Alternatywne sposoby otwierania drzwi zewnętrznych: kodem, odciskiem palca, a może systemem Bluetooth?

Alternatywne sposoby otwierania drzwi zewnętrznych: kodem, odciskiem palca, a może systemem Bluetooth?

Nowoczesne systemy otwierania drzwi jeszcze do niedawna pojawiały się tylko w filmach sci-fi, a dziś zaczynają być standardem również we współczesnych SMART domach. Czytnik linii papilarnych lub RFID, pilot, klawiatura numeryczna albo system elektronicznej kontroli dostępu coraz częściej zastępuje tradycyjne rozwiązania i nie ma się czemu dziwić. Nie tylko są niezwykle wygodne, ale stanowią idealne zabezpieczenie dla tych, którym zdarza zgubić lub zapomnieć o kluczach.

Zapoznaj się z ofertą drzwi na stronie OknoPlus

Proszę podać PIN i zatwierdzić odpowiednim przyciskiem

Dom to dla większości z nas prawdziwy skarb, więc dlaczego nie chronić go tak, jak kosztowności w sejfie? Do głowy przychodzi scena rodem z kultowego Vabanku - poruszanie pokrętłem dwa razy w lewo i raz w prawo, współczesna technologia postanowiła wykorzystać szyfrowanie w bardziej przystępnym wymiarze. Wszystko dzięki innowacyjnym klawiaturom numerycznym, które umożliwiają otwieranie drzwi kodem cyfrowym. Możemy z powodzeniem wybrać łatwą do zapamiętania przez nas kombinację, a jeśli część domowników będzie preferowała standardowe rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć drzwi za pomocą klucza.

Otwieranie drzwi za pomocą kodu

Wystarczy jeden palec

O ile otwarcie klasycznych drzwi przy pomocy tylko jednego palca może okazać się karkołomnym zadaniem, tak skaner linii papilarnych zamiast dziurki od klucza, to technologia powszechnie stosowana w tzw. smart home.

"Estetyczna obudowa czytnika, wykonana ze stali szlachetnej, wbudowana jest w skrzydło drzwiowe, a wszystkie przewody ukryte są w ościeżnicy. Otwarcie drzwi sygnalizuje zapalenie się odpowiedniej lampki, a posługiwanie się czytnikiem po zmroku ułatwia światło z diod LED zintegrowanych z obudową. System pozwala dodać odciski palców maksymalnie 99 osób" – dodaje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Otwieranie drzwi skanerem linii papilarnych

Otwieranie bezkontaktowe

Do wyboru mamy kilka opcji. System Bluetooth umożliwia otwarcie drzwi za pomocą telefonu – odryglowanie następuje automatycznie, gdy czujnik przechwyci sygnał nadawany przez naszego smartfona. Kluczem do domu może stać się również brelok lub karta przypięte na stałe np. do kluczyków samochodowych. Zamki RFID, działające na zasadzie identyfikacji radiowej częstotliwości, umożliwiają bezkontaktowe i automatyczne rozpoznanie. Gdy transponder znajdzie się w pobliżu odbiornika, drzwi zostają otwarte.

Zabezpieczenie drzwi systemem Bluetooth

Nowoczesne technologie są bezpieczne

Sporo osób ma wątpliwości i zadaje pytania dotyczące funkcjonalności czy bezpieczeństwa nowych rozwiązań. W tym przypadku nie ma się czym martwić. Komunikacja między urządzeniami jest kodowana i zabezpieczona przed ingerencją z zewnątrz.

"Aby zwiększyć poziom komfortu klienci OknoPlus, decydując o sposobie zamykania drzwi, mają do wyboru również wkładkę patentową. Ta wyposażona jest w dedykowaną kartę, na której zakodowane są dane do wykonania duplikatu" – podkreśla Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

źródło i zdjęcia: OknoPlus