Kielczanie mogą sprawdzić online jakość powietrza w mieście! - Radio eM Kielce

Przy ulicach Marszałkowskiej, Orkana, Krzyżanowskiej, Leszczyńskiej, Kujawskiej, Dygasińskiego, Malików i Górników Staszicowskich – to tylko kilka z dwudziestu jeden lokalizacji, w których kielczanie mogą znaleźć czujniki smogu. Te zostały zamontowane na budynkach szkół, przedszkoli i Urzędu Miasta w ramach projektu zgłoszonego do poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

– Sam system pomiaru jakości powietrza nie zwalcza smogu, ale ma charakter informacyjny i edukacyjny. Liczymy, że mieszkańcy będą go monitorować, co jednocześnie będzie wpływać na podniesienie świadomości, że oddychanie smogiem wpływa na nasze codzienne życie i zdrowie. Czujniki mierzą nie tylko jakość powietrza, ale również ciśnienie, wilgotność i temperaturę – mówi wiceprezydent Agata Wojda.

Jednym z elementów systemu jest słupek pomiaru jakości powietrza, który przy pomocy światła sygnalizuje czy jest ona dobra (zielony), średnia (pomarańczowy) czy zła (czerwony). Można go znaleźć na Skwerze Szarych Szeregów.

Kielczanie mogą sprawdzić online jakość powietrza w mieście! - Radio eM Kielce

– Dobór czujników był konsultowany z przedstawicielami uczelni z naszego miasta, przede wszystkim z Politechniką Świętokrzyską, dlatego że to oni będą również wykorzystywać pomiary z naszych stacji do swoich analiz i algorytmów obliczeniowych, które będą diagnozowały obszary najbardziej problematyczne. Czujniki są przygotowane do rozbudowy, możemy do nich na przykład dokładać dodatkowe parametry. W przyszłości chcielibyśmy, żeby ich liczba w Kielcach wzrosła – mówi Aneta Boroń, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i środowiska.

Władze miasta apelują do przedsiębiorców, by umieszczali czujniki smogu również na swoich siedzibach.

– Jeżeli ktoś chciałby na siedzibie swojej firmy umieścić czujnik smogu bardzo chętnie doradzimy, jaki to może być czujnik, żeby był kompatybilny z naszym systemem. Jednocześnie bardzo chętnie dodamy do mapy czujników kieleckich ten konkretny czujnik opatrzony nazwą firmy i adresem. Będzie to element włączenia się w pożyteczne działania na rzecz mieszkańców, ale też fajny rodzaj promocji firmy – zaznacza wiceprezydent Wojda.

Mapę czujników smogu można znaleźć pod linkiem: https://tiny.pl/9fp25