Zadbaj o bezpieczeństwo twojego domu. Policja radzi jak uniknąć włamania

Bądź dobrym sąsiadem – reaguj, gdy coś Cię niepokoi! Zamykaj drzwi do klatki schodowej i zwróć uwagę, komu otwierasz, gdy dzwoni domofon. Ostrzeż też znajomych i porozmawiaj o tym co możecie zrobić, by skutecznie zniechęcić przestępców do działania.

Jak zapobiec włamaniu do domu lub mieszkania?

W związku z odnotowywanymi włamaniami do mieszkań i kradzieżami w mieście policjanci już wcześniej apelowali o czujność do mieszkańców i reagowanie, gdy w najbliższej okolicy dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajmy, że tylko wspólnymi siłami skutecznie możemy zniechęcić przestępców.

Choć w związku z nasileniem się tego typu przestępczości zostały zlecone dodatkowe zadania, a w rejony zagrożone włamaniami wysyłane są dodatkowe patrole, to pamiętajmy, że nie ma pewności, że przestępcy nie pojawią się w innym miejscu, bądź nie zmienią sposobu działania.

Zadbaj o bezpieczeństwo twojego domu. Policja radzi jak uniknąć włamania

Dlatego też ważne jest to, aby nie tracić czujności i wcześniej pomyśleć o tym, jak skutecznie utrudnić im „pracę”. Policjanci po raz kolejny radzą jak to zrobić. Zachęcają do lektury poradnika i rozmów na ten temat w gronie bliskich, czy znajomych.

Pomyśl o zabezpieczeniach technicznych

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

Zanim otworzysz drzwi nieznajomemu:

Jeżeli obawiasz się nieznajomego, nie wpuszczaj go, nie każdy kto puka do twoich drzwi ma uczciwie zamiary!

Wychodząc z domu:

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.