Jest porozumienie z Iranem w sprawie wymiany kamer w zakładach atomowych w Karadżu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w środę, że zawarła porozumienie z władzami Iranu w sprawie wymiany kamer kontrolnych zainstalowanych w zakładach Tesa w Karadżu niedaleko Teheranu. Zakład produkuje części do wirówek służących do wzbogacania uranu.

"Porozumienie z Iranem w sprawie wymiany kamer monitorujących w obiekcie Karadż jest ważnym krokiem naprzód dla działań weryfikacyjnych i monitorujących Agencji w Iranie” – oświadczyła MAEA w komunikacie.

Jest porozumienie z Iranem w sprawie wymiany kamer w zakładach atomowych w Karadżu

"Umożliwi nam to przywrócenie niezbędnej ciągłości informacji o tym obiekcie" - dodano i sprecyzowano, że nowe kamery zostaną zainstalowane "w nadchodzącym dniach". Wcześniej rząd Iranu konsekwentnie przez kilka miesięcy odmawiał wstępu do ośrodka konserwatorów sprzętu MAEA.

Jedna kamera została zniszczona, a jedna uszkodzona w czerwcu podczas ataku na obiekt Tesa, którego sprawcy nie zostali wykryci. Iran przypisał atak Izraelowi, po czym usunął stamtąd wszystkie cztery kamery MAEA, uniemożliwiając Agencji prowadzenia dalszego monitoringu w ośrodku.

Ośrodek Tesa zajmuje się produkcją części do zaawansowanych wirówek - maszyn wzbogacających uran. MAEA wyrażała obawy, że odmowa Iranu wpuszczenia tam konserwatorów sprzętu może świadczyć o tym, że odbywają się tam prace nad budową bomby atomowej. (PAP)

zm/ ap/

Źródło:PAP