Jak odkleić naklejkę z szyby? Znamy na to skuteczne sposoby!

Naklejki na szybach to temat doskonale znany rodzicom małych dzieci. Wszędobylskie i pełne energii pociechy podczas zabawy wpadają na różne pomysły, które mogą zakończyć się niechcianą niespodzianką przytwierdzoną do lustra tudzież okna. W takiej sytuacji nie należy się załamywać! Istnieją bowiem skuteczne sposoby na to, jak odkleić naklejkę z szyby.

Jak odkleić naklejkę z szyby: rozgrzewanie

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na pozbycie się naklejki z szyby jest jej rozgrzewanie. Można robić to za pomocą suszarki do włosów, parownicy do ubrań lub tej do mycia. Bardzo ważne jest jednak to, żeby temperatura, na jaką ustawimy wybrane urządzenie, nie była zbyt wysoka. Najlepszą metodą na dobranie właściwej temperatury jest sprawdzenie, czy wychodząca para powietrza nie jest parząca.

Jak odkleić naklejkę z szyby? Strumień pary skieruj bezpośrednio na nalepkę i nie przestawaj przez ok. 3 minuty. Po ich upływie za pomocą paznokci spróbuj podważyć brzeg naklejki i sprawdź, czy jej usunięcie jest już możliwe. Taka metoda nie zaskutkuje uszkodzeniem szklanej powierzchni czy pojawieniem się mało estetycznych rys. Jeśli jednak niechciana naklejka znajduje na szybie samochodu, a temperatura na zewnątrz jest niska, warto poszukać innego rozwiązania. Zbyt duża różnica temperatur może skończyć się nawet pęknięciem szyby.

Jak odkleić naklejkę z szyby: rozmaczanie

Jak odkleić naklejkę z szyby? Znamy na to skuteczne sposoby!

Kolejną propozycją na to, jak odkleić naklejkę z szyby jest jej namaczanie. Sprawdzi się ona jednak tylko w przypadku, kiedy nalepka nie jest zbyt trwała lub została przytwierdzona w mało odległym czasie. Aby osiągnąć swój cel i oczyścić szklaną powierzchnię należy rozmoczyć „intruza” za pomocą ściereczki namoczonej wcześniej w wodzie z płynem do naczyń. Taką mieszankę możesz dodatkowo wzbogacić o ocet czy sok z cytryny. Namaczanie naklejki jest czasochłonne - należy robić to przez ok. 2 godziny. Sposób ten raczej nie zadziała na naklejki foliowe.

Do rozmaczania naklejki użyć można również kilku innych rzeczy. Pomocne okażą się z pewnością produkty o tłustej konsystencji, w tym olej roślinny, oliwa z oliwek bądź oliwka do ciała. Sięgnąć warto też po rozpuszczalnik, który zdecydowanie ułatwi ściąganie naklejki z szyby. Zaopatrz się więc w aceton, zmywacz do paznokci, naftę lub odrobinę benzyny. Wybraną substancję aplikujemy na ściereczkę lub płatek kosmetyczny, a następnie przecieramy odpowiednie miejsce. Metoda ta może jednak skutkować uszkodzeniem np. uszczelki, szczególnie jeśli do rozpuszczania naklejki wybierzemy aceton.

Jak odkleić naklejkę z szyby? Usuwanie naklejki rejestracyjnej

Pozbywanie się naklejek z szyb nie zawsze musi być związane z dziećmi. Przykładem, z którym zetknąć musi się każdy kierowca, jest usuwanie naklejki rejestracyjnej, inaczej naklejki legalizacyjnej. Tutaj problem jest już bardziej skomplikowany. Wynika to z konstrukcji nalepki, która zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą folii. Fakt ten sprawia, że ściągnięcie naklejki za jednym pociągnięciem nie będzie możliwe. Takie podejście skończy się bowiem rozwarstwieniem obu części i nieestetycznymi pozostałościami na szybie pojazdu.

Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu? Potrzebować będziesz kilku rzeczy, dlatego przed oczyszczaniem szyby zaopatrz się w żyletkę lub nożyk do tapet, z których pomocą podważysz naklejkę, urządzenie, które nagrzeje niechciany obiekt oraz rozpuszczalnik, np. zmywacz do paznokci. Na samym początku nagrzewamy szybę w odpowiednim miejscu. Kiedy naklejka zacznie się topić, to znak, że można przystąpić do jej podważania. Pamiętaj jednak, aby robić to bardzo ostrożnie i bez pośpiechu. Ostatnim krokiem jest całkowite pozbycie się nalepki.

Zobacz także: