Nastolatek uzyskał zdalny dostęp do ponad 25 Tesli na całym świecie. Lokalizowanie samochodów, otwieranie drzwi, wystartowanie auta…

19-sto latek z Niemiec opisuje swoją przygodę z dostępem do samochodów tutaj.

Krok po kroku cała akcja wyglądała tak:

  1. Zlokalizowanie w internecie instancji oprogramowania TeslaMate (Google, Shodan, Zoomeye …)

Po podłączeniu się przeglądarką, widoczna jest tutaj lokalizacja „losowego” samochodu (tj. skonfigurowanego w instancji TeslaMate):

Dalej (czyli np. zakładka Dashboards) nie udało się jednak dostać, więc poszukiwanie innych metod wejścia nmapem:

O, może będzie można pograć we Freeciva na Tesli? (port 5555). Niekoniecznie ;) bo na tym porcie widać mapę tras, prędkość tras, czy aktualną lokalizację samochodu):

Nastolatek uzyskał zdalny dostęp do ponad 25 Tesli na całym świecie. Lokalizowanie samochodów, otwieranie drzwi, wystartowanie auta…

2. Dobra, dobra, ale co z tym otwieraniem samochodu?

No więc na innym porcie działała Grafana zawierająca komponent: Grafana Explore (umożliwiający wykonanie dowolnych zapytań). Tylko że dostęp tam wymaga logowania. Ale domyślna instalacja Grafany (z TeslaMate) miała skonfigurowane domyślne dane logowania: admin:admin :-)

Co dalej? Odpowiednim zapytaniem w Grafanie można było wyciągnąć klucz API, który umożliwiał już połączenie z API Tesli.

3. Mając klucz API, można było wykonywać m.in. takie operacje:

Można to zrobić w taki sposób:

Co więcej – jak to z kluczami API bywa – zmiana hasła do konta Tesli nie blokowała dostępu do API, wykradzionym kluczem.

Wszystko zostało zgłoszone do Tesli (która unieważniła tysiące kluczy API) oraz twórców TeslaMate (którzy wprowadzili stosowne łatki).

~Michał Sajdak