Ceny pomp ciepła w górę! O ile więcej zapłacisz teraz za instalację pompy ciepła? Pytamy instalatora - GLOBEnergia

O brakach urządzeń na rynku pomp ciepła mówi się coraz częściej. Tak jak już informowaliśmy, główną przyczyną braków na rynku, jest wzrost liczby zamówień w stosunku do planów, a więc zbyt duży popyt w stosunku do podaży. Producenci wskazywali również na opóźnienia w dostawach, który przełożył się na brak możliwości produkcji kompletnych urządzeń. Wskazywane są również problemy wewnętrzne zakładów produkcyjnych, takie jak niewłaściwa optymalizacja procesu produkcji, problemy z logistyką oraz w dalszym ciągu kwestie pandemiczne.

Efektem braków urządzeń w połączeniu z bardzo dużym popytem są podwyżki cen. Zapytaliśmy o nie zaprzyjaźnionego instalatora.

Podwyżki cen

Instalator potwierdził dla Redakcji Globenergia, że podwyżki cen faktycznie wynikają z braków urządzeń oraz z wyjątkowo dużego popytu. Jeżeli firma wykonawcza musi zapłacić więcej za komponenty na których wykonuje instalacje, to oczywiście odczuje to także inwestor, który również będzie musiał więcej zapłacić za instalacje.

Jak dodał, ceny zbiorników w pierwszym półroczu w porównaniu do cen w drugim półroczu wzrosły o około 20%, armatury o 15-20%, a samych pomp ciepła o około 20%. Niestety do podwyżek komponentów dochodzą ceny paliwa, rosną również koszty robocizny.

Ile kosztuje dzisiaj instalacja pompy ciepła? Jak to wygląda na realnym przykładzie? Aby to sprawdzić, poprosiliśmy o wycenę.

Koszty instalacji z pompą ciepła

Ceny pomp ciepła w górę! O ile więcej zapłacisz teraz za instalację pompy ciepła? Pytamy instalatora - GLOBEnergia

Otrzymaliśmy od Instalatora dwie wyceny: jedną z pierwszego półrocza 2021, a drugą z drugiego półrocza 2021 r. Obie wyceny zostały oparte o tę samą powietrzną pompę ciepła typu MONOBLOK o mocy nominalnej 8 kW. Wybrana pompa wykorzystuje przyjazny środowisku czynnik chłodniczy R32.

W skład instalacji wchodzi:

Okazuje się, że cena całej instalacji wzrosła na przestrzeni kilku miesięcy o 25%.

Te trendy są zauważalne w wielu branżach, a są one efektem wielu zmian rynkowych o których wspomniano wcześniej w treści artykułu. Natomiast sama zasadność inwestycji w pompy ciepła jest niepodważalna - efektywność energetyczna tych właśnie urządzeń i ogólny trend na elektryfikację ogrzewania sprawia, że pompy ciepła będą coraz bardziej popularne i od tych urządzeń nie ma odwrotu. O tym, że Polacy zaufali tym urządzeniom grzewczym i wybierają je coraz częściej świadczą liczby - zarówno te z ostatnich lat jak i te, które wskazują prognozy na koniec 2021 roku.

Rynek pomp ciepła w Polsce

2020 rok był rekordowy pod kątem liczby sprzedanych pomp ciepła. Łącznie sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła typu powietrze woda, których sprzedano aż 42 tys. sztuk. Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł w 2020 roku o około 77% w stosunku do 2019 r. Tendencje w 2021 roku również są pozytywne i wszystko wskazuje na to, że ten rok również okaże się rekordowy.

Jakie są trendy w rozwoju pomp ciepła w Polsce? Czy ceny dalej będą rosły? Dowiedz się więcej o tym rynku i dotyczących go megatrendach!

IV TRENDY ENERGETYCZNE JUŻ TUŻ TUŻ!

Jeśli interesujesz się tym, co zmienia się w energetyce, co nowego w technologiach, jak będzie wyglądał rynek prosumencki w Polsce - zapisz się na Trendy Energetyczne 2021, które odbędą się już 16-17.11.2021 r.! Nowa formuła, nowe tematy, nowi goście:

Możesz obejrzeć za darmo transmisję z wydarzenia lub spotkać się z nami w studiu. Szczegóły sprawdź www.TrendyEnergetyczne.pl/