Wypadek na terenie zamku w Łapalicach. Dwóch 15-latków w szpitalu

TVN24 | Pomorze

31 października 2021, 12:16

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK//rzw
Źródło:
TVN24
wideo 2/5Google EarthDo zdarzenia doszło na terenie zamku w Łapalicach

Dwóch 15-letnich chłopców wpadło do szybu windy na terenie tak zwanego zamku w Łapalicach (Pomorskie), obaj trafili do szpitala. Zamek w Łapalicach to samowola budowlana z lat 80. Budynek jest niedokończony. Formalnie obowiązuje tam zakaz wstępu, ale jest często łamany.

Zgłoszenie o wypadku na terenie zamku w Łapalicach policja dostała w sobotę po godzinie 22. - Policjanci wstępnie ustalili, że dwóch 15-latków weszło na teren budowy, gdzie wpadli do szybu windy. W wyniku upadku obaj zostali przewiezieni do szpitala w stanie przytomnym - mówi st. asp. Piotr Gdaniec z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Wypadek na terenie zamku w Łapalicach. Dwóch 15-latków w szpitalu

Policja ustala teraz okoliczności zdarzenia.

Zamek w Łapalicach - co to jest?

Budowla, w której doszło do wypadku, nazywana bywa "najmłodszym zamkiem w Europie".Powstała jako samowola budowlana w latach 80. Na pomysł stworzenia "dzieła życia" wpadł gdański biznesmen. W 2013 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach zdecydował o zaniechaniu dalszych robót - od tej decyzji nie złożono odwołania. Wcześniej zapadały postanowienia o nakazie rozbiórki obiektu, ale były uchylane.

W 2015 roku kupnem zamku była zainteresowana grupa fanów Harry’ego Pottera, ale transakcja nie doszła do skutku.

Na teren niedokończonego budynku obowiązuje zakaz wstępu, notorycznie łamany, także przez turystów. - W przeszłości rozmawialiśmy już z właścicielem tego obiektu, aby ogrodził posesję w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych. Do chwili obecnej ogrodzenie posiada jednak braki i to sprawia, że ludzie wchodzą na teren budowy, narażając swoje życie i zdrowie - mówi st. asp. Piotr Gdaniec.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Autor:MAK//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Podziel się
Podziel się