Jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna? Systemy perymetryczne, drony, pojazdy

Strona główna›Jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna? Systemy perymetryczne, drony, pojazdy03.09.2021 12:49Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Straż GranicznaAdam Gaafar

Straż Graniczna korzysta z wielu rozwiązań technologicznych, które pozwalają jej strzec granic całodobowo w różnych warunkach atmosferycznych. W związku z napiętą sytuacją na wschodniej granicy warto przyjrzeć się wyposażeniu funkcjonariuszy SG.

Straż Graniczna chroni granicy państwowej o długości ponad 3500 km. W formacji służy ponad 14,5 tys. funkcjonariuszy. Główny obowiązek ochrony granicy spoczywa na placówkach SG, z których część obsługuje również przejścia graniczne, znajdujące się na odcinkach ich służbowej odpowiedzialności. Granicy morskiej strzeże natomiast jeden wyspecjalizowany oddział SG, w ramach którego funkcjonują placówki i dywizjony.

Pojazdy i kamery obserwacyjne

Funkcjonariusze mają do dyspozycji m.in. wieże obserwacyjne, kamery termowizyjne o dużym zasięgu, przenośne zestawy perymetryczne oraz nowoczesne lornetki (w tym posiadające funkcje zapisu obrazu). W bezpośredniej ochronie granicy są wykorzystywane przewoźne jednostki nadzoru, czyli pojazdy obserwacyjne.

Straż Graniczna ceni sobie zwłaszcza pojazdy najnowszej generacji (4 serii-Mercedes Sprinter). Są one wyposażone w urządzenia optoelektroniczne o parametrach pozwalających na płynne zbliżanie emitowanego obrazu. Pozwalają one przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rozpoznawać zauważone obiekty z dużej odległości.

Jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna? Systemy perymetryczne, drony, pojazdy

Na granicy lądowej wykorzystywany jest system kamer, rozmieszczonych na wieżach obserwacyjnych. Pozwalają one monitorować sytuację zarówno w dzień, jak i w nocy. Na zasięg prowadzonej obserwacji wpływa ukształtowanie terenu i jego pokrycie.

Bezzałogowe statki powietrzne

Techniczne zabezpieczenie granicy zapewnia również system BSP. W jego skład wchodzą m.in. platformy bezzałogowych statków powietrznych typu FlyEye. Są one głównie wykorzystywane w przestrzeni powietrznej wzdłuż wschodniej granicy państwa. Ich podstawowe zadania polegają m.in. na monitorowaniu granicy, wspieraniu pościgów za sprawcami przestępstw oraz wykonywaniu lotów poszukiwawczych. Drony są też wykorzystywane w działaniach operacyjno-rozpoznawczych.

Nowa broń marynarki USA? Ma uniemożliwiać mówienie

Niektóre jednostki Straży Granicznej mają do dyspozycji bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu o niższych parametrach technicznych. Funkcjonariusze wykorzystują je na odcinkach granicy, które są najbardziej zagrożone przestępczością.

Systemy perymetryczne

Funkcjonariusze SG korzystają również z nowoczesnych zestawów perymetrycznych, które pozwalają wykrywać i rozpoznawać obiekty w rejonach przygranicznych. Mogą się one składać z różnych czujników; najczęściej są sensory sejsmiczne oraz kamery, weryfikujące alarmy generowane automatycznie.

Czujniki sejsmiczne są zakopywane w podłożu, co ma chronić je przed uszkodzeniem ze strony osób postronnych, zwierząt lub czynników atmosferycznych. Co więcej, tylko uprawnieni do tego funkcjonariusze wiedzą, gdzie dokładnie są zlokalizowane sensory. Nieprzerwane działanie systemu perymetrycznego zapewnia fakt, że posiada on własne systemy zasilania i transmisji danych. Dzięki temu rozwiązaniu może on pracować bezobsługowo.

Sprzęt optoelektroniczny

W nocy funkcjonariusze SG korzystają z przenośnych kamer termowizyjnych. Jest to podstawowy sprzęt pograniczników, służący do obserwacji terenu oraz wykrywania i rozpoznawania obiektów. Niezwykle przydatne są kamery termowizyjne chłodzone, zapewniające widoczność nawet na odległość ok. 5 km.

BÓBR-3. Polacy stworzyli pływający pojazd opancerzony

Podstawowym sprzętem służącym do obserwacji dziennej są natomiast lornetki z zapisem obrazu. Skutecznym wsparciem technicznym są zestawy monitorujące – fotopułapki – które sprawdzają się na zawężonym obszarze wymagającym dokładnej ochrony z powodu zagrożenia przestępczością graniczną.

Policja przejęła potężny arsenał. Zobacz nagranie