, że znamy wymiar końcowy i wiemy, w których miejscach znajdować się będą betonowe fundamenty punktowe, możemy posiłkować się albo rysunkami technicznymi gotowych konstrukcji i dopasować je do swojego tarasu, albo możemy użyć aplikacji, która pozwala na wizualne porównanie wariantów.

Zobacz projekty niepowtarzalne, robione wg. wizji najtrudniejszych myśli architektów i projektantów

Ale po kolei. Zacznijmy od wyboru surowca.

Za drewnem przemawiają niezliczone argumenty, które poruszymy w innym artykule. Dlatego teraz skupimy się na konkretach. Musimy pamiętać o tym, że drewno powinno być suche. W przeciwnym przypadku po wysuszeniu trzeba będzie dokręcić raz jeszcze wszystkie połączenia, ponieważ drewno tracąc wodę traci objętość, a co za tym idzie - chudnie. Co więcej, drewna mokrego nie zaimpregnujemy, a tym samym narazimy się na wejście weń robaków oraz późniejsze niszczenie. I w końcu, należy również pamiętać o tym, że drewno, które będzie gwałtownie tracić wodę, zacznie pękać i ulegnie skręcaniu. Przy czym, o ile pękanie drewna to naturalna kolej rzeczy, o tyle w przypadku niepewnej tarcicy nie wiemy, co znajduje się w środku. Może dojść do tego, że pęknięcia, które będą zachodzić w kolejnych miesiącach, trafią w newralgiczny punkt, skutecznie osłabiając całą konstrukcję.

Nie zapominajmy też, że elementy konstrukcyjne podlegają certyfikacji i warto pytać dostawcę o stosowny dokument. Poświadczy on, że drewniane elementy uzyskały klasyfikację budowlaną, gwarantując minimalne normy określone w certyfikatach.

Drewno klejone cechuje się najwyższą jakością techniczną końcowego surowca. Jest to surowe, przesegregowane drewno pozbawione wad, rozkrojone i sklejone ponownie na długości oraz grubości. Taki materiał spełnia najwyższe normy. Dlatego, rozważając zakup elementów do swojej konstrukcji, warto postawić na drewno klejone. W końcu nie będziemy budować zadaszenia co roku! Wybierając certyfikowane elementy uzyskujemy gwarancję końcowej wytrzymałości konstrukcji.

Poznaj ofertę producenta: łuki drewniane, wiaty garażowe, lukarny dachowe

Mając wybrany surowiec, musimy określić nośność naszego dachu.

Większa powierzchnia zadaszenia, to większe obciążenie. Aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji, należy liczyć się z koniecznością systematycznego zwiększania jej przekrojów. Nic w tym złego, bowiem majestatyczne przekroje pozytywnie wpłyną na estetykę konstrukcji. Możemy przy tym ograniczyć ilość słupów, czyli głównych filarów łączących dach z podłożem, wprowadzając wsporniki, które swoją rozpiętością będą podtrzymywać dach, a dodatkowo nie będą pozwalać na skręcanie się konstrukcji.

Jeżeli będziemy zawieszać konstrukcję na ścianie budynku, ruch przód i tył zostanie ograniczony wynikowo. Ilość krokwi zależy od poszycia i przyjętego przekroju. Całą konstrukcję można podeprzeć przy ścianie elewacji za pomocą pełnych słupów lub połowicznych przekrojów. Wszystko zależy od typu elewacji oraz wiązania konstrukcji ze ścianą. Są różne technologie pozwalające na to: od bezpośredniego łączenia za pomocą kołków, przez wieszaki, specjalne stopy odsuwające konstrukcję o np. grubość przyszłego ocieplenia, aż po kotwy chemiczne.

Zadaszenie łukowe tarasu nietypowe

Krok 3. Wybór zadaszenia

Kształt krokwi w zadaszeniu tarasu ustala kształt dachu. Można wybierać spośród dachów prostych lub giętych, w tym również drewnianych, bowiem technologia gięcia drewna, dzięki wykorzystaniu cienkich lamel, pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów. Nic nie stoi na przeszkodzie posiadaniu drewnianego dachu typu fala czyli podwójnego przegięcia lub łuku. Możemy wybrać także inny materiał, z którego wykonany będzie nasz dach: deskę, gont, blachodachówkę, szkło, poliwęglan komorowy bądź lity czy też panele fotowoltaiczne.

Poznaj koszt zadaszenia trasu

Warto przy tym pamiętać, że mniejsze przekroje to więcej elementów, czyli większe zagęszczenie krokwi na dachu. Czasem jest to wymagane przy odgórnie ustalonych typach poszycia, takich jak poliwęglan. Większe przekroje to mniejsza ilość elementów. Przy głębszej konstrukcji przekrój elementów również powinien być większy. Natomiast wysokość konstrukcji, oprócz tego, że powinna odpowiadać na nasze potrzeby, uwarunkowana jest także możliwościami budynku oraz typem poszycia i wymaganym spadem.

Kreatywne wykorzystanie elementów zadaszenia tarasu łukowego

Podsumowanie

Zadaszenie tarasu w znaczny sposób poprawia zarówno funkcjonalność tego miejsca, jak i komfort wypoczynku. Aby konstrukcja pełniła swoją funkcję przez lata, należy postawić ją zgodnie z opisanymi wskazówkami. Warto również pamiętać, że konstrukcję należy przygotować przed złożeniem, co pozwoli na wieloletnie korzystanie z niej bez ingerencji w powłokę. W zimę, która może zaskoczyć nie możemy zapomnieć, że duża powierzchnia dachu przenosi duże obciążenia.

O Jagram-Pro

jagram.pl