Na poznańskich ulicach pojawiły się nowe kamery. Niebawem będzie ich jeszcze więcej

Urządzenia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Świerczewa i Dębca. Aktualnie w stolicy Wielkopolski zainstalowanych jest 1021 kamer monitoringu wizyjnego.

Do systemu włączono obecnie pięć nowych urządzeń monitorujących. Pojawiły się w okolicy skrzyżowań: ul. Kasztanowej z Łozową i 28 Czerwca 1956 r., a także ul. Dolna Wilda i 28 Czerwca 1956 r. oraz ul. Opolskiej i Jesionowej. Nowe kamery będą monitorowały bezpieczeństwo również na obszarze ulicy Jarzębowej przy Szkole Podstawowej nr 79. Ponadto w ramach inwestycji zrealizowano budowę infrastruktury teletechnicznej, niezbędnej do zapewnienia możliwości transmisji obrazu z kamer do centrów monitoringu oraz zwiększenie przestrzeni do archiwizacji nagrań. Inwestycja została przeprowadzona we współpracy z Radą Osiedla Świerczewo i Radą Osiedla Zielony Dębiec. Całkowity jej koszt wyniósł ponad 500 tys. zł. Już niedługo bezpieczeństwo poprawi się także na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo. Do końca roku zostanie zainstalowanych tam siedem mobilnych punktów kamerowych, których łączność będzie zapewniona bezprzewodowo - informują miejscy urzędnicy,

Monitoringiem zostaną objęte najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców osiedla obszary, w szczególności rondo na skrzyżowaniu ulic Garaszewo, Pokrzywno, Jarosławska, Nowotarskiej; przystanki autobusowe przy skrzyżowaniu ulic Pabianickiej i Krzesiny; przejścia dla pieszych przy placówce Poczty Polskiej na ul. Nowatorskiej i przy Szkole Podstawowej nr 56 na ul. Tarnowskiej, a także skrzyżowania: ulic Krzesiny, Pabianicka i Jarosławska, ulic Garaszewo i Niżańskiej, ulic Pokrzywno i Torowej - dodają.

Instalacji kamer na terenie osiedla chcieli sami mieszkańcy. Projekt "Bezpieczne Osiedle, Bezpieczna Szkoła" jest jednym ze zwycięzców Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 500 tys. zł, przy czym ponad 90% środków na ten cel pochodzi z PBO20 a 10% przekazała Rada Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.Montowanie takich urządzeń wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. W 2020 roku operatorzy przekazali ogółem 7 192 zgłoszenia wymagające podjęcia interwencji, z czego 6 211 do realizacji przez patrole straży miejskiej, a 981 przez policję. W wyniku natychmiast podjętych interwencji policjanci zatrzymali 245 osób, sprawców przestępstw, w tym poszukiwanych listami gończymi oraz posiadających substancje narkotyczne - wyliczają urzędnicy.