Jak naprawić za nisko osadzone drzwi wejściowe?

Odpowiedź eksperta: Standardowy prześwit pod skrzydłem drzwiowym przy niewykończonej podłodze powinien wynosić przynajmniej 3 cm. Wtedy bez kłopotu można wykończyć podłogę dowolną posadzką. Podłogowe płytki ceramiczne mają najczęściej grubość 8-10 mm, co łącznie z warstwą klejącą powoduje podwyższenie podłogi o przynajmniej 15 mm, i to bez uwzględnienia koniecznego prześwitu, wynoszącego przynajmniej 5 mm.

Jak naprawić za nisko osadzone drzwi wejściowe?

W pewnym niewielkim zakresie skrzydło drzwiowe można podnieść na zawiasach w sposób zależny od ich konstrukcji, ale ograniczeniem jest odległość góry skrzydła od poprzeczki ościeżnicy. Wymagany prześwit można też uzyskać przez zeszlifowanie podkładu podłogowego na powierzchni całego pomieszczenia lub przynajmniej na takim obszarze, aby zapewnić niezauważalne nachylenie posadzki.

Przy sprawdzaniu prześwitu pod skrzydłem, najpierw należy skontrolować równość podłogi, następnie wysokość szczeliny w całym obszarze otwarcia drzwi. Pomocne w tym będzie zamocowanie u dołu skrzydła listewki, tak żeby znajdowała się w minimalnej odległości od powierzchni podłogi. Wówczas otwierając i zamykając drzwi - wykryjemy, gdzie ewentualnie wysokość szczeliny jest mniejsza, a listwa ociera o podłoże.

Jeśli powyższe zabiegi nie będą wystarczające, skrzydło drzwiowe trzeba będzie skrócić. Można to zrobić z większością drzwi metalowych i drewnianych, ale w porozumieniu z producentem (sprawa gwarancji) i najlepiej w wyspecjalizowanej firmie, dysponującej odpowiednimi narzędziami.

Jarosław AntkiewiczNa zdjęciu otwierającym: Przy montażu drzwi, trzeba uwzględnić docelowe podniesienie poziomu podłogi o 1,5-2 cm po ułożeniu posadzki. Nie każde drzwi można skracać (fot. Cal)