Oficjalna aplikacja TWRP znajdzie i zainstaluje recovery dla naszego smartfona
Zabawa w instalowanie alternatywnych ROM-ów, kerneli i modyfikacji Androida może być szalenie wciągająca. Zanim jednak do niej przystąpimy czeka nas szereg przygotowań. Musimy zrootować posiadane urządzenie, odblokować bootloader (nie zawsze, ale najczęściej) i zainstalować alternatywne Recovery pozwalające nam na instalowanie nowych paczek z systemem.
To cię zainteresuje Podcasty – najlepsze aplikacje na każdą platformęŚwietne zmiany w aplikacji Google na AndroidaW sklepie Google Play pojawiła się właśnie oficjalna aplikacja TWRP, która pozwoli nam nieco ułatwić cały ten proces, znaleźć i zainstalować alternatywne Recovery dla naszego urządzenia. To pierwszy program tego typu stworzony przez TeamWin, co jednak nie znaczy, że pierwszy w ogóle. Już wcześniej pojawiały się podobne rozwiązania. Jak dotąd jednak żadne nie wspierało aż tak dużej liczby urządzeń. Poza tym oficjalna aplikacja nie posiada żadnych reklam i pozostaje w całości bezpłatna. Z czasem pewnie też doczeka się dodatkowych funkcji.
Program wspiera najpopularniejsze urządzenia takich marek, jak Samsung, LG, HTC, Sony, Motorola, Asus czy Huawei. W przypadku większości z nich znajdziemy szeroką paletę smartfonów, ale dla tych mniej popularnych przygotowano wsparcie dla zaledwie kilku modeli. Nie zabrakło jednak obsługi niszowych urządzeń, jak chociażby modeli z Androidem One czy wydanych zaledwie kilka miesięcy temu urządzeń Google Pixel.
Czytaj dalej poniżejDo działania niezbędny jest jednak root, co poddaje nieco w wątpliwość przydatność programu. Jakby się bowiem zastanowić, cały proces możemy zrealizować okrężną drogą i za pomocą aplikacji dla Windows wykonać wszystkie czynności za jednym razem: uzyskać prawa roota, odblokować bootloader i finalnie wgrać Custom Recovery. Nie znaczy to jednak, że aplikacja TWRP całkowicie nam się w takiej sytuacji nie przyda. Za jej pomocą możemy stale aktualizować nasze Recovery, co jest równie istotną kwestią podczas eksperymentowania z alternatywnymi ROM-ami
Oczywiście warto mieć na uwadze, że jakiekolwiek ingerencje w oprogramowanie naszego smartfona mogą zakończyć się utratą gwarancji, a więc robimy to na własne ryzyko. Praktyka pokazuje jednak, że dla wielu urządzeń ciągle jest to jedyna droga do uzyskania nowszych wersji Androida, a czasem nawet normalnego działania. Przez te wszystkie lata niewiele się zmieniło na tym polu i grzebanie w systemie ciągle w większości przypadków jest opłacalne. Rzekłbym, że jest nawet gorzej, bo wiele firm zasłaniając się bezpieczeństwem wręcz utrudnia tego typu działania.
Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców