Domowy monitoring – jak zabezpieczyć dom przy pomocy kamery IP?

Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice OświęcimAutor: Artykuł sponsorowanyaccess_timechat_bubble_outlineZostaw komentarz

Potrzeba zabezpieczenia własnego dobytku przed kradzieżą jest czymś zupełnie naturalnym. By uchronić się przed włamywaczami, montujemy w domach okna i drzwi wyposażone w systemy antywłamaniowe, instalujemy alarmy, wykupujemy dodatkowe polisy w firmach ubezpieczeniowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też uruchomienie domowego monitoringu, który pozwoli nam kontrolować, co dzieję się w naszym domu, gdy znajdujemy się poza nim.

Domowy monitoring – czy warto w niego inwestować?

Zainstalowanie systemu monitorującego w domu czy mieszkaniu to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko pomoże nam czuć się bezpieczniej, ale także pozwoli zgromadzić materiał dowodowy w przypadku ewentualnego rabunku. Inwestycja w profesjonalny system kamer oraz wykup abonamentu w firmie ochroniarskiej, która będzie na bieżąco sprawdzać, czy w domu nie dzieje się nic niepokojącego, to nadal bardzo duży wydatek. Jeśli więc nie dysponujemy wystarczającym budżetem, są inne sposoby na stworzenie własnego systemu monitoringu w domu. W bardzo prosty sposób można we własnym zakresie zbudować go za pomocą kamer IP i telefonu wyposażonego w system operacyjny Android lub iOS.

Domowy monitoring – zrób to sam

Jak zbudować domowy monitoring w oparciu o kamerę IP? Podstawą jest odpowiedni plan działania. Należy dokładnie przemyśleć, gdzie najlepiej ustawić kamery, aby obejmowały jak największą część domu oraz posesji. Najważniejsze jest to, by znajdowały się w pobliżu drzwi wejściowych oraz okien i obejmowały ciągi komunikacyjne. Nie musimy kupować specjalistycznych kamer przemysłowych. Doskonale sprawdzą się kamery IP, które przypominają zwykłe modele internetowe. Kamery IP transmitują obraz na żywo, przesyłając obraz bezpośrednio do sieci. Mogą być zarówno bezprzewodowe, jak i wyposażone w kabel Ethernet lub USB. Kamery bezprzewodowe łączą się z siecią za pomocą Wi-Fi. Ich jedyną wadą jest to, że wymagają stabilnej sieci oraz dosyć wysokiej prędkości łącza internetowego. Co najciekawsze, na rynku pojawiają się już modele, które swoim wyglądem imitują inne sprzęty elektroniczne, np. ładowarkę do telefonu. W ten sposób potencjalny włamywacz nie wie, że jest obserwowany.

Monitoring na twoim smartfonie

Po tym, jak umiejscowimy kamery IP w wybranych punktach naszego domu, trzeba zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację, która pozwoli odczytywać obraz na żywo. Wielu producentów kamer, np. firma Yi, daje możliwość konfiguracji i śledzenia obrazu z poziomu dedykowanego oprogramowania. Produkty tej firmy znaleźć można na stronie medialove.pl.

System domowego monitoringu to nie tylko ochrona przed złodziejami, ale także bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Może pełnić funkcję elektronicznej niani, a wielu pracującym rodzicom, którzy zmuszeni są zostawić swoje pociechy pod opieką niani, pozwoli zyskać pewność, że osoba, której powierzają swoje dziecko, wywiązuje się w pełni z powierzonych obowiązków. System monitorujący pomoże również opiekunom osób starszych, które wymagają stałej opieki. Ponadto, monitoring ostrzeże nas w porę przed skutkami zalania mieszkania albo pożarem. Jednym zdaniem: jest to inwestycja, która na pewno sprawi, że będziemy spać spokojniej.