Wyjątkowe buty, e-pigułka i magiczny tatuaż, czyli nowa odsłona sportu

Technologia wokół nas

W dzisiejszych czasach technologia jest obecna właściwie wszędzie. Każdy z nas korzysta z telefonu, tabletu, komputera, telewizora, czy ze smartwatcha. Używamy ich, aby oglądać filmy, seriale, sport, korzystamy z portali społecznościowych, czy po prostu rozmawiamy ze znajomymi. Nagromadzenie tych wszystkich elementów sprawia, że technologia bardzo łatwo może wkroczyć w sport.

Aplikacje, które nas zmotywują, a nawet zaplanują cały trening to dziś codzienność. Korzysta z nich zdecydowana większość amatorskich sportowców. To też całkowita norma dla profesjonalistów, którzy na każdym kroku sprawdzają choćby utratę kalorii, tak aby dostosować do niej swoją dietę. Często też zespoły sportowe monitorują działania swoich podopiecznych, a specjalni analitycy doradzają im, co powinni zmienić, aby lepiej się prezentować.

Ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć w kontekście technologii są dzieci i młodzież, które nie wyobrażają sobie życia bez zdobyczy techniki. Nie zawsze jednak idzie to w parze ze sportem. Tu pomóc mogą programy i aplikacje, które wypracują w dzieciach potrzebę uprawiania sportu. Ciekawym przykładem jest choćby wirtualna rzeczywistość, które może pozwolić „przenieść się” na stok narciarski, czy na największe stadiony świata.

A może pigułkę?

Każda z opisanych wcześniej technologii wykorzystywanych do indywidualnych celów wymaga odpowiedniego urządzenia. Organizatorzy niedawnych mistrzostw świata w lekkoatletyce poszli jednak krok dalej i pokazali jak może wyglądać przyszłość.

Część sportowców przed zawodami, które odbyły się w Dosze połknęła elektroniczne pigułki.To cudo ważyło niecałe dwa gramy i w założeniu po połknięciu przedostawało się do jelita grubego. Jaki był cel tego eksperymentu? Otóż bezprzewodowe połączenie sprawiało, że trenerzy oraz personel medyczny na bieżąco wiedzieli, jak sportowiec radzi sobie w aktualnych warunkach.

Celem tej pigułki było między innymi zbadanie relacji między wysoką temperaturą, jaka panowała w Dosze, a wydajnością. Przekazywała także informacje dotyczące tętna. Jednym ze sportowców, którzy brali udział w tym eksperymencie był Rafał Augustyn, polski chodziarz.

Pigułka przesyłała fale radiowe na niskiej częstotliwości, a te były przekształcane tak, aby dało się je odczytać na smartfonie, czy komputerze. Co ciekawe, ta pigułka według zapewnień Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki jest zupełnie nieszkodliwa i zostaje wydalona w ciągu 48 godzin. Twórca tej technologii uważa, że dzięki temu zawodnik może uniknąć poważnych problemów w trakcie rywalizacji, bowiem nad wszystkim czuwają lekarze i w odpowiednim momencie mogą przerwać jego występ.

Dla osób, które chcą uprawiać sport, ale nie są profesjonalistami ta technologia to odległa przyszłość. Na razie korzystają więc z łatwo dostępnych zdobyczy techniki, takich jak smartfony, czy smartwache. W dzisiejszych czasach zakup takich produktów nie jest właściwie żadnym problemem. Na półkach sklepowych znajdziemy wszystko, co potrzeba, jednak sztuką jest wybrać to, co najlepsze. Z pomocą przychodzi firma Huawei, która od dawna wypuszcza na rynek produkty z technologią wspierającą osoby aktywne.

Zarówno smartfon Huawei P smart Pro, jak i smartwatch Huawei Watch GT 2, który umożliwia słuchanie muzyki bez potrzebny noszenia przy sobie telefonu, są idealne dla sportowców-amatorów. Przede wszystkim dlatego, że analizują ćwiczenia, przedstawiają zużyte kalorie, czy pozwalają pochwalić się zdjęciami z treningu.

Tatuaż, ubranie i buty na zamówienie

Nowoczesne pulsometry pozwalają ocenić poziom wydolności i sprawdzić pracę serca. Kolejne urządzenia są coraz bardziej rozbudowane. Sportowcy korzystają z techniki, która pozwala zbadać poziom kwasu mlekowego. Na rynku dostępne są także tatuaże, które na podstawie analizy chemicznej potu potrafią zbadać poziom zmęczenia.

Specjalne ubrania z kolei absorbują wilgoć i idealnie dopasowują się do ciała, a niektóre z nich potrafią przekazywać informację do smartfonów za pomocą specjalnych włókien. Technologia obecna jest także w butach, które często korzystają z nanotechnologii. Stosowane są bowiem systemy, które polegają na uszlachetnieniu materiałów. Niedawno na rynku pojawił się także prototyp butów, które za pomocą delikatnych wibracji same wskazują drogę.

Technologia stosowana jest także w piłkach. Niektórzy koszykarze z NBA mają specjalne rękawy, które potrafią ocenić ich rzuty. Z pomocą sportowcom przyszła nawet… NASA, która stworzyła bieżnię antygrawitacyjną. Nogi użytkownika są w komorze, gdzie znajduje się także powietrze pod dużym ciśnieniem, które unosi ciało. W ten sposób człowiek czuje się lżejszy o nawet 80%. Specjalne technologie używane są także w pływaniu, czy łyżwiarstwie szybkim.

Amatorzy nie mogą na razie pozwolić sobie na tak zaawansowane technologie, ale już skorzystać mogą z produktów, które pomogą nie tylko zoptymalizować trening, ale przede wszystkim zasugerują co zrobić, aby stać się lepszym. Warto w tym miejscu znów sięgnąć po sprawdzony produkt, jakim jest Huawei Band 4. Ta opaska mierzy tętno, analizuje sen oraz wspiera użytkownika w codziennych treningach.

Wyjątkowe buty, e-pigułka i magiczny tatuaż, czyli nowa odsłona sportu

Trening oprócz celu, jakim jest poprawa zdrowia, czy sylwetki, powinien także sprawiać przyjemność. W tym celu powstały również innowacyjne słuchawki Huawei FreeBuds 3, których specjalny kształt świetnie sprawdza się podczas aktywności fizycznej. W ten sposób podczas treningów możemy słuchać ulubionej muzyki, czy książek.

Przyszłość już nadeszła

Dzisiaj sportowcy-amatorzy często używają technologii, z których korzystają także profesjonaliści. Ciekawym rozwiązaniem są smartwatche, które są na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o urządzenia dla amatorów. Wspomniany już wcześniej Huawei Watch GT 2 umożliwia słuchanie muzyki, a także pozwala odbierać połączenia. Wyróżnia się także eleganckim designem. Użytkownicy mogą wybrać wariant sportowy lub klasyczny w zależności od planowanej aktywności.

Dzięki zaawansowanej technologii zegarek może działać nawet przez 14 dni, a wbudowana pamięć pozwala na zapisanie nawet 500 utworów mp3. Co ciekawe, dotykowy ekran dopasowuje swoją jasność do warunków pogodowych, a także pory dnia. Huawei Watch GT 2 obsługuje 15 trybów sportowych. Coś dla siebie znajdą zatem miłośnicy biegania, pieszych wycieczek, jazdy na rowerze, triathlonu, czy pływania. Smartwatch zapewnia analizę danych, przedstawia efekty ćwiczeń, a także informacje o czasie potrzebnym do regeneracji. Umożliwia on także śledzenie snu oraz przekazuje informacje na temat stresu użytkownika.

Na liście najczęściej kupowanych produktów są także opaski. Huawei Band 4, o której była mowa już wcześniej, pomaga w codziennym monitorowaniu stanu zdrowia. Mierzy ona bowiem tętno, analizuje sen oraz wspiera w treningach poprzez dostarczenie informacji o dystansie i kaloriach. Huawei Band 4 waży zaledwie 20 gramów i jest wodoszczelny. W opasce zastosowano także technologię ładowania poprzez port USB. Można ją również połączyć ze smartfonem, dzięki czemu możliwe jest odbieranie powiadomień i połączeń.

Kolejnym produktem, który cieszy się sporym zainteresowaniem jest smartfon. Warto przywołać więc przykład Huawei P smart Pro, który poza potrójnym aparatem wyróżnia się sztuczną inteligencją oraz wydajnością pracy. Ma dużą pamięć operacyjną, wytrzymałą baterię i czytnik linii papilarnych. Nie trzeba więc dodawać, że świetnie się sprawdzi do słuchania muzyki, czy robienia zdjęć podczas treningów. Szczególnie, że wyposażony jest w stabilizację obrazu w trybie nocnym oraz umożliwia nagrywanie w trybie slow motion.

O ile w przypadku profesjonalnych sportowców trening to część ich pracy, o tyle w przypadku amatorów to chęć poprawy zdrowia, sylwetki, czy po prostu samopoczucia. Musi więc on sprawiać przyjemność, choćby poprzez relaks przy ulubionej muzyce, czy osłuchanie kolejnego rozdziału wyczekiwanej książki.

W tym celu powstały innowacyjne słychawki Huawei FreeBuds 3. Wyposażone są one funkcję Inteligentnej Redukcji Szumów, która zapewnia czysty dźwięk, nawet w trudnych warunkach. Dodatkowo łączność Bluetooth umożliwia przesyłanie dźwięku niezależnie od obu słuchawek. Huawei FreeBuds 3 pozwalają także na bezprzewodowe ładowanie za pomocą smartfona wyposażonego w funkcję ładowania zwrotnego. Innowacyjna budowa sprawia również, że idealnie leżą w uchu podczas aktywności fizycznej.

Indywidualnie i drużynowo

Technologia stosowana w sporcie może mieć zatem różne zadania. Są to zatem urządzenia, które sprawdzają indywidualne osiągi, ale też takie, które pojawiają się na wszelkiego rodzaju imprezach masowych. Nie można zapominać także o tym, że technologia często pomaga zarządzać fanami, którzy tłumnie przychodzą, aby podziwiać sportowców.

Podczas treningów niemal każdy biegacz stosuje aplikacje lub urządzenia, których zadaniem jest sprawdzanie czasu, tętna, średniej prędkości, a nawet utrzymanie prawidłowej diety. Warto też dodać możliwości śledzenia trasy, czy ilość spalonych kalorii i nawodnienie organizmu. Technologię w ten sposób używają zresztą nie tylko biegacze. Telefony, czy smartwatche zobaczymy przecież u rowerzystów, chodziarzy, czy po prostu u ludzi, którzy aktywnie spędzają czas.

Drugą kategorię stanowią sporty zespołowe. Dzisiaj mało który kibic piłkarski jest w stanie wyobrazić sobie mecz na najwyższym poziomie bez Goal Line Technology lub VAR-u. Pierwsza nowinka, która na boiskach jest już od kilku lat ma za zadanie sprawdzenie, czy piłka faktycznie wpadła do bramki. System składa się z czujnika wbudowanego w piłkę oraz kamer, które rejestrują pozycję piłki. Jeśli ta przekroczy linię bramkową, wówczas sędzia dostaje komunikat na zegarku. VAR z kolei to system powtórek, który ma na celu pomóc sędziom w podjęciu odpowiedniej decyzji w czasie spotkania.

Piłka nożna to jednak nie jedyny sport drużynowy, w którym używa się technologii. W siatkówce, ale także w indywidualnej dyscyplinie, jaką jest tenis, używa się sokolego oka. System Hawk-Eye działa na podobnej zasadzie, jak Goal Line. Kamery monitorują piłkę w poszukiwaniu miejsca jej styku z boiskiem, czy kortem. System ten stosowany jest na prośbę zawodnika lub drużyny.

Technologia w sporcie może także pomóc chociażby zadbać o bezpieczeństwo na trybunach. System monitoringu, czy baza danych osób notowanych za łamanie prawa pomagają skutecznie utrzymać porządek w czasie najważniejszych imprez.

***

Wszystkie te innowacje sprawiają, że dzisiaj uprawianie sportu to coś więcej niż sama aktywność fizyczna. Technologia nie tylko ułatwia życie, ale też je urozmaica, dając narzędzia do lepszego poznania swoich możliwości. Obserwując zdobycze techniki można śmiało stwierdzić, że przyszłość już nadeszła.