Nowe zasady podczas sprawdzania kierowców przez drogówkę. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli drogowej?

Motoryzacja

9 lutego 2022, 18:00

Motoryzacja

Autor:
TeofilaSiewko
Źródło:
rp.pl
mecaleha/Getty ImagesNowe zasady podczas sprawdzania przez drogówkę. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli drogowej?

Niewypełnianie poleceń podczas kontroli drogowej może kosztować nas 500 zł. Od 9 lutego weszły nowe zasady, które warto znać, aby uniknąć mandatu. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli?

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmieniającego rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, kierujący pojazdami mają konkretne obowiązki do spełnienia podczas zatrzymania do kontroli drogowej. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów silnikowych, jak i motorowerów.

Motoryzacja

wideo 2/6

W momencie, w którym kontrolujący daje sygnał do zatrzymania się, kierujący ma obowiązek: zatrzymania pojazdu, trzymania rąk na kierownicy, a na polecenie kontrolującego wyłączenia silnika pojazdu, włączenia świateł awaryjnych oraz umożliwienia dokonania identyfikacji pojazdu (do czego zalicza się udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe). Ponadto zarówno kierujący, jak i pasażer mogą wysiąść z samochodu lub zsiąść z motoroweru dopiero za zezwoleniem osoby kontrolującej.

W jaki sposób policja może zatrzymać kierowcę na drodze?

Policja oprócz tradycyjnego stania na poboczu i kontrolowania drogi, ma do dyspozycji jeszcze kilka innych sposobów. Może to robić przy użyciu śmigłowca monitorującego sytuację, a także przez drony. Sygnał z kamer obiektów latających na bieżąco przesyłany jest do patroli, które rozmieszczone są na trasach, np. drogach szybkiego ruchu, autostradach itd. Na podstawie przesyłanego sygnału funkcjonariusze wiedzą, kogo należy skontrolować i przyznać mandat.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: mecaleha/Getty Images

Podziel się
przepisy drogowepolicjakontrola drogowa
Podziel się
przepisy drogowepolicjakontrola drogowa