Jak palić Palo Santo? Poznaj właściwości "Świętego Drzewa"

Palo santo, to hiszpańska nazwa, która oznacza "Święte Drzewo". Charakterystyczne jasne kawałki drewna, używane były już przez Starożytnych Inków. Stosowano je podczas rozmaitych rytuałów, ceremonii duchowych oraz do celów leczniczych. Wierzono wówczas, że pomaga w problemach takich jak astma, infekcje czy przeziębienia. Jak Palo Santo używa się dziś? Obecnie kawałki "Świętego Drzewa" służą nam jako kadzidło. Nie przypomina ono jednak w żadnym stopniu znanego nam kadzidełka, które od momentu zapalenia musi wypalić się do samego końca.

Po właściwym odpaleniu drewienka zaczyna wydzielać się woń, która przypomina mieszankę cytrusów i mięty. Zapach intensywnego dymu jest inspirujący i niezwykle odprężający. Do tej pory Palo Santo na terenie Ameryki Środkowej i Południowej używane jest przez szamanów podczas specjalnych rytuałów. Według dawnych wierzeń, dym "Świętego Drzewa" potrafi oczyszczać aurę, chronić przed złymi wibracjami czy powodować nagły przypływ energii.

Palo santo - właściwości i działanie

Palo Santo uznawane jest za jedno z najbardziej intensywnie pachnących drzew świata. W gałęziach Bursera graveolens znajdują się cenne olejki eteryczne, którym zawdzięczamy szereg właściwości, w tym działanie przeciwdrobnoustrojowe i bakteriobójcze. Fakt ten został potwierdzony naukowo - badanie wykazało, że "Święte Drzewo" radzi sobie dobrze w zwalczaniu bakterii takich jak Salmonella choleraesuis, Bacillus cereus, Candida albicans, Listeria monocytogenes, Escherichia coli oraz Clostridium perfringens.

Co ponadto? Wdychanie dymu palonego Palo Santo, pomaga w zwalczaniu przeziębień i infekcji. Dodatkowo regularne inhalacje wykazują zbawienny wpływ w leczeniu objawów astmy, kaszlu, uporczywego bólu głowy oraz różnego rodzaju stanów zapalnych organizmu. To jednak nie wszystko. Zapach kawałków "Świętego Drzewa" odpręża, pomaga się uspokoić i zregenerować siły. Nie bez powodu Palo Santo wykorzystywane jest podczas aromaterapii czy medytacji. Woń kadzącego się drewienka uspokaja, pozwala zmniejszyć poziom stresu, odzyskać harmonię ciała i ducha. W wielu kulturach stosowane jest w praktykach medycyny naturalnej.

Jak palić Palo Santo? Poznaj właściwości

Sporo osób stosuje Palo Santo w celu oczyszczenia pomieszczeń ze "złej energii" czy wibracji. Inni intensywny zapach kadzidła wykorzystują do odstraszania insektów. Palo Santo jest również naturalnym odświeżaczem powietrza, który wypełnia dom niepowtarzalnym, relaksującym aromatem.

Warto dodać, że olejek z Palo Santo może rozwiązać problem uporczywych bóli stawów, brzucha, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, okazuje się skuteczny w walce z wolnymi rodnikami.

Jak palić Palo Sanato?

Aby poprawnie korzystać z właściwości "Świętego Drzewa" należy wiedzieć, jak je palić. Palo Santo to krótkie, ale grube kawałki jasnego drewna. Wystarczy, że podpalisz końcówkę jednego z nich. Ważne jest jednak, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Palo Santo należy trzymać nad płomieniem pod kątem 45 st. do momentu, aż zacznie się żarzyć i wydzielać gęsty dym. Wówczas możemy zdmuchnąć płomień i odłożyć drewienko na specjalną podkładkę. Może to być np. ceramiczna podstawka pod kadzidło. Kawałek drzewa Bursera graveolens można odpalać wiele razy. Podczas aromaterapii warto zadbać o odprężenie i wyciszenie, dzięki czemu skorzysta na tym nie tylko dom, w którym rozniesie się zapach kadzidła, ale i nasz organizm.

Palo Santo - gdzie kupić oryginalne drewienko?

Drogocenne drewienko Palo Santo można kupić obecnie w wielu miejscach. Pierwszym z nich są sklepy z aromaterapią tudzież pracownie ezoteryczne. Kawałki "Świętego Drzew"” kupimy ponadto na różnych stronach internetowych. Należy jednak pozostać czujnym i przed sfinalizowaniem transakcji sprawdzić miejsce pochodzenia kadzidła - najlepiej, jeśli sprowadzane jest z Peru lub Ekwadoru. Jeżeli zależy ci na zakupie Palo Santo dobrej jakości, nie zapomnij sprawdzić, czy produkt posiada certyfikat i czy został pozyskany w etyczny sposób. Drewienko do aromaterapii może być bowiem pozyskiwane tylko z takich drzew, które są już martwe.