Scala i Superb. Innowacje w nowych modelach Skody - Motoryzacja w INTERIA.PL

Technologie skrojone na miarę XXI wieku

Marzenia o nowym samochodzie możemy obecnie realizować nie wychodząc z domu, bez potrzeby odwiedzania stacjonarnych punktów sprzedaży. Skoda zachęca do korzystania z usług swoich wirtualnych salonów. Można się z nimi łączyć za pomocą większości urządzeń mobilnych, takich jak smartfon, tablet czy laptop. Podczas takiej "wizyty" możliwe jest przeprowadzenie wideorozmowy z ekspertem marki, który odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania, przygotuje spersonalizowaną ofertę i pomoże w kontakcie z dealerem, aż do momentu odbioru auta.

Tyle teorii. Przejeźdźmy tymczasem do omówienia dwóch spośród kilkunastu samochodów, które za pośrednictwem wirtualnego salonu Skody możemy zamówić - Superba i Scali.

Nowa Skoda Superb może być obecnie wyposażona w tylne światła LED z dynamicznymi kierunkowskazami oraz w inteligentne, matrycowe, adaptacyjne reflektory przednie LED MATRIX, zdolne maskować źródło światła w każdej diodzie z osobna w taki sposób, aby nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Reflektory Superba zapewniają dzięki temu optymalny tryb rozsyłu światła w każdych warunkach.

Na pokładzie nowej limuzyny Skody może się też znaleźć zaawansowany system nawigacji satelitarnej Amundsen z ośmiocalowym ekranem dotykowym, aktywny tempomat z technologią Predictive Cruise Control rozpoznającą znaki drogowe i informującą o obowiązujących na drodze ograniczeniach prędkości, zintegrowana karta eSIM ze stałym dostępem do internetu, asystent parkowania Park Assist czy czujnik martwego pola Side Assist wykrywający pojazdy znajdujące się poza zasięgiem wzroku kierowcy. Na pokładzie wyższych wersji wyposażeniowych - oznaczonych jako Style i Sportline - znajdziemy ponadto bezkluczykowy system obsługi samochodu KESSY Full, pakiet wewnętrznego oświetlenia konturowego Ambiente, podgrzewane i elektrycznie sterowane fotele przednie czy dźwiękochłonne przednie szyby boczne.

Istotnym elementem wyposażenia pojazdu pozostaje również system Front Assist z funkcją wykrywania pieszych, monitorujący w czasie rzeczywistym przestrzeń przed samochodem. Dzięki niemu, kierowca może uniknąć wielu przykrych zdarzeń drogowych, takich jak np.: wtargnięcie pieszego na jezdnię czy zderzenie z gwałtownie hamującym pojazdem.

Skoda Scala i Superb bez wychodzenia z domu. Sprawdź cenę

Komputer na kołach?

To jednak nie wszystko. W najbogatszej wersji, oznaczonej jako Laurin&Klement, Superb ma do zaoferowania jeszcze więcej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, obejmujących m.in. system Lane Assist zapobiegający nagłej, niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy trójstrefową klimatyzację Climatronic. Flagową limuzynę Skody można również opcjonalnie wyposażyć w wiele udogodnień i funkcji podnoszących komfort, takich jak na przykład: wirtualny kokpit, system Area View 360, na który składa się zestaw czterech panoramicznych kamer ukazujących przestrzeń wokół samochodu, a także regulowane elektrycznie - a do tego podgrzewane i wentylowane - fotele przednie z funkcją masażu.

Scala i Superb. Innowacje w nowych modelach Skody - Motoryzacja w INTERIA.PL

Nowa limuzyna Skody została także wyposażona w zaawansowane funkcje łączności, dzięki którym jej kierowca może pozostawać w stałym, niezakłóconym kontakcie ze światem. Odpowiada za to m.in. multimedialny system Columbus z nawigacją 3D, moduł WiFi, nowoczesny system infotainment informujący w czasie rzeczywistym o lokalizacji najbliższych stacji benzynowych, warunkach atmosferycznych panujących w danej chwili na drodze czy o wolnych i dogodnie położonych miejscach parkingowych. Flagowy model SKODY można też doposażyć o audiofilski, 610-watowy system nagłośnienia Canton złożony z 12 głośników czy system Smartlink+, który pozwoli nam błyskawicznie połączyć własny smartfon z systemem multimedialnym samochodu.

Skoda Scala i Superb bez wychodzenia z domu. Sprawdź cenę

Komfort i bezpieczeństwo to priorytet

Wiele z udogodnień, które znajdziemy w Superbie, może się też znaleźć na pokładzie Skody Scali. Samochód wyposażony jest bowiem w czujniki martwej strefy Side Assist, kamerę cofania, czujniki parkowania, półautomatyczny system Park Assist wspomagający parkowanie równoległe, asystenta pasa ruchu Lane Assist, automatycznie korygujący wszelkie przypadkowe, niezamierzone zmiany pasa ruchu, czy wykrywający pieszych układ Front Assist z funkcją automatycznej aktywacji hamulców.

W skład wyposażenia Scali może wejść także bezkluczykowy system dostępu do samochodu KESSY, elektrycznie chowany hak holowniczy, sterowana w ten sam sposób pokrywa bagażnika czy elektrycznie regulowany fotel kierowcy. Jeśli dodać do tego, że samochód można wyposażyć w pełni wirtualny kokpit z 10,25-calowym wyświetlaczem, zaawansowany, 10-głośnikowy system audio o łącznej mocy 405 W, ładowarkę do smartfonu PhoneBox ze wzmacniaczem sygnału i funkcją ładowania bezprzewodowego, to okaże się, że Scala jest samochodem nie tylko komfortowym i bezpiecznym, ale także nowoczesnym i niezwykle przyjaznym swojemu użytkownikowi.

Skoda Scala i Superb bez wychodzenia z domu. Sprawdź cenę

Pozostań w stałym kontakcie ze światem

W Scali, podobnie jak w Superbie, znalazło się też miejsce dla wielu zaawansowanych systemów łączności, których punktem centralnym jest system multimedialny Amundsen, oferujący m.in. możliwość obsługi gestami, nawigację 3D czy usługi Skoda Connect. Samochód może być także wyposażony w hotspot WiFi i nowoczesny system inforozrywki na stałe połączony z internetem, udostępniający kierowcy aktualne informacje o ruchu drogowym, prognozie pogody czy cenach paliwa na okolicznych stacjach.

Na pokładzie Scali znajdziemy również technologię Smartlink+, która pozwoli nam uzyskać zdalny dostęp do wybranych funkcji pojazdu. System jest oczywiście kompatybilny z Apple CarPlay, Android Auto i usługą Mirror Link (dzięki niej pulpit swojego telefonu komórkowego oraz wszystkie treści multimedialne zapisane w jego pamięci wyświetlimy na ekranie pojazdu). To wszystko czyni ze Scali samochód pozbawiony kompleksów i w pełni przygotowany na wyzwania, jakie stawia przed nim - i przed jego właścicielem - wymagająca codzienność.

Skoda Scala i Superb bez wychodzenia z domu. Sprawdź cenę

Artykuł powstał we współpracy z marką Skoda.