Budownictwo Budownictwo Zamek w Pieskowej Skale idzie do remontu

Niezbędny remont i konserwacja dzieł sztuki

Prace na zamku w Pieskowej Skale pochłoną 18 mln zł. Tyle na remont przeznaczył Zamek Królewski na Wawelu w ramach Programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021. Działania są niezbędne, m.in. ze względu na potrzeby osób niepełnosprawnych. Na obu dziedzińcach i sieni nawierzchnie z dzikiego wapienia o nierównej strukturze utrudniają poruszanie się. Konieczne są też prace konserwacyjne. Obejmą konserwację kaplicy św. Michała Archanioła wraz z pierwotną XVII-wieczną polichromią, obecnie zakrytą późniejszymi nawarstwieniami, a także muzealia wpisane do inwentarza zamku na Wawelu: dwie barokowe szafy oraz datowany na początek XVII wieku ołtarz znajdujący się w kaplicy. Zostanie poprawiony ich stan techniczny oraz przywrócony wygląd XVII-wiecznej dekoracji.

Ekostacja w sercu nowej brytyjskiej sieci kolei dużych prędkości

Budownictwo Budownictwo Zamek w Pieskowej Skale idzie do remontu

Nowa wystawa w 2023 r.

Dzięki programowi KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 stworzymy nową wystawę stałą i otworzymy szerzej drzwi Pieskowej Skały. Będziemy w stanie pokazać jedne z najważniejszych dzieł kultury staropolskiej: galerię kodeńską Sapiehów oraz wspaniałe, XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich pochodzące z Brzeżan. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego. Nasi widzowie będą też mogli zwiedzać odrestaurowaną kaplicę zamkową – zapowiada dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nowa ekspozycja, Kultura Staropolska, będzie także dostępna wirtualnie. Prezentacja zbiorów ma być atrakcyjna i nowoczesna.

Pomiary jakości powietrza

Inne prace, to specjalistyczny pomiar warunków klimatycznych panujących na ekspozycji w Pieskowej Skale, który pozwoli na stworzenie lepszej ochrony eksponatów i samego obiektu. Te działania zostaną przeprowadzone dzięki współpracy z norweskim Norskinstitutt for Luftforskning.

Zamek Pieskowa Skała położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika. Wpisany w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Dziś jako Muzeum stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przeczytaj także: W Kopenhadze wybudują sztuczną wyspę