Zabawki do ogrodu – jak stworzyć bezpieczną strefę dla dziecka? Wiadomości dnia Popularne Społeczność Użytkowniku Adblocka!

Stwórz bezpieczną przystań dla swojej pociechy

Człowiek od zawsze dąży do kontaktu z naturą, chętnie przebywa w lasach, parkach czy nad zbiornikami wodnymi. Dzięki bliskości przyrody poprawia nam się samopoczucie i wzrasta odporność naszego organizmu, a co za tym idzie, rzadziej przytrafiają się nam choroby. Te wymienione argumenty bardzo przemawiają za tym, by dziecko od najmłodszych lat przebywało na świeżym powietrzu – w otoczeniu zieleni, drzew, kwiatów i ziół. Jednak nie zawsze sama obecność flory i fauny ogrodowej wystarcza dziecku. Warto więc, w starannie wybranym kącie ogrodu, stworzyć plac zabaw, czyli bezpieczny raj dla dzieci w każdym wieku. Jakie zabawki ogrodowe wybrać, aby maluch doskonale się bawił?

Do najpopularniejszych urządzeń, z których chętnie korzystają dzieci można zaliczyć:

Domek ogrodowy

Domek ogrodowy jest niezastąpionym elementem placu zabaw. Może być drewniany lub wykonany ze sztucznego tworzywa. Powinien posiadać okienka, drzwi, werandę i najpotrzebniejsze mebelki. W domku zazwyczaj jest jedno pomieszczenie, które służy dzieciom jako pokoik do zabawy. W domku maluchy będą bawić się podczas każdej pogody. Jeśli masz zdolności manualne to tego typu domek możesz zrobić sam.

Piaskownica

To obowiązkowa pozycja dla dzieci w wieku od pierwszego roku wzwyż. Miękki i czysty piasek w piaskownicy znakomicie nadaje się do lepienie babek lub okazałych zamków. Jeżeli piaskownica jest niewielkich rozmiarów, warto nad nią zainstalować płócienny daszek chroniący przed promieniami słonecznymi. Natomiast gdy piaskownica jest duża, powinna być usytuowana w zacienionym miejscu.

Zjeżdżalnia

Zabawki do ogrodu – jak stworzyć bezpieczną strefę dla dziecka? Wiadomości dnia Popularne Społeczność Użytkowniku Adblocka!

Ten element placu zabaw montowany jest najczęściej na drewnianej konstrukcji, a rynna do zjeżdżania prowadzi do piaskownicy lub brodzika z wodą. To ulubiona zabawka, która dostarcza mnóstwo radości dzieciom w różnym wieku. Równie chętnie korzystają z niej zarówno nieco starsze i samodzielnie bawiące się dzieci, jak i maluchy będące pod opieką rodzica.

Huśtawki

W ogrodzie można zamontować różne rodzaje huśtawek. Świetnie sprawdzi się huśtawka waga lub umocowana do stelaża. Dobrym pomysłem jest huśtawka przytwierdzona do gałęzi drzewa, gdzie zamiast sztywnych metalowych prętów przytrzymujących siedzisko zastosowano grube liny. Dla najmłodszych należy wybrać siedzisko kubełkowe, które odpowiednio zabezpieczy małego użytkownika przed upadkiem.

Trampolina

To idealna zabawka ogrodowa dla starszych dzieci. Skoki na trampolinie wyrabiają równowagę, poprawiają koordynację ruchową i dostarczają mnóstwo radości. Trampolina z boków zabezpieczona jest siatką, co chroni dziecko przed wypadnięciem.

Brodzik

Niewielki nadmuchiwany basenik to w upalne dni doskonały sposób na lekkie schłodzenie ciała. Woda w brodziku nagrzewa się od słońca, więc nie spowoduje ryzyka szoku termicznego, a jedynie nieco schłodzi nagrzaną skórę. Należy jednak pamiętać, że dzieci powinny korzystać z brodzika wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Wszystkie zabawki do ogrodu powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości i muszą posiadać certyfikat bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Ważne jest także, aby były dopasowane do wieku użytkowników (producenci mają obowiązek podać informację od jakiego wieku dany sprzęt jest bezpieczny).