Kamery IP i monitoring. To proste! - PC World - Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności

Dziesiątki praktycznych zastosowań – jak wybrać kamerę IP

Dobrze dobrana kamera IP może pełnić szereg ważnych funkcji. Pierwszą decyzją jaką należy podjąć przy wyborze własnej kamerki jest miejsce jej ulokowania. Kamery IP dzielimy bowiem na urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne. Przedstawiamy krótkie zestawienie, które pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

Proponowane zastosowania dla kamerek zewnętrznych:

Proponowane zastosowania dla kamerek wewnętrznych:

Jak łatwo zauważyć, kamerki mają zdecydowanie szersze spektrum zastosowań niż jedynie te związane z ochroną mienia. Atutem kamerek IP jest prostota ich obsługi oraz dostęp do transmisji z niemal dowolnego miejsca na świecie. Co istotne sieć kamerek nie musi być ograniczona do jednej lokalizacji.

Najważniejsze udogodnienia

Jeśli dysponujemy już listą interesujących nas zastosowań warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych funkcji.

Intuicyjna obsługa i szeroka kompatybilność

Sercem dobrze zaprojektowanego zestawu kamer jest również system. Musi być on prosty w instalacji i intuicyjny w obsłudze. Kluczowa jest także zaawansowana kompatybilność i zachowanie wysokiej jakości. Oprogramowanie jest więc pierwszym elementem, na który zwróciliśmy uwagę zapoznając się z ofertą marki Orllo Electronics.

Kamery IP od Orllo Electronics mogą być obsługiwane za pomocą dedykowanej aplikacji lub wtyczki do wybranej przeglądarki. Oprogramowanie jest dostępne na komputery PC z oprogramowaniem Windows oraz urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android.

Zgodnie z testami przeprowadzonymi w naszym laboratorium, połączenie z kamerami Orllo Electronicsbyło nawiązywane w 100% przy pierwszym podejściu.

Dedykowana, polskojęzyczna aplikacja jest dostępna za darmo. Pozwala ona na obsługę do 64 kamer w trybie mobilnym oraz 81 kamer z poziomu PC. Dodatkowa kompatybilność obejmuje współpracę z centralami SmartCam , czujnikamiPIR (czujniki ruchu), czujnikiem wstrząsowym, czujnikiem dymu, czujnikiem gazu, czujnikiem sufitowym,dzwonkami do drzwi, zdalnie sterowanymi gniazdkami, żarówkami i systemami kurtyn. Dzięki temu możliwa jest obsługa niemalże wszystkich urządzeń w domu za pomocą jednej aplikacji.

Co istotne, wszystkie kamery IP od Orllo Electronics dysponują funkcją komunikacji bezprzewodowej. Adaptacja systemu monitorującego nie wymaga więc dodatkowego projektowania czy rozpruwania ścian. Ponadto kamery zewnętrzne i wewnętrzne – umieszczane w wielu lokalizacjach stanowią tu jeden, intuicyjny system. Dzięki temu możliwe są znaczne oszczędności czasu i pieniędzy. Pełen przegląd rozwiązań oferowanych przez producenta można znaleźć po kliknięciu w link: Kamery IP od Orllo Electronics.

Kamery wewnętrzne – monitoring, komunikacja, opieka nad dzieckiem i wiele innych.

Niezwykle ciekawą ofertą dla osób poszukujących uniwersalnej kamery wewnętrznej okazuje się Orllo NV600 PRO. Urządzenie przetestowaliśmy w naszym laboratorium.

Kamerkę wyposażono w obrotową głowicę oraz efektywny tryb pracy nocnej oparty na diodach IR. Może ona pracować z wykorzystaniem kablowej sieci LAN lub bezprzewodowego połączenia WiFi. Materiały mogą być odbierane na żywo bądź rejestrowane w pamięci komputera . Dzięki wbudowanemu czytnikowi pamięci dla kart o pojemności do 128 GB możliwe jest również zapisywanie do 21 dni nagrań bezpośrednio przez kamerkę. Łatwo zauważyć, że funkcja zapisu na karcie pamięci oraz diody IR są obecne we wszystkich kamerkach IP z oferty Orllo Electronics.

Rejestrowanie obrazu odbywa się w rozdzielczości 960p przy płynności na poziomie 25 fps. Urządzenie posiada czujnik ruchu ze zintegrowaną funkcją powiadomień alarmowych. Wbudowany mikrofon oraz głośnik rozszerzają spektrum możliwości o dwustronną komunikację.

Jest to idealne urządzenie do pracy w roli niani elektronicznej . Nie bez znaczenia jest w tym wypadku fakt, że Orllo NV600 PRO legitymuje się atestem Państwowego Zakładu Higieny.

Kamerka Orllo NV600 PRO jest interesującym przykładem. Warto wybrać urządzenie idealnie dostosowane do swoich potrzeb klikając link: Wewnętrzne kamerki IP od Orllo Electronics.

Kamery zewnętrzne – bezpieczeństwo, logistyka, organizacja

Przetestowaliśmy również dwie ciekawe kamery zewnętrzne marki Orllo Electronics.

Mogłoby się wydawać, że urządzenia zewnętrzne są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż ich wewnętrzne odpowiedniki. Jednakże w tym wypadku proces instalacji jest w zasadzie identyczny. Jedyne utrudnienia na jakie może natrafić użytkownik to te, związane z samym montażem. Również w tym wypadku producent wyciąga pomocną dłoń do użytkowników umieszczając w swoich zestawach kołki rozporowe do ścian.

Pierwszą wśród przetestowanych kamer jest model Orllo IR HD. To stosunkowo tania kamera o dość prostej konstrukcji. Pozwala ona na rejestrowanie obrazu o rozdzielczości 720p. Wsparcie trybu nocnego zapewniają dwie potężne diody IR. Nawiązanie łączności jest możliwe zarówno w trybie bezprzewodowym jak i z wykorzystaniem kablowej sieci LAN.

Obudowa urządzenia została wykonana z metalu. Niewątpliwą zaletą są w tym wypadku niewielkie rozmiary. Pozwalają one na dyskretne ulokowanie kamery w nawet w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie doskonale sprawdzi się w przypadku monitorowania ściśle określonych obszarów.

Druga przetestowana kamera to zdecydowanie bardziej zaawansowany model IR Rotation Zoom. Zgodnie z nazwą jest to urządzenie obrotowe wyposażone w czterokrotny zoom optyczny z autofocusem. Obraz może być rejestrowany w rozdzielczości 720p. Ponadto kamera otrzymała czujnik ruchu z funkcją powiadomień, a materiały mogą być rejestrowane na karcie micro SD do 128 GB.

Mimo słusznych gabarytów, kamerę obsługuje się identycznie jak najmniejsze odpowiedniki z oferty producenta. Rotacyjna głowica jest sterowana prostymi przeciągnięciami po ekranie smartfona.

Wszystkie kamerki zewnętrzne z oferty Orllo Electronics można obejrzeć i zakupić klikając link: Zewnętrzne kamery IP od Orllo Electronics.

Dodatkowe możliwości dzięki rejestratorom

Rejestrator pozwala na zwiększenie efektywności monitoringu oraz rozszerzenie zakresu jego zastosowań. Podstawowym przeznaczeniem nagrywarek NVR jest podgląd zdarzeń, które nie były zauważone w czasie rzeczywistym. Jednakże zarejestrowane materiały to również doskonały materiał do analiz firmowych, czy uwieczniania najciekawszych wydarzeń w domu.

Nasze laboratorium miało okazję przyjrzeć się nagrywarce Drive Box CH-8 z oferty Orllo Electronics. Urządzenie jest tak naprawdę niezależnym komputerem obsługiwanym po podłączeniu do monitora. Do dyspozycji użytkownika oddano gniazdo HDMI oraz VGA.

Nawigacja po menu odbywa się z wykorzystaniem dołączonej do zestawu myszki USB. Użytkownik może również skorzystać z klawiatury i pendrive, nabytych we własnym zakresie. Prosty system pozwala na nagrywanie oraz bieżący podgląd obrazu rejestrowanego przez 8 kamer. Dedykowane oprogramowanie pozwala na wygodne sterowanie kamerami oraz dowolne tworzenie ścieżek ich ruchu.

Nagrywarka może być zdalnie obsługiwana dzięki trybowi pracy w chmurze. Jednocześnie posiada ona zaprogramowane funkcje detekcji ruchu czy zasłonięcia obiektywu. Zakup kompatybilnego dysku SATA jest w gestii użytkownika. Decydując się na wybór nośnika o pojemności 1 TB możliwe jest równoczesne rejestrowanie materiału HD z 8 kamer przez okres około 10 dni.

Aktualnie Orllo Electronics posiada dwie nagrywarki NVR. Dokładne dane na ich temat można odnaleźć klikając link: Rejestratory IP od Orllo Electronics.

Warto zapoznać się z pełną ofertą producenta. Dysponuje on szerokim wyborem wewnętrznychi zewnętrznych kamer IP o różnych konfiguracjach oraz kompatybilnych z nimi nagrywarek NVR.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Orllo Electronics w ramach cyklu "Smart life".