Newsweek Polska Pokój z widokiem Najnowsze Wypróbuj aplikację mobilną Newsweek

Data publikacji: 21.12.2021, 17:00

Materiał powstał we współpracy z partnerem

Wielkogabarytowe przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem, optycznie powiększają pokoje i sprawiają, że czujemy się częścią natury.

Podziel się

Wyobraź sobie szklaną ścianę, przez którą patrzysz na pokryty śnieżnym puchem ogród i sikorki zlatujące do karmnika... Jeszcze niedawno marzenia o wielkich przeszkleniach pozwalających zatrzeć granicę między wnętrzem domu a ogrodem mogli zrealizować nieliczni. Dziś na rynku są dostępne nowoczesne drzwi tarasowe umożliwiające osiągnięcie tak zachwycającego efektu. Najnowszą konstrukcją tego typu są drzwi unoszono-przesuwne HST 85 firmy Aluplast.

Obecnie do tworzenia dużych przeszkleń stosuje się dwie konstrukcje – drzwi balkonowe/tarasowe rozwierane oraz przesuwne. Co to oznacza? Drzwi rozwierane po otwarciu skrzydeł wchodzą głęboko w przestrzeń mieszkalną, co oznacza, że musimy pozostawić przy nich sporo wolnego miejsca. Takich ograniczeń nie mają drzwi tarasowe przesuwne, bo skrzydła okienne przesuwają się równolegle do siebie. Jednak największą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że są jedynymi konstrukcjami okiennymi, które pozwalają na tworzenie naprawdę wielkogabarytowych przeszkleń.

Niezwykłe możliwości mają pod tym względem drzwi unoszono-przesuwne HST 85 wiodącego producenta Aluplast. HST 85 to dziś najbardziej nowoczesne rozwiązanie techniczne, które umożliwia stworzenie szklanej ściany o całkowitej rozpiętości aż do 6,5 m, przy czym maksymalne wymiary skrzydeł mogą mieć 3 x 2,5 m. Uzyskanie przeszkleń o tak imponujących rozmiarach nie jest możliwe w przypadku drzwi rozwieranych. HST 85 można zaliczyć do stolarki okiennej najnowszej generacji także dlatego, że dzięki zastosowanej technologii skrzydła mimo gabarytów i wagi przesuwają się lekko i płynnie. Dodatkowo ich próg jest niemal całkowicie niewidoczny, co wpływa na funkcjonalność i estetykę tego modelu.

Estetyka i minimalizm

Duży komfort obsługi przy znacznych rozmiarach to także cecha drzwi Smart Slide z oferty Aluplast. Choć Smart Slide mają całkowite wymiary 5,8 x 2,4 m (w schemacie C) lub 4,0 x 2,4 m (w schemacie A), skrzydła chodzą bardzo lekko. Jest to istotny atut, zwłaszcza w porównaniu z konstrukcjami odstawno-przesuwnymi, które przy częstym otwieraniu i zamykaniu mogą stać się kłopotliwe w eksploatacji. Zaletą tego wzoru jest też estetyka utrzymana w modnym stylu minimalistycznym. To zasługa wąskich profili zastosowanych w nieotwieralnej części przeszklenia.

Zauważalny jest również zwiększający się udział okien kolorowych i coraz szersza oferta zarówno kolorystyczna, jak i dotycząca faktur folii dekoracyjnych. Wyraźnie zmieniają się także preferencje dotyczące kolorów, wśród których zaczynają dominować przede wszystkim kolory antracytowe, bazaltowe oraz różne odcienie szarości. W ofercie systemów okiennych PVC Aluplast nowością w tym zakresie są struktury dekoracyjne PREMIUM – aludec oraz woodec. Dzięki nim uzyskuje się bardzo realistyczną imitację wybranej struktury – ponadczasowego drewna lub modnej metalicznej czy aluminiowej powierzchni.

Źródło:Materiał powstał we współpracy z Partnerem

Podziel się

domdesignekologia

Sekstaśmy Pameli Anderson. Co poszło nie tak?

Tak ostentacyjnie nie robi się tego chyba nigdzie na świecie. Jak Orbán kupuje poparcie Węgrów

Newsweek Polska 6/2022

Skandal w Muzeum Narodowym. „Dyrektor poczuł, że lepiej nie drażnić ministra kultury”

Newsweek Psychologia 1/2021

Na czym opiera się dobry związek? Są cztery filary. O jednym często zapominamy

Premier odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego

„Kaczyński przeszedł od ekspansji do ograniczania strat.Traci władzę i nie potrafi się z tym pogodzić”

Kierowca seicento, który zderzył się z kolumną Szydło: Nigdy już nie będę tym samym człowiekiem

Kto stoi za tymi billboardami? Chodzi o manipulację i wprowadzanie Polaków w błąd