Policjanci grzecznie pukali do drzwi i nic nie zrobili. W tym czasie w mieszkaniu rozgrywał się horror

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze nie zapewnił jednak mężczyźnie miejsca w ośrodku i 30 marca wypuścił go na wolność! Dopiero trzy tygodnie później cofnięto to postanowienie. Policjanci mieli posprzątać bałagan po sądowych urzędnikach i namierzyć niebezpiecznego mężczyznę, ale zawiedli. Skończyło się tragedią.

BI Profiler kryminalny opowiada, jak naprawdę wygląda jego praca - i jak to się ma do wizerunku z telewizji

Lubań. Została zabita przez własnego syna. Czy tej tragedii dało się uniknąć?

19 kwietnia 2021 r. sąd stwierdził, że brutal ma wrócić za kraty. Jednak policja nie potrafiła go złapać aż do 4 maja, kiedy ten skatował własną matkę Barbarę drewnianą pałką. Kobieta zmarła kilka dni później.

– Zarzucono mu zabójstwo, a także znęcanie się nad matką i konkubiną. Mężczyzna podczas popełniania tych czynów mieszkał u swojej matki. Obecnie przebywa w areszcie. – potwierdza rzecznik jeleniogórskiej prokuratury Tomasz Czułowski.

Brutal zabił własną matkę. Policja pukała do mieszkania w dniu tragedii

Zobacz także

Zgwałcił i zamordował Kamilę. Jest akt oskarżenia przeciwko bestii

Zbrodnia w filharmonii. Jaką tajemnicę kryje śmierć harfistki i portiera?

Bestialsko zabił Annę. Młoda matka nie miała szans. Nowe fakty

To, jak policja szukała niebezpiecznego, niezrównoważonego psychicznie 35-latka, mrozi krew w żyłach. – Kilkakrotnie kontrolowaliśmy domniemane miejsce zamieszkania mężczyzny, sprawdzaliśmy też tereny zielone, gdzie według naszych informacji mógł się ukrywać. Podczas kontroli nikt nie otwierał drzwi mieszkania – mówi rzeczniczka lubańskiej policji asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń. I tak to trwało przez kilkanaście dni.

Sytuacja zmieniła się 4 maja, w dzień tragedii. Gdy funkcjonariusze około godziny 16:00 pojechali po raz kolejny pod wskazany adres, nikt nie otworzył im drzwi, ale po dłuższym pukaniu odezwał się mężczyzna, który oświadczył, że nikogo nie wpuści do domu.

– Mundurowi nie słyszeli dźwięków świadczących o obecności innych osób. Nie było więc przesłanek mogących wskazywać na jakiekolwiek zagrożenie zdrowia lub życia mieszkańców tego lokalu. Przeprowadzone wtedy rozmowy z sąsiadami nie doprowadziły także do innych niż wcześniej ustaleń – dodaje oficer prasowa.

Policjanci zapukali do tego samego mieszkania kilka godzin później, po 18:30. Dostali zgłoszenie od córki pani Barbary, która nie mogła się z nią skontaktować i poprosiła o pomoc. – Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i po kilkukrotnym pouczeniu mężczyzny przez drzwi otworzył je niechętnie. W jednym z pokoi funkcjonariusze zauważyli kobietę z zakrwawioną głową – informuje Justyna Bujakiewicz-Rodzeń.

Pani Barbara nie żyje. "Tej tragedii dało się uniknąć"

Rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze już w zeszłym roku przyznał, że gdyby nie opieszałość, tej tragedii można było uniknąć. – Gdyby policja wykonała postanowienie sądu z 19 kwietnia, to najpewniej nie doszłoby do ataku na matkę. Przecież mężczyzna przebywał w domu i nie było problemu z jego znalezieniem. Przez ponad dwa tygodnie postanowienie to nie zostało wykonane – podkreślał sędzia Tomasz Skowron.

Czy "kilkukrotne sprawdzenie" mieszkania w ciągu dwóch tygodni to wystarczająco wiele? Działania policjantów z Lubania wydają się bardzo opieszałe, zwłaszcza gdy zestawimy je z innymi interwencjami z dolnośląskiego garnizonu. W lipcu wrocławscy policjanci nie mieli problemu, żeby siłą wejść do mieszkania, gdzie przebywał niezagrażający nikomu oprócz sobie Łukasz Łągiewka. Zrobili to mimo błagań obecnej na miejscu rodziny, która prosiła o wezwanie na miejsce mediatora. Tymczasem kiedy niebezpieczny poszukiwany torturował własną matkę, policjanci ograniczyli się do pukania do drzwi...

(CHMIEL)

O kolejnych nieprawidłowościach na lubańskiej komendzie i reakcji dolnośląskiego garnizonu przeczytasz jutro na Fakt.pl. Zobacz także:

Kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. Wypuścili brutala, a on skatował własną matkę!

Tomka zabili na dyskotece. Teraz jego siostra została napadnięta. Mroczna tajemnica w niewielkim Lubaniu

Szokujący film z zatrzymania Łukasza Łągiewki. Co kryją brakujące sekundy nagrania? [FILM]