Dopiero w latach 50. zrozumieli, że na Wołyń już nie wrócą. Zaczęły się kłótnie i sądy [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923 dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy - polski, żydowski i ukraiński - żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 r. Latem 1942 r. doszło do mordu berezyńskich Żydów - tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to "wiejski antysemityzm"?

Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło 97 członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tzw. partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych.

Kiedy w 1945 r. zaczęły się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach 50. zrozumieli, że do siebie na Wołyń już nie wrócą - rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy, ziemie, sprzęty. Gehenna w stalinowskiej oprawie.

Foto: Prószyński i S-kaJan Kuriata, "Wołyniacy. Jedno życie"

Jan Kuriata - urodzony w 1958 r. we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 r. wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży "Berlin Express" (wyd. Bayard Presse), a w 2019 r. w koszalińskim Teatrze Propozycji "Dialog" można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania "Kłamstwo" (w reż. M. Kroma).

***

Jeden z purowców wyjaśnił nam, jaką to historyczną misję spełniamy w tym miejscu, przywracając piastowskie ziemie naszej ojczyźnie, Polsce Ludowej. Ludowa władza daje nam i przekazuje za darmo domy, budynki gospodarskie i wszystko to, co znajdziemy w tych budynkach.

– Patrzcie. – Pokazywał stojące przed nami zabudowania wioski Gross Ossig. – Tam są domy, gospodarstwa… Wybierzcie sobie te, które wam odpowiadają, a potem je zapiszemy i zawieziemy dokumenty do powiatu. Ta wioska teraz nazywa się Osiek Wielki i należy do Polski.

Ludzie patrzyli trochę z niedowierzaniem, a trochę z zaskoczeniem. Nikt nie mówił tego głośno, ale dziwiliśmy się, że bierzemy czyjeś domy i nie wiadomo co tam jeszcze, ot tak, jakby nigdy nic! Chociaż byliśmy tak bardzo pomęczeni i wygłodniali, że nikt nie marzył o niczym innym jak tylko o domu, spokojnym miejscu. Ktoś więc powiedział głośno:

– Nie ma co tam płakać. Niemcy nad nami nie płakali. To wszystko poniemieckie i trzeba to brać, potem będziemy się martwić!

Ludzie jakby czekali na te słowa i po nich ruszyliśmy do wioski, żeby wybrać jakieś zabudowania, w których moglibyśmy zamieszkać. I tak przecież to wszystko miało być na chwilę, zanim Anglicy z Amerykanami nie wygrają wojny – wtedy mieliśmy wrócić na naszą Rudnię.

Foto: Prószyński i S-kaRodzice autora oraz siostra Jadzia w 1946 lub 1947 r. w Kątach Wrocławskich (siostra urodziła się w 1943 r. na Wołyniu)

Wieś była zupełnie opustoszała. Nie było tam ani człowieka, ani zwierzęcia, ani nic. Widać było, że jacyś ludzie musieli bardzo starannie pozabierać wszystko to, co by się do czegoś nadawało. W środku gospodarstwa, które wybraliśmy, leżała kupa gnoju, ale gnojowisko było obudowane murkiem, czego u nas nigdy nie było. Drzwi domu były szeroko otwarte, to weszliśmy po schodkach i przez mały korytarz do kuchni, a potem jeszcze dwa pokoje, schody na górę i tam jeszcze dwa pokoje, i jakiś składzik. Wszędzie pusto, tylko walały się kawałki szmat, jakieś dwa stołki, a w kuchni piec z płytą i takimi okrągłymi kołami. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że to się nazywa fajerki. Był też tam stół drewniany i ławka, a na podłodze coś, czego nigdy nie widzieliśmy – kafelki. Kolorowe, w różne wzory. Staliśmy długo, przyglądając się tej mozaice. Wszystko nas dziwiło.

Tak nas zastał jeden z purowców.

– To co, widzę, że wam się podoba? – powiedział zachęcająco. – Bierzcie, bierzcie. To naprawdę ładne gospodarstwo! Nie ma co się wahać.

Pierwsza powiedziała teściowa:

– To zostańmy tutaj, prawda, Józia?

Józia popatrzyła na nas wszystkich i kiwnęła głową.

– Zostańmy. Są jeszcze budynki gospodarskie. Będzie gdzie krowy trzymać…

– To ja tam będę koło wąskotorówki. Tam będą wszystkie zapisy i wydawanie dokumentów, wiecie – zapewnił gorliwie purowiec i poszedł.

Prawda była taka, że budynki, murowane, cementowe chodniki w oborze, miejsca dla świń i chyba dla koni, bo żłób był wysoko, bardzo nam się podobały. Budynki kryte były czerwoną dachówką, a niedaleko domu znajdowała się studnia z zabudowaną górą, takim jakby daszkiem, i otwieranymi dwoma skrzydłami, jakby oknami. Nad wodą była belka, a na niej wiaderko z łańcuchem i korba z boku. Szybko opuściłem wiadro i nabrałem wody. W wiaderku zobaczyliśmy czyściutką wodę, aż pachniała!

– Nie ruszajcie! – krzyknęła teściowa. – Może zatruta albo co?

Postawiłem wiaderko i poszedłem na stację, żeby zapytać purowca o wodę.

Dopiero w latach 50. zrozumieli, że na Wołyń już nie wrócą. Zaczęły się kłótnie i sądy [FRAGMENT KSIĄŻKI]

– Nie, woda dobra – powiedział spokojnie. – Sprawdzano, nikomu nic się nie stało. Tu przed wami i Rosjanie byli, i kilka dni stał szpitalik wojskowy, to wodę wszyscy brali.

Wody daliśmy najpierw jednej krowie, ale zauważyliśmy, że nasi sąsiedzi Halczuki pili ją jakby nigdy nic, a też mieli podobną studnię jak my. Krowie nic nie było do wieczora i nam nic nie było. Tadźko i tak ją pił po kryjomu, bo bardzo był spragniony.

Foto: Prószyński i S-kaRodzice autora modlący się przed pomnikiem

W małym budynku stacyjki Osiek Wielki stały stoliki i urzędnicy wypisywali dokumenty potwierdzające zajęcie konkretnego gospodarstwa. Powiedziałem, że wybraliśmy dom o jakimś numerze i budynki gospodarcze, na co dostałem odpowiedni dokument i pieczęć powiatowego urzędu repatriacyjnego. Dostałem też oficjalne papiery, czyli dokumenty, które informowały o tym, że dostaliśmy takie to a takie gospodarstwo za mienie pozostawione na obszarze obecnej Ukraińskiej SRR. Urzędnik powiedział mi też, że jakbyśmy rezygnowali z tego gospodarstwa, bo wokół jeszcze tyle jest wolnych, to trzeba to wszystko zgłosić, pokazać papiery, które teraz dostałem, i jak będzie potrzeba, dostaniemy nowe dokumenty.

Co mieliśmy ze sobą, to przenieśliśmy do nowego gospodarstwa. Dopiero na tle ładnych murowanych domów, podłogi z kolorowych płytek, drewnianych pomalowanych podłóg zobaczyliśmy, jak żałośnie wyglądał nasz dobytek. Nawet krowy miały swoje łańcuchy i żłób, do którego je przywiązywaliśmy. Poukładaliśmy na podłodze nasze łachy, w drugim pokoju ustawiliśmy worki ze zbożem, które przyjechało z nami z Rudni, ale łóżek żadnych nie było. Mieliśmy trochę jedzenia, bo milicjanci rozdawali chleb i smalec i trochę jakby powideł, ale mało słodkich, były też cukier i sól, ale w bardzo skromnych ilościach. Dobre było i to, bo dodawali jeszcze parę grubych świeczek do palenia, ale z ostrzeżeniem, że muszą wystarczyć na długo. Tadźko chytrze zauważył, że oni niczego nie zapisywali, nie chcieli, żeby im cokolwiek potwierdzać.

– Mamo – powiedział do teściowej wieczorem – oni kradną na potęgę, a nam dają jakieś ochłapy…

Nie mówiliśmy nic, bo ta pomoc wtedy była dla nas bezcenna. Zapaliliśmy pod kuchnią, zagotowaliśmy wodę i mleko i zajadaliśmy chleb z powidłami albo i smalcem, na co kto miał ochotę. To na to czekaliśmy te długie dni w czasie podróży, która wydawała się trwać bez końca, a bywało, że nachodziły nas myśli, że my już nigdzie nie dojedziemy, że nasze życie skończy się w tych obskurnych, śmierdzących wagonach. Teraz, kiedy umyty, z pełnym brzuchem leżałem na szmatach na podłodze – naszym łóżku – a przez okno widziałem rozgwieżdżone niebo, zacząłem oddychać spokojniej, bo wiedziałem, że w takich warunkach doczekać powrotu na Rudnię nie będzie trudno. Józia w kącie popłakiwała za Frankiem, tuląc do siebie Jadzię. Czy rozumieliśmy, że to początek nowego, nieodwracalnego? Na pewno nie! Najważniejsze było tępienie wszechobecnych pcheł, które zatruwały wszystkim życie.

Kiedy ja z innymi poszliśmy zobaczyć, jak wygląda cała wioska i jezioro, które było dwa kilometry za wsią, Tadźko z młodszym Wićkiem w niezajętej chałupie wynaleźli dwa łóżka. Ludzie musieli je przeoczyć, bo stały w jakimś gospodarczym pomieszczeniu, i choć były strasznie brudne, to przecież było już coś. Dodatkowo cała ta grupa milicjantów i urzędników ciągle nam coś dawała, głównie jedzenie, ale też i koce, bo przecież to była już połowa września, prawda, że wyjątkowo ciepłego. Dowiedzieliśmy się, że naszą gminą będzie Żmigród, czyli po niemiecku Trachenberg, i tam będziemy musieli przychodzić po dowody identyfikacyjne i inne papiery, a także po jedzenie z przydziału. Urzędnicy powiedzieli też, że będą potrzebować ludzi do pracy, a i tutejszymi polami trzeba będzie się zająć.

– Wiecie – zażartował jeden z nich tak niby po rosyjsku – jak nie rabotajesz, nie kuszajesz…

Foto: Prószyński i S-kaI napis, nie wiedzieliśmy, czy po rosyjsku, czy po ukraińsku, który głosił, że to pomnik upamiętniający mieszkańców wsi Rudnia Łęczyńska, zamordowanych za pomoc radzieckim partyzantom

Następnego dnia w kilka osób poszliśmy obejrzeć pola. Wcześniej zrozumieliśmy, że ci, co tu byli przed nami, bardzo dokładnie ogołocili całą miejscowość. Nie wiedzieliśmy, co prawda, jakich maszyn czy urządzeń moglibyśmy tu szukać, ale i tak nie było niczego. Gdzieś tam leżała zardzewiała brona czy zgubione w trawie młotki albo śrubokręty, ale tak w ogóle teren wyglądał na wysprzątany, nawet pola były puste. Wieczorem, siedząc przy jednej świeczce, zastanawialiśmy się, jak to będzie.

– Puste pola, nawet snopka, niczego – opowiadałem po raz kolejny. – Z czego będziemy żyć?

Teściowa kiwała tylko głową.

– Pusto i nie wiadomo, skąd to wszystko brać. Do kogo iść? Z kim rozmawiać?

Owszem, zabudowania i dom mieszkalny bardzo nam odpowiadały, krowy w końcu porządnie napasione i napojone odpłacały litrami mleka i nawet już pierwszymi twarogami, ale to wszystko było na krótką metę, bo co dalej?

Poszedłem do przebywających jeszcze w wiosce dwóch purowców, żeby powiedzieli nam trochę o tym, jak tu żyć. Obydwaj, bardzo młodzi jeszcze urzędnicy, kiedy tylko milicjantów nie było, stawali się bardziej rozmowni. Na dodatek nie byłem sam, było też kilka innych osób.

– Co wam powiedzieć, ludzie? – Rozłożył ręce jeden z nich. – Tutaj każdy kombinuje, jak może! Macie trochę pecha, bo ten Gross Ossig to naprawdę rozszabrowany. Czego nie ukradli Ruscy, to byli też i Polacy, a że do wioski nikogo nie osiedlano, to i sami widzicie, wszystko zginęło. Trza iść do gminy, szukać roboty i pomocy, bo zima szybko przyjdzie.

Tak staliśmy i gadaliśmy, aż nas zostało w sumie może pięciu, i wtedy Franko Kuriata wyciągnął dwie butelki bimbru, a purowcy dali swego chleba i słoniny, i smalcu. Popijaliśmy i rozmawialiśmy, aż zrobiło się ciemno. Wcześniej jednak, kiedy bimber dodał mi odwagi, wypytałem o to, jak dowiedzieć się, gdzie umieszczono transporty z Rudni Łęczyńskiej. Podpity urzędnik roześmiał mi się w nos:

– Stachu! A kto wie, co to ta twoja Rudnia Leszczyńska czy jak tam mówisz? Powiedz lepiej, jakie miasto.

– Wyjeżdżaliśmy z Rokitna, Równe, Kostopol, początek czerwca…

– O! To już coś. – Popatrzył na mnie. – Popytam, bo pewnie to gdzieś w tych stronach. To jaka to Rudnia, mówisz?

– Może trzy Rudnie – nie byłem jeszcze na tyle podpity – Łęczyńska, Bobrowska i może Kniaźsielska.

Foto: Prószyński i S-kaTo tu kiedyś stały domy we wsi Rudnia Łęczyńska

Młody purowiec obiecał mi uroczyście, że będzie rozpytywał, gdzie tylko się da. Nic się jednak nie działo. Nasza sytuacja stawała się coraz trudniejsza, bo nie wiedzieliśmy, jak przetrwać nadchodzącą zimę bez ziarna, bez słomy ani siana, ani niczego. Ludzie trwali zdezorientowani i pilnie rozglądaliśmy się za czymkolwiek, co mogłoby nam pomóc w przeżyciu. Co drugi dzień chodziliśmy do PUR-u, ale i tam datki były coraz mniejsze, a zniecierpliwienie urzędników coraz większe. Kazali nam pracować, robić cokolwiek, żeby tylko nie zawracać im głowy.

Nadszedł jednak w końcu dzień, w którym szczęście uśmiechnęło się do nas. Okazało się, że pytano o nas w PUR-ze, a pytali ludzie osiedleni w miejscowości Prawików koło Wołowa. Były to osoby pochodzące z Rudni Bobrowskiej i częściowo z Rudni Łęczyńskiej, jak przekazał mi jakiś urzędnik. I w ten sposób nawiązaliśmy kontakt z ciotką Marianną, która zabrała ze sobą moją młodszą siostrę Lonię. Nasze spotkanie w Osieku było przejmujące, ale też ciotka przekazała nam, że mamy zostawić ten Osiek, w którym nic nie ma, bo dzięki Marianowi Żygadle, co pracuje w PUR-ze, wielu naszych zamieszkało w wiosce Saugwitz koło miasteczka Kanth, kawałek stąd, bo po drugiej stronie Breslau, czyli Wrocławia. Ciotka z Lonią mieszkały jeszcze w Praukau, co po polsku było Prawików, nie tak daleko miasta Wohlau, czyli Wołowa. Ale część rodziny Żygadłów przenosiła się do Saugwitz, wsi, która nie miała jeszcze polskiej nazwy. Ktoś nazwał ją Żygadłowice i tak na razie wszyscy ją nazywali. Ale ważniejsze było to, że we wsi było zboże, stodoły pełne słomy i siana, były konie i krowy. Było też jeszcze trochę Niemców, którzy nie uciekli ani ich nie wywieziono. Lecz ciotka nas uspokajała: „Nie bójcie się ich. To tylko kobiety, dzieci i trochę starych ludzi. Mają ich niedługo wywozić…”.

Po rozmowach z urzędnikami dowiedzieliśmy się, że możemy pojechać do Saugwitz, papiery pozałatwiamy, bo tam w tej nowej wiosce będzie nowe nadanie, i do tego musimy mieć swoje karty ewakuacyjne i poświadczenie, że zrezygnowaliśmy z tego, co nam przydzielono w Osieku Wielkim. Całą organizacją zajęli się Żygadłowie, wozem z koniem podjechaliśmy do Żmigrodu, a stamtąd krytym wagonem kolejowym dotarliśmy do Wrocławia i z Wrocławia prosto do stacji Kanth. Wszystko było umówione i wóz z końmi czekał na nas. Przybyliśmy do niedużej wioski odległej o trzy kilometry, a może i nie, od dworca kolejowego w Kanth, które już nazywało się Kąty Wrocławskie. Polna droga, dużymi fragmentami brukowana, prowadziła przez wioskę Koslau, na którą mówiono też Kozłów, do Żygadłowic. Było już późno, listopad, ciemno i zimno. Zatrzymaliśmy się w domu u Żygadłów, krowy przywiązaliśmy w stodole, a sami poszliśmy spać. Wcześniej jeszcze bimber, powitania i łzy, ciągle łzy, tym razem z okazji spotkania.