Znamy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge 2021

W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Przed uczestnikami stanęło, ogłoszone w briefie na początku dnia konkursowego, zadanie polegające na przeprojektowaniu produktu łazienkowego, tak aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport w możliwie najmniejszej objętości, co uwzględnia cały cykl życia danego wyrobu w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ścigając się z czasem, młodzi projektanci musieli przygotować propozycje spełniające te wymagania w zaledwie 6,5 godziny, zanim umieścili swoje prace na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy zostali ogłoszeni za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie @rocachallenge, zaś uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 22 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Projekty oceniało jury złożone z uznanych profesjonalistów ze świata designu i architektury, w składzie: Dorota Koziara - projektantka, artystka, architektka wnętrz, dyrektorka artystyczna i kuratorka wystaw, Marta Sękulska-Wrońska - Prezeska Oddziału Warszawskiego SARP, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów, prof. Michał Stefanowski - projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Agnieszka Wasilewska - Prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanna Dec-Galuk - Dyrektorka marketingu Roca Polska.

Projekty konkursowe oceniane były pod kątem dobrego połączenia funkcji z formą produktu, możliwości jego wyprodukowania, oryginalności zastosowanych rozwiązań, a także poprawy komfortu użytkowania. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami jury postanowiło wybrać jako zwycięski projekt: "BATHROOM STARTER KIT", przyznając nagrodę w wysokości 1000 EURO dla jego autorek: Natalii Hołoś i Anny Czapli - studentek Politechniki Śląskiej. Jury doceniło projekt za, jak podkreśliła jego członkini, Dorota Koziara: "Innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w spójny kompakt, jedno opakowanie, co pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni transportu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych".

Pierwsza nagroda: "BATHROOM STARTER KIT" - Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej

Drugą nagrodę, o wartości 700 EURO, przyznano projektowi: "RE:DESIGN DUPLO ONE", przygotowanemu przez Celinę Glazik i Piotra Krzyżania z "W Punkt-design studio". Jak uzasadnił, prof. Michał Stefanowski, jest to: "Projekt teoretycznie mało atrakcyjny, właściwie niezauważalny, nie uwodzi formą i stylem. Dotyczy elementu niewidocznego dla użytkowników - zbiornika na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik na wodę z tworzywa został w nim zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł".

Druga nagroda: "RE:DESIGN DUPLO ONE" - Celina Glazik i Piotr Krzyżań z "W Punkt - design studio"

Znamy zwycięzców III edycji Roca One Day Design Challenge 2021

Trzecią nagrodę o wartości 400 EURO zdobył projekt "BOX-BATH", stworzony przez Karolinę Świstak. Jak podkreśliła członkini jury, Marta Sękulska-Wrońska: "Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementy wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem".

Przeczytaj
Trzecia nagroda: "BOX-BATH" - Karolina Świstak

Poza nagrodami głównymi, jury przyznało również 7 wyróżnień - otrzymali je: Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (za projekt modułowej wanny wolnostojącej Lily), Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z "Martyna Zawieja Studio" (za projekt umywalki łazienkowej Omnis), Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki łazienkowej La Volée), Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej (za projekt baterii bezdotykowej aslant), Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki (za projekt baterii Industria), Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki Misa) oraz Mateusz Dzieciuch (za projekt baterii prysznicowej DUVA).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie dostępnej na stronie internetowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Organizowany przez Roca, wiodącą firmę zajmującą się produkcją, projektowaniem i dystrybucją produktów do łazienek, konkurs Roca One Day Design Challenge zachęca studentów oraz profesjonalnych projektantów i architektów poniżej 30. roku życia do zaprojektowania w ciągu jednego dnia nowych rozwiązań dla łazienek, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej i świadomej przyszłości. Konkurs jest zgodny z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, kluczowymi dla każdego projektu realizowanego w dzisiejszych czasach.

Roca One Day Design Challenge odzwierciedla zaangażowanie firmy Roca we wspieranie talentów, innowacyjność i zrównoważony rozwój, mające na celu promowanie roli wzornictwa w wysiłkach zmierzających do stawienia czoła wyzwaniom naszego świata, takim jak kryzys klimatyczny i nowe realia społeczne. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią, III edycja Roca One Day Design Challenge odbyła się online, co umożliwiło realizację celów konkurus, jakimi są: zwrócenie uwagi na młode talenty oraz umożliwienie im rozwoju zawodowego pod okiem renomowanych ekspertów - członków jury konkursowego.

Konkurs Roca One Day Design Challenge narodził się w Hiszpanii w 2012 roku i od tego czasu szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Pandemia koronawirusa dotknęła edycję wydarzenia zaplanowaną na 2020 rok, w związku z czym większość krajowych konkursów musiała został odwołana (wyjątek stanowi Portugalia, gdzie odbył się on z uwagi na wcześniejszy termin). W 2021 roku wydarzenie zrealizowane zostało już jednak w 10 krajach: Portugalii, Polsce, Rosji, Argentynie, Bułgarii, Malezji, Chinach, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hiszpanii. W krajach, gdzie nie było możliwości zorganizowania wydarzenia na żywo, konkurs odbył się w formule online.

Więcej informacji o tegorocznych edycjach i zwycięzcach można znaleźć na stronie internetowej: www.onedaydesignchallenge.net

Polska edycja Roca One Day Design Challenge 2021 realizowana była pod patronatem instytutcjonalnym: Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej, odział Warszawa.

PoradnikCenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały redakcje: Architekturadzisiaj.pl, "Architektura&Biznes", Architektura.info, "Budujemy Dom", "Czas na Wnętrze", "Cztery Kąty", Decoartel.pl, "Decoration&Design", "Design/Biznes", Designalive.pl, Dobrzemieszkaj.pl, Domosfera.pl, Hometime.pl, InfoArchitekta.pl, "Living Room", Propertydesign.pl, "Świat Rezydencji Wnętrz&Ogrodów", "Weranda