W jaki sposób prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne

Opublikowano:śr, 15 kwi 2020 07:41 2020-04-15T07:41:00.000ZAutor:Materiał zewnętrzny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

LifestyleDrzwi zewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Dlatego przy budowie czy remoncie domu należy zwracać szczególną uwagę na to, czy montaż drzwi zewnętrznych przebiegał prawidłowo. Tylko wtedy, gdy montaż drzwi przebiegnie bez zarzutu, będą one spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest szczelność oraz prawidłowość działania przez wiele lat. Poniżej zaprezentowane są poszczególne kroki, które pomogą w sprawnym zamontowaniu drzwi zewnętrznych.

Reklama

Przygotowanie otworu do montażu drzwi

Odpowiednie przygotowanie otworu do montażu drzwi powinno obejmować przede wszystkim bardzo precyzyjne porównanie wymiarów otworu oraz drzwi. Jak podaje serwis Budogram, otwór zgodnie z panującymi zasadami powinien być wyższy od zakupionej ościeżnicy o około 10 do 15 milimetrów a szerszy o około 20 do 30 milimetrów. Różne modele drzwi mają różne wymiary, dlatego przede wszystkim sam otwór powinien zostać przygotowany pod konkretny model. Istnieje możliwość zakupu drzwi wyższych niż nasz otwór. Wtedy niezbędne będzie przycięcie ich z dołu, jednak w zależności od zakupionego modelu, może to sprawić nie lada kłopot, jeżeli zdecydowaliśmy się na drzwi z metalowym lub stalowym wzmocnieniem. Sam zakup drzwi wejściowych powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem, czy zestaw zawiera wszelkie niezbędne elementy oraz, czy samo skrzydło nie ma żadnych zarysować, ubytków i odkształceń.

Montaż ościeżnicy oraz zawiasów

Po zakupie drzwi oraz dokładnym przygotowaniu otworu możemy przejść do montażu ościeżnicy. Pierwsze wpasowanie powinno być wykonane wraz z samymi drzwiami. Przy stwierdzeniu odpowiednich wymiarów, możemy wyjąć skrzydło i przejść do właściwego montażu. Sama ościeżnica najczęściej jest oferowana w kilku częściach do samodzielnego złożenia. Ościeżnica powinna być ustawiona przy otworze oraz przytwierdzona za pomocą klinów. Kliny pomogą nam w utrzymaniu linii prostej, dlatego następnym krokiem jest weryfikacja pionów i poziomów. Jeżeli zachodzi nierówność, powinna być ona zniwelowana poprzez zmodyfikowanie pozycji klina. Na tym etapie możemy przymocować skrzydło drzwi raz jeszcze w celu sprawdzenia, czy drzwi działają sprawnie i bezproblemowo. Kolejnym punktem jest właściwe przytwierdzenie ościeżnicy za pomocą śrub oraz kołków. Długość śrub powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów, jeżeli dysponujemy ścianą ceglaną i co najmniej 15 centymetrów, jeżeli materiał wykonania ściany jest mniej wytrzymały jak beton komórkowy lub pustak. Ościeżnica powinna być bardzo mocno dokręcona. Tylko dokładny montaż ościeżnicy gwarantuje długowieczność pracy drzwi wejściowych bez względu na częstość korzystania. Kolejnym krokiem jest uszczelnienie szpary pomiędzy futryną a murem. Do tego najczęściej wykorzystywana będzie pianka niskoprężna. Pianka znacznie zwiększa swoją objętość, dlatego starajmy się używać jej w miarę oszczędnie. Ostatnim krokiem jest montaż zawiasów.

Zakładanie skrzydła oraz regulacja drzwi

Po solidnym zamontowaniu ościeżnicy drzwi zewnętrznych przyszedł czas na założenie skrzydła. Z reguły skrzydła nie posiadają w zestawie klamek, dlatego ona powinna zostać zakupiona osobno. Po zamontowaniu klamki możemy zawiesić skrzydła na ościeżnicy, ciesząc się nowymi drzwiami wejściowymi.

Polecane artykuły:

Co obejrzeć na wielkim ekranie? Sprawdź repertuar kin w Kutnie i Łęczycy [WIDEO]

Nie tylko Tumidaj, czyli najciekawsze nazwy wsi w naszym regionie. O niektórych pewnie nigdy nie słyszałeś [LISTA]

Uwaga kierowcy! Będzie ślisko. IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg

Problemy z przebudową wiaduktu na Józefowie. Co dalej z inwestycją? Posłanka interweniuje

Co kupić na Walentynki? Nie tylko kwiaty i słodycze! Podrzucamy pomysły na prezent walentynkowy

Kutnowscy radni podejmą ważną uchwałę w sprawie rolników. Chodzi o...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail hasło

Nie masz konta?ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)