Nowoczesne drzwi tarasowe - smart i bez barier | Budujemy Dom

Duże, wychodzące na taras czy balkon przeszklenia nie tylko zwiększają dopływ naturalnego światła do pomieszczeń, ale także zapewniają panoramiczny widok na najbliższą okolicę domu. Kiedyś tego typu rozwiązania były niezwykle kosztowne i mogli pozwolić sobie na nie tylko nieliczni inwestorzy. Jedną z przeszkód był także brak odpowiednich systemów drzwiowych.

Dziś w tej dziedzinie dokonała się prawdziwa rewolucja. Z powodzeniem można montować w domu szklane "ściany" o szerokości nawet do 6,5 m, przez które na dodatek można swobodnie przechodzić, korzystając z zaawansowanych, komfortowych i niezwykle precyzyjnych systemów drzwi przesuwnych.

Oczywiście rozwierane drzwi balkonowe cały czas są dostępne, jednak dziś stosuje się je na nieco mniejszą skalę i raczej w mniejszych pomieszczeniach. Mają one tę wadę, że otwierają się do środka, zabierając nam cenne miejsce, a często też utrudniając komunikację. Z kolei drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie w dużych, często połączonych z kuchnią salonach, z których wychodzi się bezpośrednio na otwartą przestrzeń ogrodu.

Drzwi bez barier

System drzwi unoszono-przesuwnych HST 85

Jednym z wiodących producentów tego typu rozwiązań jest firma Aluplast, która stworzyła innowacyjny system drzwi unoszono-przesuwnych HST. Skrzydła w tych drzwiach mogą występować w kilku wersjach i mieć bardzo różny układ (2- lub 4-kwaterowe), w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika. Optymalnie ich rozpiętość może wynosić ponad 6 m (jedno skrzydło może mieć nawet do 3,2 m szerokości)! Każda wersja modelu HST bazuje na niezwykle zaawansowanym mechanizmie umożliwiającym swobodne otwieranie drzwi przy użyciu niewielkiej siły. Jak to działa?

Przekręcenie klamki w dół z pozycji zamknięcia powoduje kilkumilimetrowe uniesienie się ciężkiego skrzydła, zwolnienie docisku uszczelek i umożliwia tym samym jego swobodne przesunięcie. Dzięki systemowi uszczelek przylgowych drzwi są bardzo szczelne, a zaawansowane okucia przekładają się na duży komfort pracy. Mimo swoich ogromnych rozmiarów drzwi HST pozostają więc skuteczną barierą przed ucieczką ciepła. Modułowy charakter konstrukcji umożliwia trzy dowolne konfiguracje produktu, w zależności od oczekiwanych parametrów cieplnych.

Nowoczesne drzwi tarasowe - smart i bez barier | Budujemy Dom

Ogromną zaletą konstrukcji jest brak barier architektonicznych. Zlicowany z podłogą próg zapewnia komfortowe przejście przez drzwi osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. Z kolei większej ilości naturalnego światła w pomieszczeniach sprzyja system wąskich ram fixframe. Drzwi HST dostępne są w szerokiej gamie kolorów i okładzin, imitujących szlachetne materiały.

Jakie wybrać drzwi balkonowe lub tarasowe? Najpopularniejszy system drzwi przesuwnych - HST 85

Bądź smart w skandynawskim stylu

Drzwi przesuwne smart-slide

Nieco bardziej kompaktową, minimalistyczną, tańszą, ale nie mniej wygodną w obsłudze wersją drzwi tarasowych są drzwi przesuwne smart-slide. Świetnie sprawdzą się one zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i obiektach użyteczności publicznej. Zostały wyposażone w zaawansowany system uszczelek obwodowych, chroniących przed stratami ciepła, zimnym wiatrem oraz wodą opadową. Przekręcenie klamki powoduje, że uszczelki te są dociskane poprzecznie do ościeżnicy. Na dużą szczelność tych drzwi wpływa także to, że punkty ryglowania znajdują się w obszarze słupka.

Czym jeszcze charakteryzują się drzwi smart-slide? Na pewno innowacyjnym mechanizmem otwierania, który sprawia że skrzydło po odblokowaniu swobodnie, cicho, lekko i bez najmniejszego oporu przesuwa się na stabilnych, ukrytych wózkach, równolegle do nieotwieranej części konstrukcji. Drzwi mogą występować w różnych konfiguracjach. Ich maksymalna szerokość to 5,85 m, zaś wysokość - 2,4 m. Podział skrzydła może być symetryczny lub asymetryczny. Drzwi przesuwne smart-slide, dzięki systemowi otwierania na bok, pozwalają optymalnie wykorzystać wolną przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Ich nieotwierana część bazuje na bardzo wąskich profilach, co nie tylko nowocześnie wygląda, ale także zapewnia lepszy dopływ naturalnego światła.

Drzwi oferowane są w różnych wariantach kolorystycznych. Na życzenie klienta profile mogą zostać pokryte specjalnymi foliami dekoracyjnymi lub nakładkami wykonanymi z aluminium.

Przesuwne okna balkonowe i tarasowe aluplast SMART-SLIDE nagrodzone Złotym Medalem MTP Budma 2020

Inne ciekawe rozwiązania

Drzwi balkonowe / tarasowe

W szerokiej ofercie firmy Aluplast znajdują się także systemy do konstrukcji drzwi balkonowych i tarasowych otwieranych w bardziej tradycyjny sposób. Model drzwi uchylno-przesuwnych PSK/Patio charakteryzuje się tym, że wykonany jest ze standardowych profili okiennych. Po przekręceniu klamki skrzydło wysuwa się w głąb pomieszczenia, a następnie wędruje na bok. Konstrukcja, której wymiary mogą wynosić 1600x2100mm lub 1400x2300mm dysponuje także funkcją uchyłu skrzydła. Zaletami drzwi są duża szczelność i rozsądna cena, wadami - wysoki próg oraz konieczność precyzyjnego operowania skrzydłem.

Ciekawym rozwiązaniem są także uchylno-rozwierane drzwi balkonowe, mogące występować w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej ze stałym słupkiem. Są one niezwykle popularne w budynkach wielorodzinnych, bo mają dobre właściwości użytkowe i bardzo rozsądną cenę. Mankamentem jest niewielki rozmiar tych drzwi oraz wysoki próg.

Inną wersją drzwi dwuskrzydłowych jest wariant ze słupkiem ruchomym. Pozwala on uzyskać większą przestronność po ich otwarciu. Dzięki temu możemy wynosić przez nie większe przedmioty, np. meble. W ofercie Aluplast są także systemy drzwi balkonowych składanych w harmonijkę. Jest to rozwiązanie stosowane często w zabudowach ogrodów zimowych, gdyż umożliwia eleganckie połączenie pomieszczenia z otaczającą go naturą. We wszystkich wymienionych wyżej typach drzwi istnieje możliwość wyeliminowania wysokiego progu, stanowiącego barierę komunikacyjną. Niski próg będzie miał wtedy wysokość zaledwie 20 mm, jednak należy liczyć się z tym, że obniży on nieco szczelność drzwi.

www.aluplast.com.pl