Prysznic bez brodzika – o czym warto wiedzieć przed montażem?

Aranżacje wnętrz

4 lutego 2022, 6:44

Aranżacje wnętrz

Autor:
AdrianAdamczyk
phototropic/Getty ImagesPrysznic bez brodzika – o czym warto wiedzieć przed montażem?

Kabina prysznicowa pozbawiona brodzika to minimalistyczne rozwiązanie, dzięki któremu można można optycznie powiększyć przestrzeń, a także poprawić komfort użytkowania i warunki higieniczne. Przed montażem warto się jednak dowiedzieć, jakie płytki pod prysznic bez brodzika w bloku sprawdzą się najlepiej, a także jaki rodzaj odpływu, kratki oraz kabiny wybrać.

Kiedy planujemy remont łazienki i wśród wielu możliwych aranżacji bierzemy pod uwagę prysznic bez brodzika, kosztzazwyczaj jest jednym z głównych kryteriów. Podpowiadamy, jakie elementy instalacji są niezbędne, a także jak można nieco zaoszczędzić. Czy da się zrobić prysznic bez brodzika i kabiny w bloku? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Zobacz wideo: Odpicowane mieszkanie

Prysznic bez brodzika – o czym warto wiedzieć przed montażem?

Odpicowane mieszkanie

wideo 2/7

Prysznic bez brodzika – wady i zalety

Rezygnacja z brodzika i klasycznej kabiny ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala znacznie powiększyć wizualnie łazienkę, szczególnie jeśli wybierzemy szklaną osłonę i zdecydujemy się na jednolite płytki na całej podłodze. Dla montażu prysznica bez brodzika wymiary wnęki prysznicowej nie mają większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy będzie to 90, czy 110 cm, całą tę przestrzeń można przeznaczyć do użytkowania. Jednolita płaszczyzna bez nierówności i zakamarków będzie także łatwiejsza do utrzymania w czystości. Jeśli potrzebna jest bezpieczna dla osób starszych czy niepełnosprawnych łazienka, prysznic bez brodzikato dobry pomysł. Nie wymaga pokonywania przeszkody w postaci progu.Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Na pewno trzeba pamiętać o konieczności montażu odpływu o wysokiej wydajności – w przeciwnym razie możemy mieć problem z wodą wylewającą się na całą posadzkę w łazience. Bywa, że prysznic bez brodzika przecieka. Winna może być niewystarczająca izolacja czy uszczelnienie. Jak widać, główne wady wynikają z konieczności zapewnienia akcesoriów i wykończenia najwyższej jakości, tak by zapobiec ewentualnym problemom technicznym.

Nowoczesny prysznic bez brodzika – jak zrobić?

Decyzję o tego typu kabinie prysznicowej dobrze jest podjąć jeszcze na etapie budowy domu, tak by zaplanować ułożenie poszczególnych elementów instalacji. Fachowiec powinien dokładnie wiedzieć, jak wykonać prysznic bez brodzika, i pomóc laikowi ustrzec się błędów. Na pewno konieczne jest zamontowanie w podłodze odpływu liniowego lub punktowego z syfonem o wysokości ok. 8 cm, który będzie się kończył na tej wysokości co płytki. Wylewka pod prysznic bez brodzika musi też pomieścić rurę odpływową o średnicy 5 cm ułożoną z odpowiednim spadkiem na warstwie styropianu. Płytki na podłodze również powinny być ułożone pochyło, obniżając się w kierunku odpływu. Warto wybrać te antypoślizgowe – o matowej, nieco chropowatej strukturze. Kolejną kwestią, o której należy pomyśleć, jest kabina. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli – można stworzyć szklany prysznic bez brodzika o wyjątkowych walorach estetycznych lub zdecydować się na tańsze materiały, na przykład przezroczyste tworzywo sztuczne. Kabina może pozostać otwarta z jednej strony lub może być zamykana. Drzwi pod prysznic bez brodzika będą otwierały się w taki sposób, jaki chcemy – możliwe są łamane, przesuwne lub uchylne. Najczęściej są też wykończone uszczelkami, by zapobiec rozlewaniu się wody w łazience.

Zobacz wideo: HGTV: Remont starej łazienki i toalety

Prysznic bez brodzika – koszt

Jeśli spodobało ci się to rozwiązanie, zapewne zastanawiasz się teraz, ile kosztuje prysznic bez brodzika. Podpowiemy, co musisz koniecznie wziąć pod uwagę, aby to policzyć. Na pewno potrzebne będą elementy ukryte pod powierzchnią – rura, syfon i odpływ liniowy lub punktowy. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie podłoża – wylewka, hydroizolacja i uszczelnienie. Kolejna kwestia to kabina – można wybierać spośród wielu typów, sposobów otwierania i materiałów, wśród których prym wiedzie szkło. Prysznic bez brodzika z zasłoną pozwoli ciąć koszty związane ze szklaną kabiną i niektórym taka forma osłony w zupełności wystarczy.Podłoga pod prysznic bez brodzika to zazwyczaj po prostu przedłużenie powierzchni zastosowanej w całej łazience – unikamy więc zakupu brodzika. Warto jednak starannie dobrać materiał, który kładziemy na podłodze. Powinien być antypoślizgowy, więc świetnie sprawdzą się płytki imitujące kamień czy drewno, które zazwyczaj są bardziej chropowate niż standardowe. Pozostaje jeszcze kwestia, jaka fuga pod prysznic bez brodzika zapewni szczelność. Fuga powinna charakteryzować się dobrymi parametrami szczelności, ale nie powinna być jedyną barierą – przede wszystkim konieczna jest dobra izolacja pod prysznic bez brodzika wykonana na poziomie podłoża.

Jak zrobić prysznic bez brodzika w bloku?

Omawiane rozwiązanie może być problematyczne do wykonania w bloku, ale nie jest niemożliwe. Prysznic bez brodzika na podwyższeniu to ciekawy sposób na obejście problemu wielu warstw i elementów, które należy zmieścić w podłożu. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o odpowiedni spadek i barierę między kabiną a resztą łazienki, aby woda nie wypływała w kierunku łazienki. Często nawet bez podwyższenia oraz gdy do dyspozycji jest mała łazienka, prysznic bez brodzika w mieszkaniu jest osiągalny i warto się na niego zdecydować.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: phototropic/Getty Images

Podziel się
prysznicmontażaranżacja wnętrza
Podziel się
prysznicmontażaranżacja wnętrza