Windows Twój Telefon - jak działa streamowanie ekranu ze smartfona na komputer?

Minęły już dwa miesiące od mojego tekstu poświęconego aplikacji Windows Twój Telefon. Pod kątem mojego korzystania z niej nic się przez ten czas nie zmieniło - może ze dwa razy porozmawiałem z jej wykorzystaniem przez telefon, skopiowałem z telefonu kilka zdjęć i nie wysłałem ani jednego SMS'a. Jednakże zaznaczyłem wtedy, że w przypadku Samsungów aplikacja ta posiada więcej funkcji niż dla innych telefonów, w tym najważniejszą - możliwość wyświetlania ekranu smartfona na komputerze. Aby była ona dostępna oprogramowanie telefonu musi zostać zaktualizowane do Androida 10 iOneUI 2.0. Kiedy więc aktualizacja (w końcu) pojawiła się na moim Samsungu, postanowiłem sprawdzić, na ile streamowanie ekranu smartfona jest przydatne w codziennym życiu.

To cię zainteresuje Microsoft już przesadza, sam zainstalował mi Edge Chromium i jeszcze się tym chwali5 (nieczystych) przykładów jak Google i Microsoft walczą o pierwsze miejsce wśród przeglądarek

Windows Twój Telefon - kilka plusów...

Co trzeba oddać aplikacji Microsoftu, to to, że aplikacja działa i od teraz jej konfiguracja jest dziecinnie prosta. Nie potrzebujesz już dodatkowego programu na smartfonie, po prostu rozwijasz menu z górnej belki telefonu, klikasz połącz z Windows i jeżeli jesteś w tej samej sieci Wi-Fi co twój komputer - bum, działa.

Jeżeli chodzi o wyświetlanie samego ekranu, tutaj każdorazowo potrzebne jest potwierdzenie zgody na ekranie smartfona. Możę irytować, ale patrząc na to, że chodzi tu o dostęp do wszystkiego co mamy na telefonie, potrzeba autoryzacji jak najbardziej jest na miejscu.

Jeżeli klikniemy "Zacznij teraz" pulpit naszego smartfona pojawi się w aplikacji. Sterowanie nim z poziomu komputera jest dziecinnie proste, nawet jeżeli telefon ustawiony jest w tryb nawigacji za pomocą gestów. Wyświetlany na monitorze ekran reaguje na wpisy z klawiatury, więc nie ma problemu z zalogowaniem się np. do aplikacji banku, zamówieniem przejazdu taksówką, graniem w gry czy np. obsługą mediów społecznościowych. Możemy też (w końcu) kopiować pliki z komputera na smartfon oraz z Galerii przy użyciu gestu przeciągania - super!

Czytaj dalej poniżej

Windows Twój Telefon - jak działa streamowanie ekranu ze smartfona na komputer?

...i tyle samo rozczarowań

Niestety, rozwiązanie to nie jest idealne. Przede wszystkim, jego potencjalnie najważniejsza funkcja działa dosyć słabo. Jeżeli przerzucimy jakikolwiek plik w dowolne miejsce na telefonie, zawsze zapisze się on w folderze "Pobrane". Chcesz go mieć gdziekolwiek indziej - musisz wykonać dodatkową operację. Niby nic, ale przynajmniej w moim przypadku jest tak, że szybciej jest mi podłączyć telefon po kablu i wgrać pliki od razu do folderu w którym chcę je mieć. Od razu wtedy mogę je ze smartfona skopiować - duża oszczędność czasu. I niestety, ale przypadłość ta (brak oszczędności czasu) rozciąga się też na wszystkie inne aspekty. Po prostu w moim przypadku okazało się, że jest bardzo niewiele rzeczy, które mogę zrobić na telefonie, a które szybciej wykonałbym uwzględniając czas potrzebny na jego podłączenie do komputera (stały stream ekranu niezbyt korzystnie wpływa na baterię, więc nie mam go włączonego na stałe). Wygenerowanie kodu BLIK - szybciej na smarfonie. Zamówienie przejazdu - też nie ma potrzeby podłączać. Listę można wydłużać w nieskończoność. Podłączenie ma jedynie sens w przypadku aplikacji, które w wersji mobilnej oferują dużo większą funkcjonalność niż w desktopowej np. jeżeli ktoś chciałby machnąć sobie elaborat pod zdjęciem na Instagramie. Dla mnie jednak to trochę zbyt mało i finalnie nie za bardzo miałem tego streamingu do czego używać.

Największe z rozczarowań - działanie samej funkcji

To, co najmocniej odrzuciło mnie od streamu w Windows Twój Telefon to to, jak ten stream działa.

Być może jest to przypadłość tylko mojego smartfona, w końcu Galaxy A40 do demonów prędkości nie należy. Jednak sam smartfon nie wydaje się specjalnie zwalniać pod "obciążeniem" streamu, więc myślę, że radzi sobie z tym zadaniem całkiem nieźle i wina leży gdzie indziej. Pojawiające się wszechobecne artefakty wyglądają bardziej jak skutek kompresji, jaką przechodzi obraz w drodze z telefonu na monitor. Innymi słowy - moim zdaniem to Microsoft skaszanił to, jak ten obraz jest przesyłany. Niestety, tak działający stream w połączeniu z lagami prawie całkowicie odbiera przyjemność z korzystania z tej funkcji w Windows Twój Telefon, przynajmniej do momentu w którym nie zostanie ona poprawiona

Jest nadzieja na przyszłość

Ostatnio Konrad opisywał, że jest zaskoczony tym, jak bardzo Microsoft popchnął współpracę na linii Windows-Android do przodu. I tak, należy oddać firmie z Redmond, że postępy widać gołym okiem. Niestety w tej pogoni za progresem gdzieś ktoś chyba przespał etap kontroli jakości finalnego produktu. Co ważne jednak - nie chce tu wystawiać Microsoftowi negatywnej opinii, ponieważ ewidentnie weszli na nieznany sobie grunt i mają prawo popełniać błędy. Traktuję więc to, co jest za wczesną betę, na której firma się uczy. Warto kibicować, bo jeżeli Twój Telefon się rozwinie i np. funkcja mirroringu ekranu trafi na wszystkie urządzenia z Androidem, aplikacja ta może stać się bardzo potężnym narzędziem.

Korzystaliście już z możliwości Windows Twój Telefon?