Jak zabezpieczyć budynek przed pożarem? Wybieramy sprawdzone materiały ogniotrwałe

Ze statyk Państwowej Straży pożarnej wynika, że w 2020 r. doszło do ponad 128 tys. pożarów. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, stosując materiały ogniotrwałe. Za ich pomocą zabezpiecza się kanały wentylacje, przejścia instalacyjne, konstrukcje stalowe lub betonowe oraz kanały i przepusty kablowe. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rozwiązań?

Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku musi zabezpieczyć obiekt przed rozprzestrzenianiem ognia (Dz. U. 1991 Nr 81 poz. 351). Bierna ochrona przeciwpożarowa skraca czas akcji gaśniczych. Umożliwia również zachowanie stabilności konstrukcji budowlanej. Materiały ogniotrwałe trzeba dobierać z dużą starannością. W sprzedaży znajdują sięm.in. maty, masy, taśmy, zaprawy, opaski farby ognioochronne. Do ciekawych opcji należą też pianki przeciwpożarowe, których ofertę znaleźć można na stronie https://www.caldo-izolacja.pl/produkty/pianki-przeciwpozarowe.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów?

Warto zwrócić uwagę, czy materiały ogniotrwałe posiadają certyfikat potwierdzający ich jakość. Część producentów udostępnia raporty z badań ogniowych. Należy przyjrzeć się także parametrom technicznym. Do najważniejszych zaliczają się:

Popularne produkty ognioodporne

Poniżej przegląd popularnych produktów ognioodpornych:

Za ich pomocą owija się kanały na całej długości. Maty najczęściej wykonuje się z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową. Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci powłoki z farby ablacyjnej. Na szczególne zainteresowanie zasługuje m.in. mata AF Fireguard 3 marki Alfaseal. Produkt świetnie sprawdza się, kiedy szachty instalacyjne są niewielkie i ciasne. Wyrób zabezpiecza okrągłe kanały przeciwpożarowo na 120 min (EI 120).

Jak zabezpieczyć budynek przed pożarem? Wybieramy sprawdzone materiały ogniotrwałe

Służy do izolacji rur niepalnych kabli, przejść przeciwpożarowych. Możną nią również uszczelnić pęczniejące kratki wentylacyjne. Materiał jest łatwy w montażu. Trzeba jednak pamiętać, by przed nałożeniem oczyścić elementy instalacji. Produktu nie stosuje się w miejscach narażonych na działanie rozpuszczalników.

Używa się jej do ochrony szczelin dylatacyjnych, kabli, rur w ścianach. Pod wpływem reakcji endotermicznych farba pochłania ciepło. Tym samym opóźnia proces związany z zaprószeniem ognia. Jest dostępna w różnych pojemnościach.

Zabezpieczają rury w stropach oraz ścianach. Wykorzystuje się je też do ochrony kabli i szczelin dylatacyjnych. Rozwiązanie znajduje się m.in. w ofercie marki Alfaseal. Wyroby składają się m.in. z wełny mineralnej, wermikulitu, spoiw nieorganicznych. Wiele z nich posiada warstwę pokrytą farbą ablacyjną. Artykuły można przyciąć na dowolny wymiar.

Wykorzystuje się je do izolacji prostokątnych i okrągłych kanałów wentylacyjnych. Taśmy produkuje się z niepalnej aluminizowanej tkaniny. Wyroby posiadają warstwę samoprzylepną. Są łatwe w montażu. Stanowią doskonałe zabezpieczenie mat ognioochronnych.

Zaleca się zadbać o odpowiednie kraty wentylacyjne. Na rynku są dostępne produkty z materiału ekspandującego. Wyroby pęcznieją pod wpływem temperatury, zamykając otwór wentylacyjny. To zmniejsza ryzyko zaprószenia ognia.

Służą do zabezpieczenia rur palnych z tworzyw sztucznych. Pod wpływem wysokiej temperatury produkty pęcznieją, zamykając wlot. Tym samym chronią przed dalszym rozprzestrzenianiem ognia oraz dymu.

Stosuje się je do izolacji przejść kablowych, drzwi, przewodów wentylacyjnych, rur, stropów. Produkty są dostępne w formie mieszanki, do której dodaje się wodę.

Ochraniają przejścia kablowe i rurowe. Najczęściej składają się z poliuretanu. Skuteczni hamują rozprzestrzenianie się ognia i dymu. Charakteryzują się wydajnością i łatwą aplikacją.

Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Warto wybierać izolacje od sprawdzonych producentów. Marki cieszące się renomą korzystają z innowacyjnych rozwiązań. Służą pomocą w wyborze odpowiednich produktów. Dodatkowo dysponują rozbudowaną siecią sprzedaży. Wyróżniają się także szeroką ofertą. Dzięki temu inwestorzy mogą znaleźć materiały dopasowane do ich potrzeb.