Najmodniejsze nowoczesne szafy do sypialni - przesuwne i najczęściej białe

Styl życia

2 września 2021, 14:22Aktualizacja: 2 września 2021, 15:03

Styl życia

Liudmila Chernetska/Getty Images

Szafy do sypialni kupuje się często w komplecie z pozostałymi meblami, ale równie dobrze do sypialnianego zestawu można dopasować inne gotowe szafy przesuwne lub zamówić takie na wymiar.

Jeśli zdecydujemy się na wybór szafy do sypialnijako komplet mebli, mamy z głowy stylistyczne dopasowywanie. Ale z drugiej strony, taki mebel ogranicza nasze możliwości – zwykle oferowany jest w jednym rozmiarze. Tymczasem w sypialniach małżeńskich powinno się stawiaćduże szafy. Do sypialnio niewielkiej powierzchni może być trudno taki mebel dopasować. Druga kwestia to wyposażenie – tu też wybór jest ograniczony.

Gotowe szafy do sypialni

W sklepach możemy poszukać wolnostojącej szafy do sypialni. Mogą to być szafy klasyczne. Do sypialnipolecane są częściej meble nowoczesne- szafy do sypialni przesuwne. Ważne jest, by dostosować gabaryty mebla do wielkości sypialni i potrzeb jej mieszkańców. Dlatego warto pamiętać, że na rzeczy jednej osoby w sypialni przeznacza się szafę o szerokości 140 cm. Ważna jest też odległość od łóżka, w jakiej postawimy mebel – powinno to być nie mniej niż 80 cm, a nawet więcej, jeśli mamy pod łóżkiem wysuwaną szufladę na pościel. Dzięki takiemu ustawieniu będziemy mogli swobodnie przechodzić między meblami, a także mieć do nich wygodny dostęp.

Warto dodać, że meble gotowe to zwykle sposób na tanie szafy do sypialni.

Więcej na tematARANŻACJE WNĘTRZ Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Porady specjalistów DecoroomARANŻACJE WNĘTRZ Apartament w dawnym arsenale broni. "Kwintesencja Olsztyna"

Jak dobrać pojemne szafy do sypialni

W niedużych pomieszczeniach, w których jest już podwójne łóżko, trudno pogodzić pojemność szafy (dla dwóch osób polecane są duże szafy do sypialni) i jej wygodne ustawienie (trzeba zostawić przestrzeń na swobodne poruszanie się). W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na szafy narożne do sypialni. To modele nieco węższe, ale głębsze od typowych. Narożne szafy do sypialnizajmują mniej miejsca w pokoju, oferując przy tym całkiem sporą przestrzeń do przechowywania. Jeśli urządzamy mały pokój, pamiętajmy, że w takich sytuacjach polecane są szafy do sypialni białe– ich kolor optycznie powiększy przestrzeń i nie zdominuje aranżacji. Pamiętajmy przy tym, że modne czarne szafy do sypialnisprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze.

Najmodniejsze nowoczesne szafy do sypialni - przesuwne i najczęściej białe

Szafa do sypialni na wymiar

Szafa do sypialni na wymiar może być dobrym sposobem na zagospodarowanie wnęki, może też zostać zamontowana od ściany do ściany. Jeśli wybierzemy ten drugi sposób ustawienia, pamiętajmy, że zabudowa szafy w sypialnipowinna być wykonana przy krótszej ścianie, co będzie korzystne dla proporcji pomieszczenia.

Szafy na wymiar do sypialni dają największe możliwości. Zwykle buduje się duże meble, np. szafy-garderoby. Do sypialni można wstawić jedną taką szafę na osobiste ubrania i bieliznę, a we właściwej garderobie (jeśli jest) przechowywać okrycia wierzchnie, buty, szaliki itp. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Zarówno szafy wnękowe, jak i te zabudowane pozwalają na indywidualne zagospodarowanie wnętrza. Różnego typu półki, kosze i wieszaki, jakie można w nich zamontować, umożliwiają przechowywanie w idealnym porządku bardzo różnych typów ubrań. Zwykle są to wysokie szafy. Do sypialnimożna więc przenieść część rzadziej używanych rzeczy (śpiwory, sezonową odzież), umieszczone wysoko na półkach nie będą zawadzać.

Nowoczesne szafy do sypialni – dobór drzwi

W gotowych meblach najczęściej montowane są drzwi uchylne, ale większe modele to często szafy do sypialni przesuwne. Szafa do sypialni na wymiar daje większe pole do popisu przy doborze drzwi – poza wspomnianymi już uchylnymi i przesuwnymi, możemy zainstalować także drzwi łamane i przesuwno-składane (bardzo wygodne, gdy kupujemy duże pojemne szafy do sypialni).

Jeśli zamawiamy szafy na wymiar do sypialni, wybierać też można materiał, z jakiego wykonane zostaną drzwi. Najczęściej zarówno korpusy, jak i drzwi produkuje się z wytrzymałej lecz dość lekkiej płyty meblowej. Droższe modele to drewniane szafy do sypialniz drzwiami wykonanymi z tego samego materiału (pełnymi lub przeszklonymi).

Bardzo popularne są szafy z lustrami. Jednak do sypialnicałkowicie oszklone lustrami drzwi to nie najlepszy wybór. Odbijające się w lustrzanych taflach przedmioty i poruszające się sylwetki potrafią budzić niepokój (dużych luster w sypialni nie polecają np. specjaliści od feng-shui). Jeśli bardzo chcemy mieć lustro (np. by móc obejrzeć całą sylwetkę przed wyjściem z domu), warto rozważyć zamontowanie na drzwiach pojedynczej tafli, której nie widzimy, gdy leżymy w łóżku. W szafach z uchylnymi drzwiami można ją zawiesić od wewnątrz, na drzwiach przesuwnych lustrzana może być powierzchnia jednego skrzydła.

Modne szafy do sypialnimają często szklane drzwi, jednak są one wykonane z nieprzejrzystego szkła laminowanego. Z drugiej strony, może ono mieć dowolny kolor, a nawet wzór nadrukowany na wtopionej w szkło folii. Jeśli wybierzemy takie szafy pod zabudowę, sypialnianie będzie potrzebowała dodatkowych mocnych akcentów dekoracyjnych. Drzwi przesuwne szafy w zupełności wystarczą.

Zobacz wideo: HGTV: Sypialnia rodziców - wybór wygodnego łóżka

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Podziel się
aranżacja wnętrzsypialniaaranżacja mieszkania
Podziel się
aranżacja wnętrzsypialniaaranżacja mieszkania