Kupujemy drzwi zewnętrzne - 4 najważniejsze parametry

Zasady montażu drzwi zewnętrznych

Parametry dotyczące drzwi zewnętrznych powinny być ustalone już na etapie stanu surowego, kiedy wykonuje się otwory (ościeża) w ścianach. Otwór powinien być szerszy o ok. 4 cm niż ościeżnica wybranych drzwi. Jak wspomniano we wstępie, sam montaż odbywa się już po otynkowaniu ścian i ułożeniu posadzek.

Kupujemy drzwi zewnętrzne - 4 najważniejsze parametry

Sposób osadzenia drzwi zależy od konstrukcji ścian. W przegrodzie jednowarstwowej przytwierdza się je w połowie grubości, w dwuwarstwowej - jak najbliżej krawędzi zewnętrznej warstwy nośnej, natomiast w ścianie trójwarstwowej - w płaszczyźnie ocieplenia. Wyjątkiem są modele antywłamaniowe, które zazwyczaj kotwi się bezpośrednio do ściany nośnej. Tego typu drzwi wymagają zastosowania stalowej ościeżnicy, głęboko zakotwionej w murze.

Stabilne zamocowanie tego elementu jest istotne także w przypadku standardowych drzwi. Zalecane łączniki to kołki rozprężne, umieszczone przynajmniej w trzech miejscach na każdym z pionowych profili ościeżnicy. W przegrodzie trójwarstwowej i drzwiach osadzanych w warstwie ocieplenia należy zastosować specjalne kątowniki przeznaczone do montażu drzwi zewnętrznych.

Podobnie jak w przypadku okien, zalecany jest tzw. montaż warstwowy, polegający na użyciu nie tylko pianki montażowej, ale też taśm, które zabezpieczają spoinę pomiędzy ościeżnicą i murem przed wnikaniem w nią wilgoci. Na nic zda się bowiem zakup drzwi o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych, jeśli wokół otworu będzie skrapiała się wilgoć i powstaną prześwity, przez które będzie uciekało z domu ciepło. Z tego powodu staranności wymaga również montaż progu. Nawet drobne nieszczelności mogą skutkować przemarzaniem strefy wejściowej.

Po zamontowaniu drzwi trzeba wyregulować zawiasy. Niepokojącym sygnałem, że coś poszło nie tak, są ocierające się o gniazda ościeżnicy bolce czy z oporem przekręcające się w zamkach klucze. Aby przy otwieraniu skrzydła nie uderzały węgarek i ścianę, warto zamontować odboje.