4 rozwiązania zwiększające oszczędność wody | Budujemy Dom

4 przydatne funkcje, pozwalające oszczędzić wodę w łazience

Czujniki ruchu. W przypadku baterii z czujnikiem ruchu, cofając dłoń spod wylewki, woda przestaje lecieć. Rozwiązanie takie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy z kranu korzystają dzieci, którym zdarza się w pośpiechu niedokładnie zakręcić kurek lub całkowicie o tym zapomnieć.

Elektroniczne sterowniki. W sprzedaży znajdziemy także baterie, w których tradycyjne pokrętło lub uchwyt jest zastąpione elektronicznym sterownikiem z ikonami. Ustawia się na nim siłę oraz temperaturę wody - nie trzeba ich regulować po odkręceniu kurka, co sprzyja oszczędności. O temperaturze wypływającego strumienia informuje użytkowników barwa diodowego światła. Elektroniczna bateria może mieć również funkcję pauzy, pamięć ustawień oraz automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa (uruchamiający się po określonym czasie korzystania z kranu).

Ograniczniki wypływu. Innym ciekawym rozwiązaniem, spotykanym najczęściej w bateriach jednouchwytowych, jest ogranicznik wypływu. Poddając uchwyt lekkiemu naciskowi, uruchamiamy go do połowy. Żeby uzyskać pełny strumień, trzeba pokonać pewien opór podczas odkręcania wody.

Perlatory. Pamiętajmy także, że wodę pozwala oszczędzać nawet zwykły perlator w wylewce, czyli wkładka rozpraszająca strumień. Dzięki napowietrzeniu sprawia on wrażenie znacznie większego. Użytkownicy baterii z perlatorem oszczędzają wodę niejako odruchowo, odkręcając kran słabiej, niż posiadacze zwykłej armatury. Jest to urządzenie łatwo dostępne, a przy tym bardzo skuteczne, pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%.

Redaktor: Małgorzata KolmusNa zdjęciu otwierającym: Bezdotykowy model z czujnikiem podczerwieni oraz ogranicznikiem wypływu. (fot. Grohe)

Przeczytaj