Oszuści mają nową metodę. Na system viaTOLL Opłaty za drogi i autostrady. Duże zmiany już od października - sprawdź, czego dotyczą

viaTOLL to funkcjonujący w Polsce elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi. Co istotne, został on wygaszony we wrześniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są osoby, które dają się nabrać oszustom powołującym się na ten system. - My w ogóle nie powinniśmy o nim mówić, a tymczasem niektórzy otrzymują esemesa lub maila z informacją, że trzeba na przykład coś zweryfikować - mówi Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców.

Nie daj się oszustom. E-toll zastąpił viaTOLL

Nie zawsze oszuści proszą o pieniądze. Często zdarza się, że w wiadomości proszeni jesteśmy o podanie danych, które rzekomo mają pomóc w weryfikacji lub w wypełnieniu innych formalności. W rzeczywistości celem jest wykradzenie informacji wrażliwych. - Pamiętajmy, viaTOLL nie działa. My dzisiaj mamy e-TOLL - przypomina Patryk Kuniszewicz i dodaje, że w przypadku kierowców samochodów osobowych, czyli o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, system ten obowiązuje jedynie na dwóch odcinkach autostrad: Konin - Stryków na A2 oraz Wrocław - Sośnica na A4.

Warto pamiętać, że kierowcy mogą uiszczać opłaty na wiele sposobów. Jedną z nich jest pobranie na telefon aplikacji, dostępna jest także aplikacja bankowa. Osoby, które preferują metody tradycyjne, mogą jednak załatwić to na stacjach Orlen lub LOTOS. A co, jeśli ktoś nie chce stać w kolejkach? - Jeżeli taki wyjazd planujemy, to dzień wcześniej możemy go zgłosić i opłacić - wyjaśnia gość "Czterech pór roku". I to może okazać się dobrym pomysłem, gdyż szlabany na obu odcinkach są podniesione, ale jednocześnie wszystko monitorują kamery.

Posłuchaj
08:00 PR1_AAC 2022_02_08-09-38-44.mp3 Oszuści mają kolejną metodę oszustwa. Tym razem na system opłat viaTOLL (Cztery pory roku/Jedynka)

Oszuści liczą na naszą niewiedzę

Oszuści mają nową metodę. Na system viaTOLL Opłaty za drogi i autostrady. Duże zmiany już od października - sprawdź, czego dotyczą

Tak więc wszelkie wiadomości, których nadawcy proszą o informacje lub przelewy, powinny wzbudzić naszą czujność. Tym bardziej że Ministerstwo Finansów nigdy nie żąda naszych danych, nie wysyła linków. To po naszej stronie leży wykupienie biletu, tradycyjnego czy też elektronicznego. - Najlepszą metodą w odniesieniu do wszelkich oszustw phishingowych jest po prostu nieklikanie w żadne odnośniki - zaznacza Patryk Kuniszewicz. A jeśli spotkaliśmy się z taką próbą i chcemy przestrzec innych, możemy fałszywe zgłoszenia przesłać na adres incydent@mf.gov.pl. Najbezpieczniej jednak korzystać ze strony internetowej, na której znajdziemy wszystkie informacje o płatnościach, rejestracji czy o samym systemie.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Patryk Kuniszewicz (Polskie Radio Kierowców)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 9.38

mg