Niedziele handlowe na nowych zasadach. Wielkie zmiany w sklepach

Niedziele handlowe od 1 lutego

Przyzwyczajenia klientów, którzy do tej pory wykorzystywali niedziele na zakupy, muszą się zmienić. 1 lutego w życie weszła zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ta sklepom pozwala na niedzielny handel, przewidując katalog wyłączeń, ale na zupełnie nowych zasadach. Przede wszystkim zmiany dotyczą tych placówek, które wykorzystywały zwolnienie przewidziane dla placówek pocztowych.

Sklepy, które do tej pory wykorzystywały lukę w prawie, od 1 lutego muszą przekroczyć sumę 40 procent przychodów z takiej działalności. Jeśli nie spełnią tego warunku, nie będą się mogły otworzyć w niedziele.

Reklama

Według rządzących ta jedna zmiana ma spowodować, że niedziele handlowe w 2022 roku ograniczą się tylko do siedmiu wyjątków. Co ważne, ewidencja sprzedaży musi być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet w przypadku, gdy przedsiębiorca posiada kilka takich sklepów. Większości placówek trudno będzie przekroczyć ten próg.

Przed zmianą w przepisach w największych sieciach, w zależności od konkretnej placówki, drzwi sklepów pozostawały otwarte nawet w niedziele niehandlowe. To dzięki umowom i współpracy chociażby z Pocztą Polską. Sklepy wykorzystywały możliwość wdrażania usługi "Odbiór w Punkcie" w swoich sklepach, omijając w ten sposób zakazy handlu.

Niedziele handlowe na nowych zasadach. Wielkie zmiany w sklepach

Kary za złamanie zakazu handlu w niedziele

Lukę w ustawie o zakazie handlu wykorzystywały także sklepy budowlane. Od lutego sklepy budowlane będą otwarte tylko w sześć niedziel w roku, w których nie obowiązuje zakaz handlu. To oznacza zamknięcie takich sklepów jak Obi czy Castorama.

Ograniczenia w niedzielnym handlu dotyczą również tych, którzy liczyli na łatwy dostęp do kultury i rozrywki. Drzwi dla klientów, z powodu przewidzianego limitu 40 procent przychodów z działalności pocztowej, zamkną chociażby Empik i Smyk.

Jak duże są kary za złamanie zakazu handlu? Okazuje się, że bardzo wysokie. Za handel w niedzielę objętą zakazem sprzedaży grozi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary. W pierwszym półroczu 2021 roku Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała niemal 700 placówek, z czego 53 naruszyły zakaz niedzielnego handlu. Można spodziewać się, że w lutym liczba takich kontroli wzrośnie.

Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku

Zgodnie z obowiązującym prawem zakaz nie dotyczy tylko siedmiu niedziel w roku. Poprzednia niedziela handlowa przypadła 30 stycznia, a kolejna przypada 10 kwietnia.

Kiedy będą kolejne niedziele handlowe w 2022 roku? Drzwi sklepów oraz galerii będą otwarte dla klientów także w ostatnie niedziele kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Dodatkowo handlowe będą także dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Kalendarz niedziel handlowych wygląda następująco:

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe

Zmiany w ograniczeniach handlu w niedziele i święta, które weszły w życie 1 lutego, nie dotyczą wszystkich. Ustawa o zakazie handlu wciąż zawiera 32 wyjątki, dzięki którym właściciele sklepów mogą prowadzić sprzedaż w drugi dzień weekendu.

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe to między innymi te, w których za ladą stoją ich właściciele.

Od 1 lutego takiego właściciela może zastąpić jego rodzina (dziecko, małżonek a nawet rodzic). Otwarte będą także stacje paliw oraz restauracje, a na obsługę w niedziele niehandlowe w 2022 roku można liczyć również w wybranych sklepach na dworcach PKP czy lotniskach.

Zakaz handlu nie dotyczy aptek, a w niehandlowe niedziele wypadające w dniach od 1 czerwca do 30 września będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych. W tym okresie otwarte będą także sklepy z materiałami używanymi do bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany ich części.