Assassin's Creed Valhalla - Poradnik, Solucja • Eurogamer.pl

Witamy w poradniku do Assassin's Creed Valhalla. Najnowsza odsłona popularnej serii Ubisoftu, tak jak poprzednie, oferuje mnóstwo zawartości w dużym, otwartym świecie. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w średniowiecznej Anglii za czasów krola Alfreda Wielkiego. Zajmujemy się eksploracją świata, wykonywaniem zadań i poszukiwaniem różnych spososób na pomoc w rozbudowie wikińskiej osady.

W niniejszym przewodniku znajdziesz przejścia wszystkich misji głównych, a także zadań pobocznych. Wskazujemy także najważniejsze sekrety i skarby oraz dokładnie wyjaśniamy wszelkie szczegóły związane z mechaniką rozgrywki.

Rozgrywka rozbudowuje i zmienia nieco założenia znane z poprzedniej części, ale Assassin's Creed Valhalla wciąż oferuje dynamiczną, zręcznościową walkę oraz nacisk na zwiedzanie wielkiego, dokładnie wykonanego świata.

Spis treści - skocz do sekcji:

Porady na start

Zaczynamy od wyjaśnienia podstaw, czyli najważniejszych zasad i elementów rozgrywki, z którymi zetkniesz się, rozpoczynając przygodę w Valhalli.

Rozwój postaci, skradanie i walka

Dowiedz się, jak stać się silniejszym i lepiej radzić sobie w walce czy skradaniu.

Ekwipunek i wyposażenie

Kluczowe aspekty dotyczące broni i pancerza, w tym dość skomplikowana kwestia ulepszeń.

Osada, budynki i usługi

W tej sekcji poradnika dowiesz się, jak rozwijać osadę i korzystać z jej nowych możliwości - warto poznać szczegóły, bo własna osada dostarcza wielu interesujących możliwości.

Zadania główne

Tu opisujemy główne misje fabularne i wyjaśniamy, jak pokonać wszystkie trudności i przeszkody. Stosujemy podział według regionów w świecie gry.

Norwegia (start)

Krucza Przystań

Ledecestrescire

Grantebridgescire

Wschodnia Anglia

Lunden

Oxenefordscire

Sciropescire

Cent

Essexe

Suthsexe

Lincolnscire

Jorvik

Eurvicscire

Vinlandia

Glowecestrescire

Wincestre

Snotingham

Finał głównego wątku: Hordafylke

Misje poboczne

W tym rozdziale opisujemy główne zadania opcjonalne, czyli w większości te, które Eivor może otrzymać poprzez przeglądanie skrzynki na listy w swojej komnacie w Kruczej Przystani.

Anglia

Asgard

Sekrety i znajdźki

Ta sekcja została poświęcona wszystkim sekretom, których w Valhalli nie brakuje. Opisujemy również co trudniejsze wydarzenia w świecie gry. Skorzystaj z odpowiednich linków, aby odnaleźć znajdźki, które cię interesują.

Możesz odnaleźć konkretne sekrety, przechodząc do wybranej strony poniżej.

Gniew Druidów - dodatek DLC

Pierwszy duży dodatek do Valhalli wprowadza nową linię fabularną oraz duży region gotowy na eksplorację - Irlandię. Nie zabrakło nieobecnego w podstawowej grze rozbudowanego systemu handlu.

Oblężenie Paryża - dodatek DLC

Drugie rozszerzenie do Valhalli pozwala nam wybrać się do Francji, by pomóc tamtejszym Normanom w konflikcie z siłami okrutnego króla Karola Otyłego. Dodatek przywraca między innymi klasyczne misje z zabójstwami, oferujące nam wiele sposobów na wyeliminowanie celu.

Interfejs i elementy na ekranie

Układ elementów interfejsu od razu wyda się znajomy wszystkim, którzy grali w poprzednie części cyklu lub korzystali z naszych poradników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia i ikony pomocy na ekranie.

  1. Nazwa i opis aktualnego zadania
  2. Radar z ikonami naprowadzającymi na cel misji, punkty widokowe itd.
  3. Liczba posiadanych strzał
  4. Zdolności związane z łukiem
  5. Zapas prowiantu
  6. Aktywne efekty i bonusy (na przykład wynikające z cech pancerza, ale też efekty podpalenia itp.)
  7. Paski (od góry) mocy zdolności, zdrowia i staminy
  8. Zdolności walki wręcz

W ustawieniach gry możemy modyfikować interfejs, włączając lub wyłączając różne elementy widoczne na ekranie, wedle uznania.

Najważniejsze wskazówki - poradnik do Assassin's Creed Valhalla

- Pomóż sobie. Pamiętaj, że przytrzymując prawy analog lub V na PC możesz podświetlić najbliższe otoczenie, co sprawi, że łatwiej dostrzeżesz skarby lub cel misji. Pojawi się przy nim błękitna poświata.

- Zbieraj wszystko. Przeszukuj skrzynie, pojemniki i pudła. W niemal każdym budynku znajdziesz sporo zasobów, które możesz wykorzystać do ulepszania broni lub pancerza.

- Uważaj podczas bitew. Kiedy towarzyszą ci inni wikingowie, pamiętaj, że możesz wycofać się na tyły i trzymać za towarzyszami. Kiedy masz mało zdrowia, nie musisz sam szarżować na wszystkich wrogów. Poczekaj moment i pozwól działać kompanom.

- Dobrze się odżywiaj. Żywność przywraca zdrowie. Jeśli jesteś ranny, rozejrzyj się za krzakami owocowymi. Maliny czy grzyby są w stanie zregenerować punkty życia Eivor.

- Zwracaj uwagę na poziom mocy. Na mapie, gdy najedziesz kursorem na dowolny region, zobaczysz rekomendowany poziom mocy. Uważaj, by przypadkiem nie zaplanować napadu czy najazdu na klasztor znajdujący się w regionie o zbyt dużej mocy, bo prawdopodobnie szybko zginiesz.

- Ataku następującego po czerwonym rozbłysku nie da się zablokować ani sparować. Możesz jedynie ratować się odskokiem.

- Płeć postaci możesz zmienić w dowolnym momencie.

- Wykorzystuj najazdy do maksimum. Ograbiaj nie tylko obiekty zaznaczone na złoto na radarze, ale też wszelkie inne skrzynie czy kosze.

- U kupca możesz szybko i sprawnie sprzedać wszystkie przedmioty, które i tak ci się nie przydadzą.

- Znajdź kombinację broni, która najlepiej ci odpowiada. Różne zestawy nie tylko zadają odmienne obrażenia, ale zmieniają też styl walki.

- Zrzuć trochę wagi. Ciężar wyposażenia wpływa na to, jak dużą część paska wytrzymałości zużywasz po wykonaniu uniku.

- Nie opadaj z sił. Pamiętaj, że wyczerpany pasek wytrzymałości nie pozwala ci wykonywać odskoków.

- Paruj! Parowanie, czyli blok w odpowiednim momencie, to jedna z najskuteczniejszych taktyk podczas walki.

- Kruk prawdę ci powie. Korzystaj z kruka nie tylko na wrogim terenie, ale podczas eksploracji. Ptak pokaże ci wszystkie surowce i materiały, które znajdują się wokół ciebie.

- Gwizdnięcie pozwala na zwabienie jednego wroga do pułapki. Korzystaj z tego jak najczęściej.

- Wykonując skrytobójstwo ze stogu siana lub z wysokiej trawy, Eivor automatycznie schowa ciało.

- Eksperymentuj z umiejętnościami. Punkty umiejętności możesz zresetować w dowolnym momencie, by rozdysponować je całkiem inaczej.

Współczesna trylogia Assassin's Creed

Nowy rozdział dla cyklu Ubisoftu rozpoczął się w 2017 roku, kiedy gracze otrzymali Assassin's Creed Origins. Ta część serii znacząco odmieniła formułę rozgrywki i wprowadziła więcej aspektów RPG oraz większą swobodę eksploracji wielkich światów.

Można powiedzieć, że Origins rozpoczęło "nową trylogię", której głównym elementem wspólnym jest Layla Hassan. To bohaterka fragmentów rozgrywających się w czasach współczesnych, dzięki której poznajemy losy Ziemi i nieustającego, zakulisowego konfliktu między Templariuszami z Abstergo i Asasynami.

Bayek z Siwy był głównym bohaterem gry z 2017 roku, a za jego sprawą poznaliśmy historię początków odwiecznej wojny dwóch tajemnych frakcji. Do jeszcze wcześniejszych czasów - V wieku p.n.e. - zaprowadziła nas natomiast kolejna część, Assassin's Creed Odyssey. Tam kierowaliśmy już potomkiem Leonidasa ze Sparty.

W Odysei poznaliśmy więcej szczegółów na temat Prekursorów, czyli starożytnej, zapomnianej cywilizacji i jej artefaktów. W tym potężnego kostura Hermesa, który do dziś pozostaje w posiadaniu Layli. Valhalla pokaże, czy tajemnicza broń zostanie wykorzystana.

Nowa odsłona rozwija oczywiście formułę poprzednich. Wielki świat, epicka historia, swoboda i wiele godzin rozgrywki - na to wszystko z pewnością można liczyć, sięgając po ten tytuł.