Fotoradary i pomiarowe odcinki prędkości na Dolnym Śląsku. Gdzie najłatwiej o mandat?

2020-06-1022:36

Przed nami długi czerwcowy weekend, a wkrótce również wakacje. Wielu kierowców wyruszy samochodem w podróż po kraju. Warto zawczasu sprawdzić, gdzie można natknąć się na fotoradary, kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle i odcinkowe pomiary prędkości. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim?

Twórcy Yanosika sprawdzili na jakich drogach jest najwięcej stałych urządzeniach monitorujących poczynania kierowców i jakie województwo przoduje w tego typu kontrolach. Z raportu wynika, że w Polsce działa obecnie 431 fotoradarów, 27 odcinkowych pomiarów prędkości oraz 20 kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle.

Przeczytaj także:Pędził AOW 216 km/h! Tak się spieszył do warsztatu [WIDEO]

- Kierowca, który porusza się z dozwoloną prędkością zbliżając się do miejsca z kontrolą prędkości, odruchowo hamuje. Dowodzą tego nasze badania, które pokazują, że Polacy przejeżdżając obok fotoradarów masowo zmniejszają prędkość znacznie poniżej obowiązującego limitu. Największe różnice występują przy stacjonarnych miernikach prędkości, ustawionych na drogach z ograniczeniem do 70 km/godz. W takim miejscu kierowcy dla pewności zwalniają do 40 km/h i poruszają się dużo wolniej niż mogą - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Najwięcej fotoradarów jest w województwie mazowieckim (72), a najmniej w województwie opolskim (10). Na drogach województwa dolnośląskiego działają obecnie 22 fotoradary, co oznacza, że na 100 km dróg krajowych na Dolnym Śląsku przypada 1,64 urządzenia – jest to jedno z najmniejszych zagęszczeń fotoradarów w kraju. Największe zagęszczenie tych urządzeń występuje w województwie pomorskim (3,3 fotoradary na 100 km dróg krajowych), a najmniejsze w opolskim (1,27).

Na terenie Polski mamy aktualnie 148 km odcinkowych pomiarów prędkości. W tej kategorii prym wiedzie województwo mazowieckie, w którym kontrolowanych jest w sumie 23,15 km dróg. Z kolei województwa wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie są wolne od tego typu urządzeń.

Na Dolnym Śląsku działa jeden odcinkowy pomiar prędkości o długości 3,9 km. Natrafimy na niego w Lubinie.

Fotoradary i pomiarowe odcinki prędkości na Dolnym Śląsku. Gdzie najłatwiej o mandat?

Specjaliści z systemu Yanosik wyznaczyli trasy, które są najczęściej kontrolowane w Polsce. W skali całego kraju na uwagę zasługuje droga krajowa nr 92 na odcinku przebiegającym przez województwo lubuskie - tam kierowcy mogą spotkać fotoradar średnio co 13 km. W województwie dolnośląskim za najbardziej monitorowaną trasę uznana została droga krajowa nr 3 - 1 fotoradar co 26,7 km.

Polecany artykuł:

Wrocław: Spieszył się do dziewczyny. Zebrał po drodze 25 punktów karnych i stra… Blisko 150 km/h po Wrocławiu! Chciał sprawdzić czy auto zostało dobrze naprawione

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

mar