Wakacje 2021. Oczekiwania vs rzeczywistość!

Wakacje w Ameryce – oczekiwania kontra rzeczywistość!

Zaplanowanie wyprawy do Stanów Zjednoczonych to niełatwa sprawa. Ubieganie się o wizę, wielogodzinny lot oraz kosmiczne odległości oddzielające najciekawsze atrakcje! Przez wszystko to jednak warto przebrnąć, by zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej zachwycające miejsca w USA. Równie ciekawym i o wiele bardziej egzotycznym zakątkiem jest Ameryka Łacińska – pełna kolorów, ciekawych zwyczajów, piękny plaż oraz drinków z palemką! Niestety ze względu na pandemie, jedyne Ameryki, jakie możemy zobaczyć, są te znajdujące się w Polsce. Co ciekawe, na zachodzie mają jedynie dwie Ameryki, podczas gdy u nas, możemy odwiedzić aż TRZY!

Ameryka w województwie lubelskim położona jest 58 kilometrów na wschód od Zamościa. Wieś znajduje się w powiecie hrubieszowskim, a według danych z 2011 zamieszkiwały nią jedynie 74 osoby! Lubelską Amerykę możemy odwiedzić przejazdem, zwiedzając okolicę. W pobliżu czeka kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W Masłomęczu znajdziemy urokliwy skansen "Wioska Gotów", a całkiem niedaleko znajduje się ciekawy XIX-wieczny dwór. Na południe od Ameryki możemy zobaczyć zabytkową drewnianą szkołę w Wiszniowie, natomiast na wschód od niej (przy samej granicy) czeka ciekawy Pałac w Dołhobyczowie. Dodatkową atrakcję są okoliczne punkty widokowe.

Kolejną Amerykę znajdziemy w województwie pomorskim – około 23 kilometrów od Kartuz. Stanowi ona cześć wsi Leszczynki położonej blisko Kaszubskiego Parku Narodowego. Pomorską Amerykę, ze względu na położenie, możemy odwiedzić podczas weekendu w Kartuzach, wizyty w Szymbarku czy wypoczynku nad Jeziorem Raduńskim Dolnym.

Trzecia Ameryka czeka na odkrycie w województwie warmińsko-mazurskim! Niewielka osada położona jest niedaleko Olsztynka, przy trasie prowadzącej do Olsztyna – więc mamy spore szanse, trafić tu podczas zwiedzania okolicy! W Olsztynku warto zobaczyć m.in.: Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie na powierzchni około 100 hektarów zobaczymy przykłady architektury drewnianej Warmii, Mazur, Powiśla, Sambii oraz Małej Litwy. Natomiast klimatycznego Olsztyna, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać!

Czy wiesz, że... Jedną z największych atrakcji Stanów Zjednoczonych jest spływ Wielkim Kanionem Kolorado? Jeżeli marzy się wam równie emocjonujące doświadczenie, koniecznie zaplanujcie wyjazd w Pieniny. Spływ Dunajcem w sezonie letnim z pewnością dostarczy wam podobnych wrażeń!

Atrakcyjne noclegi w okolicy:

Dom na Wzgórzu

Kartuzy, ul. Górna

Apartamenty9.9

Dom Pod Lipami - Barbara i Leszek Kowalscy

Wojsławice, ul. Czarnołozy

Agroturystyka9.9

Kompleks Wypoczynkowy Wiatraki

Olsztynek, ul. Marózek

Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen)

Olsztynek, ul. Leśna

Muzea10.0

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Dubience

Dubienka, ul. Kościelna

Kościoły

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach

Kartuzy, ul. Klasztorna

Kościoły9.6

Wakacje w Wenecji – oczekiwania kontra rzeczywistość!

Gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do Włoch! W wolnych chwilach delektować się miejscową kuchnią i pieścić kubki smakowe wytrawnymi winami. Wyjazd do Wenecji to przede wszystkim rejs gondolą po kanałach otoczonych urokliwą architekturą. Na chwilę obecną Wenecja musi pozostać w strefie marzeń. No, chyba że… Stoją przed nami dwie opcje! Po pierwsze możemy wybrać jedną z polskich Wenecji. Jedną z nich znajdziemy w Opolu! Będąc w mieście, koniecznie powinniśmy udać się na rejs po Kanale Młynówka. W wodach kanału odbijają się urokliwe kamieniczki stojące na brzegu. Tworzą one przepiękny widok, który warto zobaczyć przede wszystkim wieczorem! Wtedy bowiem świetlne iluminacje oświetlające budynki tworzą iście magiczną atmosferę!

Kolejną Wenecję idealną na romantyczny wyjazd znajdziemy w Bydgoszczy! W mieście czeka na nas piękne Stare Miasto, Wyspa Młyńska, zabytkowe spichrze, Katedra Bydgoska oraz zielone parki miejskie! Zakochani powinni przede wszystkim wypłynąć na rejs po Brdzie, gdzie będą mogli cieszyć się widokiem piękne Bydgoskiej Wenecji, klimatyczna, XIX-wieczna zabudowa miasta obija się w wodach rzeki.

Istnieje oczywiście druga opcja. Możemy po prostu pojechać do Wenecji! Oczywiście mowa tu o urokliwej miejscowości położonej około 50 kilometrów od Bydgoszczy. Miejscowość znajduje się na Szlaku Piastowskim w sąsiedztwie Żnina oraz Biskupina, dzięki czemu z pewnością będziemy mieli okazję, aby do niej zajrzeć! Co prawda, nie czekają tu na nas klimatyczne kanały i rejs gondolą, niemniej z pewnością warto tu zajrzeć! Głównymi atrakcjami polskiej Wenecji są ruiny zamku oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Placówka muzealna w Wenecji jest jednym z największych skansenów tego typu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie! Czeka tu na nas interesująca wystawa przedstawiająca liczne pojazdy szynowe oraz elementy infrastruktury kolejowej. Na szczególną uwagę zasługuję między innymi parowóz pochodzący z 1899 roku! Dodatkową zaletą muzeum jest malownicze położenie między dwoma jeziorami: Weneckim i Biskupińskim.

Czy wiesz, że… zamek w Wenecji zbudowany przez Mikołaja Nałęcza, był pierwszym prywatnym zamkiem obronnym wzniesionym na ziemiach polskich?

Atrakcyjne noclegi w okolicy:

Agroturystyka Oskar

Dobrcz

Agroturystyka

Błękitna Róża

Opole, ul. plac Róż

Hotele7.2

Pokoje Orbi

Bydgoszcz, ul. Wczasowa

Kwatery i pokoje8.0

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

Wakacje w Paryżu – oczekiwania a rzeczywistość!

Romantyczna kolacja i lampka wina w Paryżu? Czemu nie! Jeżeli będziemy w Wenecji, wystarczy około 25 minut jazdy samochodem, by dotrzeć na miejsce. W końcu Paryż położony jest jedynie 20 kilometrów od Wenecji oraz 12 kilometrów zachód od Żnina. Co prawda nie znajdziemy tu imponującej wieży, ale przyjemna i spokojna okolica zachęca do rowerowej wycieczki i pikniku w cichym zakątku!

Jeżeli jednak naprawdę pragniecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z niesamowicie wysoką wieżą, koniecznie zajrzyjcie do Gliwic! Tam czeka na nas prawdziwy architektonicznych unikat! Wieża radiostacji w Gliwicach liczy aż 111 metrów wysokości i jest najwyższą tego typu drewnianą konstrukcją na całym świecie! Na dodatek masz radiowy swoim kształtem, przypomina nieco słynną paryską atrakcję! Wieża została wykonana z bali drewna modrzewiowego i zaskakuje turystów nie tylko rozmiarem, ale także niezwykłą wręcz wytrzymałością!

Czy wiesz, że… według oficjalnych pomiarów powierzchnia Radomia jest większa niż powierzchnia Paryża? I w tym przypadku chodzi o ten prawdziwy, francuski Paryż!

Atrakcyjne noclegi w okolicy Paryża:

Parlinek 46

Parlinek, ul. Parlinek

Domki

Agroturystyka Chwałowo

Mogilno, ul. Wieniec

Agroturystyka9.0

Wakacje w Rzymie – oczekiwania a rzeczywistość!

Rzym jest przepięknym i zachwycającym miastem. Na turystów czekają tam niezwykłe zabytki, cudowny klimat i niepowtarzalne doświadczenia. Niestety na jakiś czas musimy zapomnieć o wizytach w Wiecznym Mieście. W wolnej chwili możemy jednak sprawdzić, czy na pewno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a jeżeli tak, czy to na pewno dotrzemy nimi o właściwego miasta. Za punkt startowy naszego geograficznego eksperymentu warto wybrać Gniezno – historyczne miasto pełne zabytków. Następnie należy udać się na północ w kierunku Rogowa i Biskupina… jeżeli przysłowie mówi prawdę po pokonaniu ok. 25-30 kilometrów powinniśmy trafić do Rzymu!

Mała miejscowość położona koło Rogowa oraz niedaleko trzech jezior: Zioło, Dziadkowskiego oraz Rogowskiego, stanowi ciekawe miejsce, które możemy odwiedzić podczas rowerowej wycieczki po okolicy! Podróżując z dziećmi możemy zajrzeć do Rodzinnego Parku Rozrywki Zaurolandia