Płoty betonowe - wymiary, montaż, cena | Budujemy Dom

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego warto wybrać płot betonowy?

Wbrew pozorom płoty betonowe nie są jedynie domeną zakładów przemysłowych czy też magazynów. Coraz częściej można je zobaczyć na prywatnych posesjach.

Wyróżniają się:

Płot betonowy nie wymaga też specjalnych prac konserwacyjnych. Można go pomalować, ale równie dobrze, gdy posadzisz wokół roślinny pienne lub iglaki, które zamaskują surowy beton.

Surowy wygląd płotu betonowego przełamuje posadzona roślinność. (fot. Joniec®)

Aranżacja ogrodu z płotem betonowym może być nieco trudniejsza, ponieważ surowy, niczym nie okryty ani nie pomalowany beton sprawia często ponure wrażenie. Zatem warto zdecydować się na ozdobne fragmenty płotu, aby nasz ogród był przyjemnym miejscem do odpoczynku.

Płoty betonowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Mogą nam służyć naprawdę wiele lat. Zbrojony beton jest uważany za jeden z najmocniejszych surowców. Jest on odporny na mróz, wiatr oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wymiary i wzory płotów betonowych

Producenci oferują betonowe ogrodzenia w rozmiarach:

Te trzy wielkości są najpopularniejsze, ale znajdziesz też producentów płotów o wysokości 1 m, a nawet 3,5 m. Standardowo przęsło razem ze słupkiem ma długość 2 m.

Przemyśl, jaką funkcję ma spełniać to ogrodzenie na Twojej posesji. Czy ma chronić przed hałasem, przed wzrokiem sąsiadów, a może pełnić rolę systemu antywłamaniowego? Kiedy już o tym zdecydujesz, łatwiej będzie Ci wybrać jego wysokość, rodzaj (dekoracyjny lub nieskomplikowany i prosty) oraz inne parametry.

Płoty betonowe - wymiary, montaż, cena | Budujemy Dom

Z czego składa się betonowe ogrodzenie?

Płot betonowy składa się najczęściej ze:

Ogrodzenie betonowe może być jednostronne lub dwustronne. Co to oznacza? Płot jednostronny ma wzór tylko od wewnętrznej strony posesji, a dwustronny po obu stronach - od ulicy i od części wewnętrznej.

W ofercie znajdziesz następujące wzory przęseł ogrodzeń betonowych:

Możesz również wybrać płot betonowy imitujący:

Płot betonowy imitujący lamele. (fot. Semmelrock)

Jak przeprowadzić montaż płotów betonowych?

Stabilność płotu betonowego zapewnia mu materiał, z którego został on wykonany. Do produkcji ogrodzeń z betonu wykorzystuje się mieszankę cementu, kruszywa i wody, które tworzą klasy C16/20 (B20).

Montaż płotów betonowych polega na:

  1. Dokładnym wytyczeniu linii w podłożu - miejsca, gdzie ma znajdować się betonowy płot.
  2. Odmierzeniu odstępów między punktami umiejscowienia słupków. Osadzamy je w betonowych stopach fundamentowych o głębokości od 60 do 80 cm i wymiarach 40x40 cm.
  3. Odczekaniu, aż beton zwiąże. Beton osiąga większość swojej pełnej wytrzymałości po upływie około 28 dni (w temperaturze 20°C).
  4. W odstępy między słupkami wsuwamy elementy przęseł. Dla uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego możesz pomalować swoje ogrodzenie specjalną farbą do betonu. Możliwe jest także zamówienie tej usługi wraz z montażem płotu. Malowanie odbywa się wtedy najczęściej natryskowo, rzadziej ręcznie.

Z czego można wykonać płoty betonowe?

Ogrodzenie z betonu może być zrobione z:

Bloczki betonowe są popularnym materiałem do budowy ogrodzenia. (fot. Joniec®)Płot betonowy wykonany z płyt. (fot. Semmelrock)

Jaka jest cena płotu betonowego?

Wiele zależy od rozmiarów naszego ogrodzenia, czy jest ozdobne, czy ma być bardzo wysokie oraz od tego, czy decydujemy się na dodatkową usługę, jaką jest na przykład malowanie ogrodzenia?

Średni koszt wykonania jednego betonowego panelu o wysokości 150 cm to koszt około 200 zł. Nie jest to cena stała, bowiem wszystko zależy od producenta.

Pod uwagę należy wziąć też inne koszty, takie jak:

Wszystkie podane ceny są orientacyjne, ponieważ ceny materiałów budowlanych stale rosną, także dotyczy to elementów płotów i ogrodzeń betonowych.

Ostateczna cena montażu również zależy od wielu czynników, takich jak: czy podmurówka była już na posesji, jak dużą powierzchnię ma zajmować ogrodzenie, czy ma być to najprostszy płot z betonu bez usług dodatkowych, czy jest to ogrodzenie z wieloma elementami, czy jest dużo skosów na posesji.

Przyjmuje się, że średnia cena za robociznę, czyli samo wykonanie ogrodzenia betonowego wynosi mniej więcej 30-40 zł/mb. Warto przy tym pamiętać, że nawet do postawienia płotów betonowych prefabrykowanych potrzeba sprzętu typu HDS i kilku osób - ogrodzenie betonowe jest ciężkie.

Redakcja BD

fot. otwierająca: Semmelrock Stein+Design