Dobieramy automatykę do bram wjazdowych - na co zwracać uwagę?

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego warto zainwestować w automatykę do bram wjazdowych?

Napędy do bram wjazdowych już dawno przestały być luksusem i mają bardzo przystępne ceny. Zapewniają nie tylko komfort, bo nie musimy wysiadać z pojazdu, żeby bramę otworzyć lub zamknąć, ale zwiększają również bezpieczeństwo. Niejeden samochód skradziono, gdy właściciel zatrzymał się przed wjazdem i poszedł otworzyć bramę. Bowiem rzadko kto gasi wówczas silnik i zabiera ze sobą kluczyki. Automatyka utrudnia też otwarcie bramy przez osoby z zewnątrz i wtargnięcie ich na posesję. Zmniejsza to ryzyko włamania i kradzieży.

Automatyczne otwieranie bramy bardzo przydaje się na działkach z wjazdem położonym tuż przy ruchliwej ulicy. Możemy ją wtedy otworzyć, zbliżając się do posesji i nie blokując w ten sposób ruchu.

Najlepiej o napędzie do bramy pomyśleć na dość wczesnym etapie budowy domu. Na pewno przed ułożeniem nawierzchni. Do automatyki trzeba bowiem doprowadzić instalację elektryczną, ułożoną w gruncie pod bramą.

Dobór automatyki powinno się powierzyć specjaliście i najlepiej kupić ją od razu razem z bramą. Oczywiście, w napęd sterujący jej pracą można też doposażyć posesję później. Zawsze warto skorzystać z doświadczenia sprzedawców, bowiem oferta producentów napędów do bram jest bogata, a nie każdy typ sprawdzi się w przypadku konkretnego jej modelu.

Napęd do bramy wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Warto o tym pamiętać przed ułożeniem nawierzchni. (fot. Beninca)
Przeczytaj

Dobór napędu do bram wjazdowych - najważniejsze parametry

Większość producentów oferuje urządzenia przeznaczone do bram skrzydłowych (rozwieralnych) i przesuwnych. W każdym z tych przypadków istotne są nieco inne parametry.

Przy zakupie nowej bramy razem z napędem, sprawa jest prosta.

Komplet dobierze sprzedawca, biorąc pod uwagę następujące jej parametry:

Chcąc dokupić napęd do istniejącej bramy, oprócz wymienionych czynników powinno się przede wszystkim dokładnie skontrolować jej stan techniczny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy skrzydło porusza się lekko bez tarć, które mogą utrudniać działanie automatyki.

Ich przyczyną może być między innymi:

W przypadku automatyki do każdego rodzaju bram - ważny, z punktu widzenia wygody użytkowania, jest czas otwarcia. (fot. Wiśniowski)

Automatyka do bram rozwieralnych (skrzydłowych)

Podczas wyboru napędu do bramy tego rodzaju kluczowe są następujące parametry:

Dobierając napęd do bram rozwieralnych przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę szerokość oraz ciężar skrzydeł. (fot. Wiśniowski)

Automatyka do bram przesuwnych

Przy wybieraniu napędu do bramy przesuwnej, kluczowe są następujące parametry:

Siłownik do bram przesuwnych do 800 kg wagi. Przekładnia mechaniczna z brązu i stali po kąpieli olejowej gwarantuje długą żywotność. Wyposażony standardowo w enkoder (funkcję zabezpieczającą przed zgnieceniem), centralę z wyświetlaczem LCD umożliwiającą łatwe i precyzyjnie ustawienie parametrów. Siłownik ma funkcje furtki, czyli częściowego otwarcia bramy, zamknięcia po przecięciu linii fotokomórek, zwolnienia w fazie otwarcia i zamknięcia. (fot. Beninca)Bramy przesuwne wykonane z pełnych elementów są ciężkie i bardziej niż modele ażurowe podatne na podmuchy wiatru. Wymagają więc mocniejszego napędu. (fot. Wiśniowski)

Bramy wjazdowe a bezpieczeństwo

Jednym z najbardziej popularnych zabezpieczeń jest linia fotokomórek, umieszczona w świetle przejazdu, stanowiąca niewidoczną linię świetlną, której przecięcie powoduje zatrzymanie ruchu bramy.

Inny rodzaj ochrony to system amperometrycznego przeciążenia, zabezpieczający przed zgnieceniem - stosowany w silnikach na 24 V. W wersjach na 230 V montowane są zaś enkodery, które sumują liczbę obrotów silnika w przedziale jednego cyklu. Oparcie bramy o przeszkodę powoduje zadziałanie zabezpieczenia i cofnięcie bramy.

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wszystkie siłowniki powinny być wyposażony też w elektroniczny hamulec, który zwalnia przesuwanie się bramy w końcowej fazie ruchu, aby, niezależnie od swojej wagi, płynnie wyhamowywała i się zatrzymywała.

Funkcje i wyposażenie

Konserwacja napędów do bram wjazdowych

Napędy przeznaczone do bram wjazdowych wyposażone są w siłowniki o współczynniku ochrony IP44, odporne są więc na czynniki atmosferyczne, w szczególności na deszcz i śnieg. Jednak aby działały bezawaryjnie przed długie lata, powinny być poprawnie konserwowane.

Zwłaszcza zimą należy zwrócić uwagę na stan listwy zębatej, na której może gromadzić się śnieg, powodujący zatrzymanie się bramy w nieodpowiednim miejscu. Siłownik i bramy wyposażone w magnetyczne wyłączniki krańcowe nie są podatne na takie zakłócenia.

Niekiedy śnieg gromadzi się również w świetle bramy na jej końcu - gdzie chowa się jej ogon. Może to skutkować zatrzymywaniem się skrzydła w niewłaściwym miejscu. Niedomknięte wrota ułatwiają wtargnięcie na posesję osobom nieupoważnionym.

Podobne konsekwencje, czyli niedomykanie bramy, może powodować śnieg oraz błoto, gromadzące się na obudowie fotokomórek w okresie intensywnych opadów.

Montaż automatyki do bram wjazdowych

Automatykę do bramy wjazdowej powinien zamontować fachowiec autoryzowany przez producenta. Może tego dokonać też elektryk z doświadczeniem w tego typu instalacjach, który przeszedł szkolenie.

Część inwestorów decyduje się na samodzielny montaż. Nie polecamy tego, ponieważ bez rzetelnej, specjalistycznej wiedzy łatwo popełnić błędy, które będzie potem trudno naprawić. Profesjonalista nie tylko zagwarantuje nam solidny montaż, ale też optymalnie zaprogramuje napęd i go wyreguluje.

Ponadto kontakt z fachowcem przyda się na przyszłość. Będziemy mogli skorzystać z jego usług podczas przeglądów i napraw ewentualnych awarii.

Bramy wjazdowe - przepisy

Zgodnie z przepisami brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m, ale lepiej zaplanować szerszy wjazd - co najmniej 4 m. Umożliwi to wygodne manewrowanie samochodem osobowym i ewentualny wjazd pojazdów dostawczych (z transportem mebli, sprzętu AGD).

Do wyboru są dwa rodzaje bram:

Stosuje się je tam, gdzie za parkanem nie ma zbyt wiele miejsca (żadnych przeszkód, np. roślin, nie może być też na drodze otwierających się wrót). Producenci oferują modele samonośne lub na rolkach, poruszające się po szynie.

Te pierwsze wyposażone są w przeciwwagę, która równoważy ciężar skrzydła, zawieszonego na wysięgniku. Dzięki temu brama przesuwa się bez dotykania podłoża, co jest wygodne w chłodniejszych porach roku - skrzydło nie przymarznie do nawierzchni, ani nie zablokują go np. opadłe liście, jak to ma miejsce w przypadku bram na rolkach.

Redaktor: Joanna Dąbrowskafot. otwierająca: Hörmann