Nextbase 422GW - mały rejestrator, spore możliwości

Nextbase 422GW - średnia półka premium

Producent chwali się, że jego urządzenia to klasa premium wśród kamer samochodowych. Model 422GW nie jest topową propozycją, wyżej są jeszcze wersje 522GW i 622GW. Jednak już model, który udało mi się przetestować, jest funkcjonalnym urządzeniem.

Sprzęt wyposażony jest w dotykowy ekran o rozdzielczości 2,5 cala i może nagrywać z maksymalną rozdzielczością 1440p w 30 klatkach na sekundę (60 klatek uzyskamy maksymalnie przy rozdzielczości 1080p). Ponadto kamera oferuje: tryb inteligentnego parkowania, funkcję SOS, łączność bluetooth i wi-fi oraz obsługę głosową Alexa, która na razie niestety nie obsługuje języka polskiego. Z kamerą można się łączyć również przez telefon za pomocą aplikacji MyNextbase Connect.

Nextbase 422GW - zawartość opakowania i wykonanie

W zestawie startowym poza kamerą otrzymujemy: zasilacz podłączany do gniazda zapalniczki samochodu z nieodłączalnym przewodem z wtyczką mini USB (4 m), dodatkowy przewód USB do połączenia z komputerem i uchwyt z zasilaniem Click and Go. Są także dwa elementy do podłączenia kamery - jeden to klasyczna przyssawka, a drugi to taśma dwustronna, którą przykleja się do szyby samochodu. W pudełku są także: dodatkowa taśma klejąca, przyrząd do ukrycia kabli za tapicerką, a także krótka instrukcja obsługi.

Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto ŚwiatKamera samochodowa Nextbase 422GW - zawartość opakowania

Jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie. Konstrukcja jest zwarta, wszystkie gumowe osłony trzymają się solidnie obudowy i nie wypadają. Na bokach kamery umieszczono złącza i przyciski. Po lewej stronie jest włącznik oraz slot na kartę pamięci microSD, natomiast po prawej złącze miniHDMI, które może służyć między innymi do podłączenia dodatkowego akcesorium, np. tylnej kamery. Na górze jest port mini USB, a na dole mały przycisk do resetowania ustawień. Pod ekranem natomiast jest duży przycisk z logo producenta, który służy do ręcznego zapisu nagrania.

Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto ŚwiatKamera samochodowa Nextbase 422GW

Przymocowanie urządzenia do szyby jest bardzo proste, jednak jeśli chcemy przyczepić uchwyt na taśmę dwustronną, warto poświecić chwilę, aby znaleźć dobre położenie. Zaletą tego uchwytu jest niewielka odległość obiektywu od szyby, dzięki czemu w obrazie mniej widać elementy, które odbijają się od wewnętrznej strony szyby. Sam uchwyt posiada także swoje własne gniazdo USB, zatem nawet jeśli zajdzie potrzeba wyjęcia kamery, nie trzeba walczyć z przewodami. Samo odłączanie i podłączanie kamery jest również dziecinnie proste, dzięki uchwytowi Click and Go. Magnes złącza sam przyciąga kamerę do uchwytu i stabilnie ją trzyma. Musiałaby się wydarzyć naprawdę ekstremalna sytuacja, aby kamera odpadła. Podczas codziennej jazdy nawet na bardzo dziurawej drodze nie ma takiej możliwości.

Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto ŚwiatKamera samochodowa Nextbase 422GW - uchwyt Click and Go

Nextbase 422GW – przydatne dodatkowe funkcje

Nextbase 422GW potrafi łączyć się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth i wi-fi, dzięki czemu przy pomocy aplikacji MyNextbase Connect każde nagranie można sprawdzić niemal w każdej chwili. W tym miejscu muszę zauważyć, że ładowanie filmów na telefonie trwa chwilę, czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilkanaście sekund (jednak to nie wada, bowiem fragmenty często ważą ponad 100 MB). Wybrane filmy możemy skopiować do pamięci telefonu, by je potem obejrzeć z dala od urządzenia. Aplikacja pozwala również zaktualizować oprogramowanie kamery, zmienić jej ustawienia i skonfigurować dodatkowe opcje.

Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto ŚwiatZrzuty ekranu aplikacji kamery Nextbase 422GW

Ponadto kamera ma dokładny moduł GPS, a w aplikacji na telefonie, jak i na komputerze można prześledzić przebieg nagranego filmu na mapie. Ponadto aplikacja, poza wspomnianą już obsługą głosową, ma także funkcję SOS, która w razie wypadku łączy się ze służbami i wzywa pomoc na miejsce wypadku, przy okazji wysyłając położenie auta. Funkcja jest na tyle przemyślana, że można w niej zawrzeć informację o modelu samochodu i jego kolorze, własnych alergiach, zażywanych lekach, a także grupie krwi. Choć nie życzę nikomu, żeby ta funkcja się przydała, to chyba najlepsza dodatkowa opcja. Bardzo podobne rozwiązania są obowiązkowe w każdym nowym samochodzie (e-Call).

Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto ŚwiatKamera samochodowa Nextbase 422GW - funkcja wzywania pomocy w razie wypadku

Pozostając jeszcze chwilę przy aplikacji, muszę zwrócić uwagę na tłumaczenie. Niestety, jak na producenta kamer premium, tłumaczenie na język polski jest słabe. Miejscami wygląda jakby było zrobione przez tłumacza Google'a i żywcem przeniesione do oprogramowania.

Nextbase 422GW - w dzień żyleta, w nocy nieźle

Dodatkowe funkcje kamery będą jednak bezużyteczne bez dobrej jakości nagrań, w końcu głównie dlatego kupuje się wideorejestratory. Nextbase 422GW pozwala nagrywać filmy o długości jednej, dwóch lub trzech minut. Zapisywane fragmenty mają 30 sekund. Kamera domyślnie nagrywa jednocześnie film o najwyższej ustawionej jakości, a także w rozdzielczości 848x480 pikseli, które łatwiej jest odtworzyć przez WiFi i wysłać mailem. Ja osobiście zrezygnowałem z nagrywania w najwyższej możliwej jakości i zdecydowałem się na jakość FullHD, ale w 60 klatkach na sekundę.

Kąt widzenia to 140 stopni, na nagraniach widać naprawdę sporo, przy okazji nie ma zniekształconego obrazu w postaci “rybiego oka”. Za dnia filmy wyglądają bardzo dobrze. Kolory, płynność i dynamika są na odpowiednim poziomie. Bez problemu można odczytać numery rejestracyjne nawet szybko jadących samochodów z naprzeciwka.

Kamera samochodowa Nextbase 422GW jakość nagrania w dzień

Jak to zwykle bywa, gorzej jest w nocy. Model 422GW nie ma żadnych dodatkowych opcji, które poprawiają widzenie numerów rejestracyjnych i niekiedy trudno jest je odczytać, szczególnie jeśli są oświetlone przez reflektory pojazdów. Oczywiście w mieście ten problem jest mniejszy, ponieważ mamy wiele źródeł światła. Ogólnie jednak Nextbase nagrywa dobre, wyraźne nagrania, a wielu jego konkurentów radzi sobie gorzej z nocnymi filmami.

Kamera samochodowa Nextbase 422GW jakość wideo w nocy

Nextbase 422GW – oprogramowanie wymaga poprawek

I tu ponownie muszę się przyczepić do tłumaczenia. Interfejs kamery jest przetłumaczony dokładnie tak samo jak aplikacja na smartfona, czyli słowa są żywcem wzięte z języka angielskiego. Ponadto kamera raz na jakiś czas potrafi się zawiesić. Nie reaguje wtedy na dotyk ani przyciski i niestety nic nie da się z tym zrobić aż do rozładowania baterii lub wciśnięcia przycisku od resetowania, co raczej jest trudne podczas prowadzenia auta. Żeby producent chciał walczyć z konkurencją, powinien to jak najszybciej poprawić, bowiem w takiej sytuacji nie można zapisać nagrania. To chyba najpoważniejszy zarzut do tego rejestratora, jednak podkreślam, że w ciągu trzech miesięcy użytkowania i przejechanych około 4 tys. km zdarzyło się to dwa-trzy razy. Kamera ma zainstalowane najnowsze oprogramowanie, również aplikacja na smartfonie jest najnowsza.

Bateria 422GW starczy na nagrywanie przez około 20 minut, jednak podczas działania w trybie parkingowym (uruchamia się tylko przez hałas lub uderzenie) może być aktywna około czterech dni.

Nextbase 422GW - mały rejestrator, spore możliwości

Nextbase 422GW - czy warto?

Kamera Nextbase 422GW bez problemu powinna zadowolić kierowcę podczas codziennego użytkowania. W cenie 799 zł otrzymujemy dobre wykonanie i niezłą jakość filmów, ponadto są tutaj przydatne funkcje, które mogą mieć znaczenie w podbramkowych sytuacjach. Wielkość kamery w żaden sposób nie przeszkadza podczas jazdy, a urządzenie można nawet umieścić w taki sposób, że będzie niewidoczne za lusterkiem wstecznym. Nie mogę też narzekać na nagrywanie w nocy. Oczywiście mogłoby być ono lepsze, ale w tych trudnych warunkach kamera i tak radzi sobie dobrze. Na plus także świetne wykonanie urządzenia.

Producent powinien popracować nad oprogramowaniem, ponieważ wydając niemałe pieniądze właściciel nie powinien spotykać się z niepoprawnym tłumaczeniem czy też sporadycznym zawieszaniem się urządzenia. Na szczęście to wszystko da się naprawić aktualizacjami. Dodatkowo producent oferuje szereg akcesoriów współpracujących z kamerą,m.in. rejestrator tylnej kanapy czy kamerę monitorującą sytuację za pojazdem. Ja byłem zadowolony z codziennego użytkowania tego wideorejestratora.

To nam się podoba

+ świetna jakość wykonania

+ kompaktowe rozmiary

+ łatwe mocowanie za pomocą magnesu

+ funkcjonalna aplikacja na smartfony

+ dobry poziom nagrywania

+ moduł GPS

+ funkcja wzywania służb

+ możliwość podłączenia akcesoriów (np. tylnej kamery)

+ dwa sposoby montażu do szyby

To nam się nie podoba

- wysoka cena produktu

- brak wbudowanej pamięci

- sporadyczne wieszanie się kamery

- przestarzałe złącze mini USB

Nextbase 422GW – dane techniczne

Maksymalna rozdzielczość filmów: 2450 x 1440 (30 fps)

Kąt widzenia: 140 stopni

Przesłona: F/1.3

Format: MP4 (H.264)

Wyświetlacz: 2,5 cala

Maksymalna pojemność karty pamięci: 128 GB

Wbudowana bateria: 280 mAh

Zasilanie: 1,5A, 5V

Sugerowana cena: 799 zł